ŚWIAT

Izba Reprezentantów USA zdecydowała ws. pomocy dla Ukrainy. Rzecznik Kremla Pieskow grozi USA

Ukraina walczy dalej...

20 kwietnia Izba Reprezentantów USA zgodziła się za przyjęciem pakietu pomocy dla Ukrainy.

Kraj ten otrzyma prawie 61 miliardów dolarów (60,8 mld). Ustawa ta trafi do Senatu, a potem do prezydenta Joe Bidena. 49,9 miliarda będą to wydatki na obronę.

Oprócz tego, region Indo-Pacyfiku dostanie 8,1 mld dolarów na przeciwdziałanie działaniom Chin w tym rejonie, a także 3,3 mld dolarów na rozwój infrastruktury okrętów podwodnych. Izrael otrzyma ponad 26 mld dolarów. To również pomoc humanitarna dla Strefy Gazy.

Jest też ustawa o konfiskacie rosyjskich aktywów.

Duda o tej decyzji

Prezydent Duda pytany o przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocowego dla Ukrainy, odpowiedział, że Ukraina potrzebuje wszelkiego rodzaju uzbrojenia i wszelkiego rodzaju wsparcia, więc ta pomoc ze Stanów Zjednoczonych będzie nie tylko cenna, ona z całą pewnością będzie bezcenna.

Prezydent: Każda pomoc jest dzisiaj Ukrainie ogromnie potrzebna

Prezydent, który składa wizytę w Kanadzie, był pytany o decyzję Izby Reprezentantów.

Przypomniał również, że niecałe dwa tygodnie temu podczas Szczytu Trójmorza w Wilnie rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. – Rozmawialiśmy o tym, że każde wsparcie jest w tej chwili Ukrainie potrzebne. Mówiliśmy o tym w kontekście tzw. czeskiej inicjatywy amunicyjnej, której część stanowimy; rozmawialiśmy, kiedy pierwsze dostawy tej amunicji mają szansę dotrzeć do Ukrainy – zaznaczył.

Ale kontekst tamtej rozmowy był jednoznaczny. Każda pomoc jest dzisiaj Ukrainie ogromnie potrzebna, wobec mobilizacji, jaka jest prowadzona w Rosji i zapowiedzi ofensywnych Władimira Putina, tego, że Ukraina będzie nadal atakowana, a Rosja przygotowuje się do działań ofensywnych, kontynuowania agresji – zaznaczył.

Oświadczenie prezydenta Joe Bidena w sprawie przyjęcia przez Izbę Reprezentantów pakietu dotyczącego bezpieczeństwa narodowego

„Dziś członkowie obu partii w Izbie głosowali za wspieraniem naszych interesów bezpieczeństwa narodowego i wysłaniem jasnego przesłania na temat siły amerykańskiego przywództwa na arenie międzynarodowej. W tym krytycznym punkcie zwrotnym zebrali się, aby odpowiedzieć na wezwanie historii, uchwalając pilnie potrzebne przepisy dotyczące bezpieczeństwa narodowego, o zabezpieczenie których walczyłem od miesięcy.

Pakiet ten zapewni krytyczne wsparcie Izraelowi i Ukrainie; zapewnić rozpaczliwie potrzebną pomoc humanitarną dla Gazy, Sudanu, Haiti i innych miejsc dotkniętych konfliktami i klęskami żywiołowymi na całym świecie; oraz wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność w regionie Indo-Pacyfiku. Orzeczenie to nadchodzi w niezwykle pilnym momencie, gdy Izrael stoi w obliczu bezprecedensowych ataków ze strony Iranu, a Ukraina jest pod ciągłym bombardowaniem ze strony Rosji. Chcę podziękować spikerowi Johnsonowi, przywódcy Jeffriesowi i ponadpartyjnej koalicji prawodawców w Izbie, którzy głosowali za priorytetem dla naszego bezpieczeństwa narodowego. Wzywam Senat, aby szybko wysłał ten pakiet na moje biurko, abym mógł go podpisać i umożliwić szybkie wysłanie broni i sprzętu na Ukrainę w celu zaspokojenia jej pilnych potrzeb na polu walki.”

