ŚWIAT

Kanada. Andrzej Duda w Edmonton o energii przyszłości

"Wizyta" w Kanadzie

Energia odnawialna i jej wykorzystanie jako energii przyszłości to temat polsko–kanadyjskiego seminarium gospodarczego, w którym w Edmonton wziął udział prezydent Andrzej Duda.

Polski przywódca spotkał się też z władzami Prowincji Alberta.

W czasie seminarium „Polish–Canadian Hydrogen – collaboration and seeking opportunities” prezydent wskazał, że Polska pozostaje kluczowym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo–Wschodniej. – Chcielibyśmy, aby współpraca gospodarcza była jeszcze silniejsza – akcentował.

Polski przywódca podkreślił, że nasz kraj zmierza w kierunku zbudowania miksu energetycznego, poprzez zwiększanie w nim udziału energii odnawialnej, a także poprzez inwestycję w atom. Andrzej Duda zaznaczył, że Polska realizuje w tym zakresie „just transition”, czyli zasadę sprawiedliwej transformacji przyjętą podczas konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach w 2018 roku.

– Jestem głęboko przekonany, że współpraca biznesowa pomiędzy polskimi i kanadyjskimi firmami może przyczynić się do rozwoju nowych technologii wodorowych, z korzyścią dla naszych gospodarek i środowiska – mówił prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że to ważne polsko–kanadyjskie seminarium odbywa się na marginesie rozpoczynającej się jutro w Edmonton, Konwencji Wodorowej organizowanej przez Prowincję Alberta. – To największa konferencja wodorowa w Ameryce Północnej – przyjeżdżają eksperci z całego świata i przedstawiciele firm – mówił.

Wskazał, że Polska – co do wielkości – jest trzecim producentem wodoru w Unii Europejskiej, a piątym na świecie.

– Cieszę się bardzo, że Polska jest tutaj bardzo mocno reprezentowana – mówił prezydent. Podkreślił, że w Konwencji wezmą udział przedstawiciele firm, start–upów oraz uczelni specjalizujących się w dziedzinie wytwarzania i wykorzystania wodoru jako paliwa przyszłości.

Jak dodał, wodór może być wykorzystywany do celów energetycznych i transportowych.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że polskie firmy są obecne na rynku kanadyjskim.

– Nasi dwaj najwięksi przedstawiciele to KGHM i PKN Orlen, ale oprócz tego jest bardzo dużo firm, które inwestują w Kanadzie – mówił. Podkreślił, że polskie inwestycje w Kanadzie są większe od tych kanadyjskich w Polsce, co pokazuje skalę naszego zainteresowania inwestycjami przede wszystkim w Prowincji Alberta i Kolumbii Brytyjskiej. – Tutaj ta współpraca jest najbardziej intensywna – mówił polski przywódca.

– Dziękuję za ogromny wkład w budowanie tej współpracy, w jej rozwijanie i zachęcanie polskich biznesmenów, inwestorów do tego, aby tutaj przyjeżdżali. A także za popularyzację tego kierunku, którą realizuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polska Ambasada w Kanadzie – podkreślał prezydent.

Kanada. Edmonton. Andrzej Duda (fot. KPRP)

W czasie wizyty w Edmonton Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Zgromadzenia Legislacyjnego Prowincji Alberta Nathanem Cooperem. Tematem rozmów były stosunki polsko–kanadyjskie, współpraca gospodarcza oraz możliwy kryzys uchodźczy spowodowany konfliktem na Bliskim Wschodzie.

Następnie polski przywódca rozmawiał z Porucznik Gubernator Prowincji Alberta Salmą Lakhani.

Prezydent rozmawiał również z premier Prowincji Alberta Danielle Smith. Następnie prezydent RP i premier Alberty wspólnie uczestniczyli w recepcji dla środowisk biznesowych i politycznych społeczności lokalnej. Do uczestników spotkania dołączyła też Agata Kornhauser-Duda.

We wtorek Andrzej Duda weźmie udział w sesji otwarcia konferencji wodorowej „Canadian Hydrogen Convention” oraz złoży wizytę w polskim pawilonie (PAIH) na Konwencji Wodorowej „Made in Poland”, gdzie spotka się z przedstawicielami polskich firm.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button