ŚWIAT

Jens Stoltenberg w Kijowie: Ukraina jest na „nieodwracalnej ścieżce” do NATO, wsparcie jest w drodze

Inwazja Rosji na Ukrainie

Sekretarz Generalny w Kijowie: Ukraina jest na „nieodwracalnej ścieżce” do NATO, wsparcie będzie kontynuowane!

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg odwiedził w poniedziałek (29 kwietnia 2024 r.) Kijów, aby porozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na temat stanu wojny i przyszłości wsparcia NATO dla Ukrainy.

Sekretarz Generalny pochwalił przywództwo prezydenta Zełenskiego oraz odwagę ukraińskich sił i narodu, ale przyznał, że „samo przywództwo i odwaga nie są w stanie odeprzeć sił rosyjskich; potrzebujecie także broni i amunicji”. Uznał, że poważne opóźnienia w wsparciu mają poważne konsekwencje na polu bitwy. „Ukraina od miesięcy ma przewagę uzbrojenia… zestrzelono mniej rosyjskich rakiet i dronów, a Rosja była w stanie parć naprzód na linii frontu” – powiedział Stoltenberg. „Ale nie jest jeszcze za późno, aby Ukraina zwyciężyła. Dalsze wsparcie jest w drodze”.

Ministrowie obrony usłyszeli kilka dni temu wyraźny apel prezydenta Zełenskiego na posiedzeniu Rady NATO-Ukraina „i zgodzili się zwiększyć nasze wsparcie” – powiedział Stoltenberg. Z zadowoleniem przyjął nowy, duży pakiet ze Stanów Zjednoczonych zapewniający pomoc o wartości ponad 60 miliardów dolarów, a także nowe zobowiązania Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, dodając: „Spodziewam się wkrótce dalszych ogłoszeń”.

Obaj przywódcy omówili przygotowania do lipcowego szczytu NATO. „Sojusznicy zgodzili się już na planowanie większej roli NATO w koordynowaniu pomocy w zakresie bezpieczeństwa i szkoleń dla Ukrainy” – powiedział Sekretarz Generalny. „Uważam, że potrzebujemy również dużego, wieloletniego zaangażowania finansowego, aby utrzymać nasze wsparcie. Pokazanie, że nasze wsparcie dla Ukrainy nie jest krótkotrwałe i doraźne, ale długoterminowe i przewidywalne. Moskwa musi zrozumieć: nie może wygrać. I nie mogą nas przeczekać”.

Na temat członkostwa pan Stoltenberg powiedział: „Właściwe miejsce Ukrainy jest w NATO. Ukraina zostanie członkiem NATO. Praca, którą teraz podejmujemy, wprowadza was na nieodwracalną ścieżkę wiodącą do członkostwa w NATO, tak aby we właściwym czasie Ukraina mogła stać się od razu członkiem NATO.”

– Sytuacja na froncie, przygotowania do szczytu NATO i realne kroki Ukrainy w stronę członkostwa w Sojuszu – prezydent Ukrainy spotkał się z Jensem Stoltenbergiem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Dyskutowali o sposobach odparcia rosyjskiej agresji, dalszej interakcji Ukrainy z NATO i rzeczywistym zjednoczeniu sił.

Głowa państwa zauważyła, że obecnie armia rosyjska stara się wykorzystać sytuację, w której Ukraina oczekuje dostaw od partnerów, przede wszystkim z USA.

„Dlatego efektywność zaopatrzenia dosłownie oznacza stabilizację frontu. Artyleria kalibru 155, broń dalekiego zasięgu i obrona przeciwlotnicza, głównie systemy Patriot. To właśnie mają partnerzy i to właśnie powinno teraz działać tutaj, na Ukrainie, aby zniszczyć rosyjskie ambicje terrorystyczne. Armia rosyjska przygotowuje się do dalszych działań ofensywnych. I wspólnie z naszymi sojusznikami musimy przerwać rosyjską ofensywę” – powiedział Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji z Jensem Stoltenbergiem.

Podczas spotkania omawiano także przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie.

„Może, ale nie musi, stać się momentem siły dla Sojuszu. Tam zapadnie decyzja, czy wróg Sojuszu będzie mógł zawetować wzmocnienie NATO. I to rozstrzygnęło się właśnie w kwestii Ukrainy. Ukraina zasługuje na zaproszenie do NATO. I nasza siła, i nasza obrona wspólnych wartości, i nasze znaczenie dla przyszłości całego obszaru euroatlantyckiego” – podkreślił prezydent.

Podziękował wszystkim przywódcom, bezwzględnej większości krajów NATO, którzy wspierają ich w kwestii przyszłego członkostwa w Sojuszu.

Ze swojej strony Jens Stoltenberg zauważył, że państwa członkowskie NATO wzmacniają własną produkcję obronną i pracują nad wspólną produkcją z Ukrainą.

„Ukraina stanie się członkiem NATO. Praca, którą obecnie wykonujemy, wprowadza Was na nieodwracalną ścieżkę do członkostwa w Sojuszu. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment, Ukraina będzie mogła natychmiast zostać członkiem NATO. Nie mogę się doczekać dnia, kiedy ukraińska flaga powiewa w pobliżu siedziby NATO” – zapewnił Sekretarz Generalny Sojuszu.

To trzecia wizyta Jensa Stoltenberga na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Wcześniej w kwietniu i wrześniu ubiegłego roku Ukrainę odwiedził Sekretarz Generalny NATO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button