Min. Kolarski: Ważny dzień dla światowego bezpieczeństwa

Minister Wojciech Kolarski, komentując przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocowego dla Ukrainy podkreślał, że wczorajszy dzień był ważny dla światowego bezpieczeństwa. – To dobry dzień dla wolnego świata – zaznaczył.

Minister przypomniał o marcowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, gdzie odbyły się rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem oraz kongresmenami – zarówno z Demokratami, jak i Republikanami, w tym ze spikerem Izby Reprezentantów Michaelem Johnsonem.

– Prezydent rozmawiał ze spikerem Johnsonem i to było bardzo ważne spotkanie; uczestniczyłem w nim i widziałem, z jakim zainteresowaniem spiker Johnson słuchał prezydenta, jak dziękował za otrzymane informacje – mówił Minister.

– Prezydent zawsze na każdym spotkaniu przedstawia polskie sprawy; sprawy, które leżą w naszym interesie. A w naszym interesie leży suwerenna, niepodległa Ukraina – przekonywał Wojciech Kolarski.

Zwracał uwagę, że jeżeli Ameryka (Ameryka to kontynenty, a nie kraj – red.) odstępuje od Europy to kończy się to tak, jak w XX wieku: musi wysyłać swoich żołnierzy, którzy tutaj giną – jak w czasie I i II wojny światowej.

– Prezydent powtarza, że to jest wciąż moment, w którym Ameryka stosunkowo „tanim kosztem” może zapewnić bezpieczeństwo, wysyłając pieniądze amerykańskich podatników, a nie żołnierzy – powiedział.

Minister podkreślał, że Duda mówi wyraźnie: bez względu na to, kto rządzi w Białym Domu – czy Republikanin, czy Demokrata i kto ma większość w Kongresie w naszym strategicznym interesie jest jak najbliższa relacja z Ameryką.

Odnosząc się do relacji prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem wspomniał, że okres prezydentury Trumpa to były bardzo dobre lata w relacjach polsko–amerykańskich. Wspomniał o kontraktach militarnych, gospodarczych oraz bezwizowym ruchu do USA.

– Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała również ustawę przewidującą przejęcie na rzecz Ukrainy rosyjskich aktywów zamrożonych w amerykańskich bankach. To ok. 6 mld $. Tymczasem w UE zamrożonych rosyjskich aktywów jest wielokrotnie więcej. Czas na zdecydowane działanie UE! – Michał Szczerba, poseł KO.

„Dzisiaj otrzymaliśmy decyzję – pomoc USA, którą odczują żołnierze na pierwszej linii frontu oraz miasta i wsie dotknięte rosyjskim terrorem” – wystąpienie prezydenta Ukrainy

„Dziś od samego rana różne regiony naszego kraju przeżywały warunki nalotów i strajków rosyjskich. Ze wschodu na południe. Obwód sumski, obwód czernihowski, obwód charkowski, obwód dnieprowski, obwód chersoński, obwód odeski, obwód mikołajowski, zaporoże, obwód doniecki. Rakiety, ataki dronów, artyleria. Dużo zniszczeń, dużo wszystkiego: domy, infrastruktura portowa, obiekty energetyczne. Są ofiary. Niestety, są ofiary. Moje kondolencje dla rodziny i przyjaciół. Dziś cały dzień – praca naszej obrony powietrznej, reakcje na rosyjskie strajki, praca ratowników Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy, wszystkich służb.

Ale dzisiaj jest jeszcze trochę inaczej. Dzisiaj otrzymaliśmy decyzję, na którą czekaliśmy: amerykański pakiet wsparcia, o który tak ciężko walczyliśmy. I bardzo ważny pakiet, który odczują nasi żołnierze na pierwszej linii frontu oraz nasze miasta i wsie cierpiące z powodu rosyjskiego terroru. Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych głosowała dzisiaj.

