POLITYKAŚWIAT

Paryż. Spotkanie ministrów ds. europejskich w ramach Trójkąta Weimarskiego. „Wspólnie świętujemy ten dzień”

Spotkanie Ministrów ds. Europejskich państw Trójkąta Weimarskiego

Jednoznaczna deklaracja wsparcia Ukrainy, walka z dezinformacją, przestrzeganie praworządności w państwach członkowskich, wymiana młodzieży między Polską, Niemcami i Francją – to najważniejsze tematy spotkania Ministrów ds. Europejskich Trójkąta Weimarskiego w Paryżu.

Minister Adam Szłapka od 28 kwietnia uczestniczył w spotkaniu ministrów państw Trójkąta Weimarskiego. W stolicy Francji wraz z niemiecką Ministrą Anną Lührmann i francuskim Ministrem Jean-Noel Barrotem rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej.

– Spotykamy się z naszymi przyjaciółmi z Francji i Niemiec w formacie niezwykle ważnym dla naszych państw, ale także ważnym dla Europy – w formacie Trójkąta Weimarskiego. Spotykamy się też w szczególnie ważnym czasie, bo to dokładnie 20 lat temu Polacy i obywatele dziewięciu innych państw odliczali godziny do 1 maja – daty dołączenia do struktur Unii Europejskiej – mówił minister Adam Szłapka.

– Dzisiaj wspólnie świętujemy ten dzień. Razem jesteśmy silniejsi, bardziej odporni na zagrożenia, bezpieczniejsi, razem też jesteśmy bogatsi. W przypadku Polski widać to bardzo wyraźnie na liczbach i wszystkich wskaźnikach ekonomicznych – wyjaśniał minister ds. Europejskich.

Według Adama Szłapki polskie doświadczenie tak dobrego rozszerzenia jest potrzebne przy dalszym rozwoju UE.

– Razem będziemy wspierać politycznie, militarnie i ekonomicznie Ukrainę. W tym kontekście mówimy również o rozszerzeniu, niezwykle ważnym i strategicznym dla UE i dla naszych państw – mówił A. Szłapka.

Ministrowie ds. Europejskich podczas konsultacji we Francji podpisali Deklarację Weimarską.

Trójkąt Weimarski

W dniach 28-29 kwietnia odbyło się w Paryżu spotkanie ministrów ds. europejskich w ramach Trójkąta Weimarskiego. Ministrowie Adam Szłapka, Anna Luehrmann i Jean-Noel Barrot w niedzielę wieczorem wzięli udział w spotkaniu w MSZ Francji nt. przyszłości UE i Agendy Strategicznej. Wczoraj odbyła się wizyta w Maison Jean Monnet w Yvelines pod Paryżem oraz cztery sesje robocze nt. dezinformacji, rządów prawa, współpracy kulturalnej i społeczeństwa obywatelskiego, Ukrainy i rozszerzenia UE.

Wieczorem delegacja udała się pociągiem do Brukseli na nieformalne posiedzenie Rady ds. Ogólnych połączone z uroczystymi obchodami 20-lecia rozszerzenia Unii Europejskiej organizowanymi przez Prezydencję Belgijską.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button