ŚWIAT

Litwa. Ćwiczenia wojskowe „Brave Griffin”. Duda: Polscy żołnierze są gotowi, by przyjść sąsiadowi z pomocą

Andrzej Duda z wizytą na Litwie

Prezydent Andrzej Duda wspólnie z prezydentem Gitanasem Nausėdą obserwowali dziś ćwiczenia wojskowe „Brave Griffin”, odbywające się na poligonie w rejonie olickim na Litwie.

– To jest bardzo ważne ćwiczenie. Chcę z całą mocą podkreślić, że stanowi ono dowód na to, że polscy żołnierze są gotowi do tego, by przyjść – w razie potrzeby – swojemu litewskiemu sojusznikowi i sąsiadowi z pomocą – mówił Duda.

Podziękował biorącym udział w ćwiczeniach na terenie Przesmyku Suwalskiego żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Uczestniczy w nim Batalionowa Grupa Bojowa – niemal 200 żołnierzy i 50 pojazdów.

Prezydent wspomniał, że dzisiejsze manewry są w jakimś sensie kontynuacją ćwiczenia Dragon24.

– Uczestniczyliśmy w nim niedawno z Panem Prezydentem, obserwowaliśmy przekraczanie przez wojska sojusznicze Wisły w Polsce z zachodu w kierunku wschodnim po to, by w razie czego jednostki sojusznicze były w stanie stanąć do obrony Przesmyku Suwalskiego – najbardziej dzisiaj chyba strategicznego miejsca na całej mapie Europy – mówił Andrzej Duda.

Litwa. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda (fot. KPRP)

Prezydent wspomniał, że od 2021 roku obserwujemy w tym obszarze ze strony reżimu białoruskiego hybrydowy atak zarówno na polską, jak i litewską granicę.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że dzisiaj ten obszar Przesmyku Suwalskiego jest terenem szczególnie zagrożonym – ocenił.

Zaznaczył, że presję hybrydową, migracyjną na nasze granice jesteśmy w stanie odeprzeć przy pomocy funkcjonariuszy Straży Granicznej, wspieranych przez wojsko. – Ale nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to testowanie naszych zdolności reagowania, naszych zdolności obronnych – akcentował Andrzej Duda.

– Dzisiejsze ćwiczenie, które pokazuje czysto militarną gotowość naszych wojsk do obrony tego obszaru Europy i państw NATO ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi także o element odstraszania, zniechęcający do potencjalnego atakowania – przekonywał.

Manewry „Brave Griffin” na Przesmyku Suwalskim to element cyklu szkoleniowego NATO Steadfast Defender–24. Bierze w nich udział 1,5 tys. żołnierzy i niemal 200 jednostek sprzętu wojskowego. Wspólnie z polskimi i litewskimi żołnierzami ćwiczą sojusznicy z Portugalii i Stanów Zjednoczonych.

Prezydent RP dziękował litewskiemu przywódcy za przygotowanie dzisiejszego ćwiczenia i całego spotkania.

Litwa. Ćwiczenia wojskowe Brave Griffin (fot. KPRP)

Andrzej Duda rozmawiał z Gitanasem Nausėdą o swoich wizytach w USA, w tym spotkaniach w ONZ i Donaldem Trumpem, a także w Kanadzie, gdzie odbyło się m.in. spotkanie z premierem Justinem Trudeau.

Omówiona została również propozycja przedstawiona przez polskiego prezydenta zwiększenia wydatków na obronność w krajach NATO z obecnych 2 proc. do 3 proc. PKB. Andrzej Duda ocenił, że w wielu państwach Sojuszu jest tendencja podnoszenia wydatków na zbrojenia. – Litwa także podnosi w ostatnich latach swoje wydatki militarne; one sięgają prawie 3 proc. PKB – wskazywał.

– Uważam, że państwa NATO powinny podjąć decyzję o oznaczeniu limitu wydatków na minimum 3 proc. PKB wobec niewątpliwie agresywnej polityki Rosji – podkreślał prezydent RP.

Później prezydenci udali się do Kowna, gdzie uczestniczyli w konferencji „The Idea of Europe Forum” organizowanej na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie. Debata odbywa się z okazji 20–lecia wstąpienia Polski i Litwy do Unii Europejskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button