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz pakiet: jest to rozwiązanie chroniące życie. Dziękuję osobiście spikerowi Mike’owi Johnsonowi i wszystkim amerykańskim sercom, które podobnie jak my na Ukrainie czują, że rosyjskie zło nie może zwyciężyć. Mam nadzieję, że rozpatrzenie pakietu w Senacie USA i przekazanie prezydentowi Bidenowi nastąpi wystarczająco szybko.

Doceniamy każdy przejaw poparcia dla naszego państwa i naszej niepodległości, naszego narodu i naszego życia, które Rosja tak bardzo chce pogrzebać w gruzach. Ameryka pokazała swoje przywództwo od pierwszych dni wojny. I właśnie taki rodzaj amerykańskiego przywództwa jest niezbędny dla zachowania porządku międzynarodowego opartego na zasadach i przewidywalności życia wszystkich narodów. Z pewnością wykorzystamy amerykańskie wsparcie, aby wzmocnić oba nasze narody i sprawiedliwie zakończyć tę wojnę – wojnę, którą Putin musi przegrać.

Robimy wszystko, aby nasi żołnierze mieli jak najwięcej możliwości. Aby ta wojna szybko się skończyła na naszych, ukraińskich warunkach.”

Światowi przywódcy o tej decyzji

„Zatwierdzenie pakietu pomocowego dla Ukrainy przez Izbę Reprezentantów USA to kluczowa decyzja, która pomoże powstrzymać rosyjską agresję. To wyraźne potwierdzenie przywództwa USA wśród wszystkich krajów wolnego świata” – napisał Andrzej Duda.


Premier Donald Tusk napisał na platformie X: „Lepiej późno niż wcale”


Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg – „Ukraina wykorzystuje broń dostarczoną przez sojuszników NATO do niszczenia rosyjskich zdolności bojowych. Dzięki temu wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi, w Europie i Ameryce Północnej.”

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen – „Ukraina zasługuje na wszelkie możliwe wsparcie przeciwko Rosji. Teraz prosimy Senat USA o jak najszybsze głosowanie, ponieważ stawką jest życie. Transatlantyccy sojusznicy są zjednoczeni we wsparciu dla wolności i demokracji.”

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba – „To zły dzień dla Putina i dla każdego, kto ośmielił się wierzyć, że Ameryka może się wahać, jeśli chodzi o obronę tego, co wspiera. Jesteśmy wdzięczni Izbie Reprezentantów USA, jej przewodniczącemu oraz członkom obu partii za przyjęcie długo oczekiwanej ustawy pomocowej dla Ukrainy. Każdy, kto sprawił, że ta decyzja stała się rzeczywistością, dokonał właściwego wyboru. Stany Zjednoczone potwierdziły swoje globalne przywództwo.”

Rosja. Pieskow grozi

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „decyzja o udzieleniu pomocy Ukrainie była oczekiwana i przewidywalna. To jeszcze bardziej wzbogaci Stany Zjednoczone i jeszcze bardziej zrujnuje Ukrainę. Sprawi, że więcej Ukraińców zginie z winy reżimu w Kijowie.”

Zaś ws. konfiskaty zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej (ok. 5-8 mld dolarów) Pieskow stwierdził – „Stany Zjednoczone będą musiały odpowiedzieć za konfiskatę. Nie będzie tu żadnych ograniczeń czasowych. I zrobimy to w sposób, który będzie jak najlepiej odpowiadał naszym interesom. Musimy jeszcze zająć się szczegółami. W każdym razie, jeśli naprawdę mówimy o konfiskacie naszych aktywów, spowoduje to nieodwracalne szkody w wizerunku Stanów Zjednoczonych, zmusi wielu inwestorów w tym kraju do oszczędzania swoich środków, ponieważ niezłomność własności prywatnej, zwłaszcza własności państwowej, zostanie naruszona.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button