ŚWIAT

Andrzej Duda podsumował wizytę w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie

Podróże dalekie i bliskie Dudy

W Edmonton prezydent Andrzej Duda podsumował wizytę w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Przekazał, że odbył w Kanadzie wiele spotkań politycznych i gospodarczych – zarówno na szczeblu federalnym, jak i prowincjonalnym.

Polski przywódca mówił, że podczas spotkania z premierem Justinem Trudeau w Vancouver głównym tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa oraz sytuacja na Ukrainie w związku z trwającą wojną.

– Mówiliśmy o zbliżającym się Szczycie NATO w Waszyngtonie i o tym, jakie ustalenia byłoby dobrze, aby ten Szczyt podjął – wskazywał prezydent.

Przekazał, że w czasie rozmów z premierem Kanady przypomniał o swojej propozycji zwiększenia wydatków na obronność przez państwa NATO do minimum 3 proc. PKB. – Cieszę się, że dzisiaj została ogłoszona w Warszawie decyzja rządu brytyjskiego o podniesieniu wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB – podkreślił. Dodał, że „to jest ten właściwy kierunek”.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „zwiększanie wydatków na obronność, wzmacnianie potencjału militarnego państw NATO, to najlepsza droga do tego, aby nam zapewnić, zabezpieczyć pokój na przyszłość i odstraszyć potencjalnych agresorów”. – Dzisiaj tym agresorem jest Rosja, która napadła na Ukrainę. Musimy umocnić się tak, aby nikt nie odważył się nas napaść – wskazywał.

Prezydent stwierdził, że wizyta w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie służy umacnianiu współpracy euroatlantyckiej, dla bezpieczeństwa Polski i naszej części Europy.

Andrzej Duda mówił, że z władzami prowincji Alberta: z premier prowincji Alberta Danielle Smith oraz przewodniczącym Zgromadzenia Alberta Nathanem Cooperem odbył rozmowy na temat rozwoju gospodarczego, wytwarzania i wykorzystania energii wodorowej oraz Polakach mieszkających w Kanadzie. – Prawie 180 tyś. naszych Rodaków tutaj mieszka, w prowincji Alberta, w regionie Edmonton – mówił.

– Dziękuję Kongresowi Polonii Kanadyjskiej – i Zarządowi Głównemu zarówno w Kolumbii Brytyjskiej jak i w Albercie – za zorganizowanie spotkań z Rodakami, tak bardzo dla mnie ważnych. I wszystkich spotkań, które tutaj miały miejsce. Moja żona była w polskich placówkach edukacyjnych, ja spotkałem się też z naszymi harcerzami – mówił prezydent.

Jak dodał, „to wzruszające, że nasza młodzież, która najczęściej urodziła się tak daleko od Polski znakomicie mówi po polsku i zna polską historię”.

Przekazał, że podczas odbywającej się Kanadyjskiej Konwencji Wodorowej głównym tematem dyskusji była produkcja i wykorzystanie wodoru, a także nowoczesne metody pozyskiwania tego surowca.

– Na Konwencji jest duża reprezentacja naszego polskiego biznesu m.in. PESA, która szczyci się swoją wodorową lokomotywą – absolutnie jedną z pierwszych na świecie – mówił prezydent.

Dodał, że obecni byli przedstawiciele polskich uczelni, którzy „prezentowali osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju”. – Dziękuję wszystkim przedstawicielom naszego kraju, naszego biznesu i nauki, którzy tutaj przyjechali – podkreślał Andrzej Duda. W ocenie polskiego przywódcy, to ważne forum, na którym warto się pokazać i podzielić doświadczeniami. Wskazał, że w Polsce realizowany jest długi procesu transformacji energetycznej, dlatego „tak ważne jest podzielenie się z nami swoimi odkryciami, technologiami, które proponują różne firmy i z Kanady, i ze świata”.

– Zapraszałem kanadyjskich i innych inwestorów do naszego kraju, żeby przyjechali do Polski, do naszej części Europy – mówił prezydent. Podkreślił, że Polska należy do Inicjatywy Trójmorza – projektu zrzeszającego państwa Europu Środkowej i Wschodniej – gdzie bardzo dobrze funkcjonuje współpraca między państwami dla rozwoju tego regionu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button