ŚWIAT

Dołącz do apelu: #FreeRomanProtasevich. UE wzywa do uwolnienia białoruskiego dziennikarza

Dołącz do apelu o uwolnienie przetrzymywanych przez białoruskie władze Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi.

Dowiedz się, jak możesz pomóc.

Białoruski dziennikarz Roman Protasiewicz i jego dziewczyna Sofia Sapiega lecieli z Aten do Wilna 23 maja, gdy władze białoruskie zmusiły samolot do lądowania w Mińsku, gdzie zostali zatrzymani.

Ten ruch natychmiast spotkał się z potępieniem na całym świecie i doprowadził do wezwania do nałożenia sankcji przeciwko Białorusi. Przewodniczący Parlamentu David Sassoli powiedział: „Wydarzenia na Białorusi, w tym porwanie cywilnego samolotu w celu aresztowania przeciwników reżimu, wymagają skoku do przodu jeśli chodzi o naszą reakcję, zarówno pod względem siły, jak i szybkości”.

Parlament i inne instytucje UE wzywają do natychmiastowego uwolnienia Protasiewicza i wzywają wszystkich do zabrania głosu w sprawie tego jaskrawego naruszenia praw podstawowych.

Co Ty możesz zrobić, aby pomóc uwolnić Romana Protasiewicza?

Naruszanie praw człowieka może rosnąć w siłę tylko w obliczu milczenia. Pomóż nagłośnić tę sprawę, zabierając głos i stając po stronie Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi, którzy są obecnie uciszani i przetrzymywani.

Co możesz zrobić online:

  • Użyj hashtagu #FreeRomanProtasevich i #FreeSofiaSopega na Twitterze i innych platformach
  • Pomóż nam nagłośnić tę sytuację – udostępnij ten artykuł i nasze posty w mediach społecznościowych, np. nasz tweet

Wymyśl własne sposoby protestu – np. Przewodniczący Sassoli zasugerował wykorzystanie lotnisk do nagłośnienia sprawy: „Myślę, że byłby to bardzo pozytywny gest, gdyby na głównych lotniskach państw członkowskich Unii Europejskiej wywieszono zdjęcie Romana Protasiewicza na znak solidarności i aby pokazać, że go nie zawiedziemy”.

Co robi UE w odpowiedzi na działania Białorusi?

Przywódcy UE spotkali się na szczycie dzień po przymusowym przekierowaniu lotu Ryanair, aby zdecydować o wspólnej reakcji. Przewodniczący Sassoli otworzył szczyt wezwaniem przywódców UE do działania: „Nasza reakcja musi być silna, natychmiastowa i wspólna. Unia Europejska musi działać bez wahania i ukarać odpowiedzialne [za to] osoby. Dziś wieczorem spoczywa na Was wielka odpowiedzialność, aby pokazać, że Unia nie jest papierowym tygrysem”.

Przywódcy UE zgodzili się zakazać białoruskim samolotom latania w przestrzeni powietrznej UE lub korzystania z lotnisk w UE. Wezwali również do uwolnienia Romana Protasiewicza i Sofii Sapiegi oraz do wszczęcia dochodzenia przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Uzgodnili także ukierunkowane sankcje gospodarcze i dodanie odpowiednich osób do listy osób objętych sankcjami.

Apele Parlamentu Europejskiego w sprawie Białorusi

Parlamentarna Komisja Spraw Zagranicznych 26 maja debatowała o wydarzeniach na Białorusi z liderką opozycji Swiatłaną Cichanouską, która powiedziała posłom do Parlamentu Europejskiego: „Wzywam Parlament Europejski do zapewnienia, że reakcja społeczności międzynarodowej nie ogranicza się do incydentu z samolotem Ryanair. Reakcja musi w całości uwzględniać sytuację na Białorusi”.

Parlament wielokrotnie wzywał do uczciwych wyborów na Białorusi, a także do poszanowania praw człowieka i praworządności. Tylko w zeszłym roku posłowie zaapelowali o:

  • Nowe i uczciwe wybory prezydenckie na Białorusi
  • Wzmocnienie sankcji wobec urzędników reżimu zamieszanych w łamanie praw człowieka
  • Wsparcie dla narodu białoruskiego
  • Kompleksowy przegląd stosunków UE-Białoruś

W 2020 roku eurodeputowani przyznali Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli demokratycznej opozycji na Białorusi.
(PE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button