ŚWIAT

Prezydent USA Joe Biden w Kijowie. Spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim

Wojna na Ukrainie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przyjechał do Kijowa.

To już 362. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm bombowy.

Głowa USA spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„To potwierdzone. Joe Biden w Kijowie. Witamy Panie Prezydencie! Czekamy na ogłoszenia po doświadczeniach z syrenami nalotowymi” – napisała na Twitterze ukraińska posłanka Lesia Wasylenko.


W Polsce trzy samoloty AWACS armii USA obserwują niebo nad Ukrainą.

Biały Dom. Oświadczenie prezydenta Joe Bidena w sprawie podróży do Kijowa na Ukrainie

„Gdy świat przygotowuje się do obchodów pierwszej rocznicy brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę, jestem dziś w Kijowie, aby spotkać się z prezydentem Zełenskim i potwierdzić nasze niezachwiane i niesłabnące zaangażowanie na rzecz ukraińskiej demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej.

Kiedy prawie rok temu Putin rozpoczynał inwazję, uważał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Myślał, że nas przeżyje. Ale śmiertelnie mylił się.


Dziś w Kijowie spotykam się z prezydentem Zełenskim i jego ekipą na dłuższą dyskusję na temat naszego wsparcia dla Ukrainy. Ogłoszę kolejną dostawę krytycznego sprzętu, w tym amunicji artyleryjskiej, systemów przeciwpancernych i radarów obserwacji powietrza, aby pomóc chronić Ukraińców przed bombardowaniami z powietrza. I podzielę się tym, że jeszcze w tym tygodniu ogłosimy dodatkowe sankcje wobec elit i firm, które próbują uniknąć lub zapełnić rosyjską machinę wojenną. W ciągu ostatniego roku Stany Zjednoczone zbudowały koalicję narodów od Atlantyku po Pacyfik, aby pomóc w obronie Ukrainy bezprecedensowym wsparciem wojskowym, gospodarczym i humanitarnym – i to wsparcie będzie trwałe.

Nie mogę się również doczekać podróży do Polski, aby spotkać się z prezydentem Dudą i przywódcami naszych sojuszników ze wschodniej flanki, a także wygłosić uwagi na temat tego, w jaki sposób Stany Zjednoczone będą nadal mobilizować świat do wspierania narodu ukraińskiego i podstawowych wartości człowieka prawa i godność w Karcie ONZ, które jednoczą nas na całym świecie.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button