ŚWIAT

NATO nieustannie wspiera Ukrainę. „Będziemy nadal budować most”

Dążenie Ukrainy do przyłączenia się do NATO

Kanada przyłącza się do inicjatywy NATO dotyczącej amunicji powietrznej.

Kanada przystąpiła do natowskich ram dotyczących amunicji decydującej w bitwach powietrznych (ABDM) co zmniejsza koszty i czas dostaw amunicji. Porozumienie zostało podpisane w środę (17 kwietnia 2024 r.) przy okazji odbywającego się dwa razy w roku spotkania Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia NATO.

W ostatnich latach NATO pomogło sojusznikom i partnerom w tworzeniu innowacyjnych inicjatyw wielonarodowych, które zmniejszyły koszty amunicji precyzyjnie kierowanej o 15–20 procent i skróciły terminy dostaw nawet o rok. Inicjatywy te zapewniają Sojuszowi krytyczne zdolności na korzystniejszych warunkach, poprawiając interoperacyjność i sposób dzielenia się zapasami. Wszystko to sprawia, że siły zbrojne NATO są bardziej zjednoczoną siłą.

Uruchomiony w 2014 r. program ABDM jest jednym z międzynarodowych projektów NATO w zakresie wysokiej widoczności, za pośrednictwem których sojusznicy agregują swoje zapotrzebowanie na amunicję i rakiety dla całego obszaru powietrznego i przekształcają je w zakupy międzynarodowe. W pierwszej połowie 2024 r. sojusznicy zawrą za pośrednictwem ABDM nowe kontrakty o wartości około 360 mln euro.

ABDM jest bezpośrednio wspierany przez Agencję Wsparcia i Zamówień NATO, która odegrała kluczową rolę w obniżaniu kosztów i przyspieszaniu dostaw w ramach tych ram. Wzmacnia to postawę odstraszania i obrony NATO oraz zapewnia sojusznikom więcej możliwości zwiększenia ich wsparcia dla Ukrainy.

Sekretarz Generalny NATO oraz premierzy Holandii, Danii i Czech omawiali wsparcie dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powitał w środę (17 kwietnia 2024 r.) w Kwaterze Głównej NATO premiera Holandii Marka Rutte, premiera Danii Mette Frederiksen i premiera Czech Petra Fiali.

Przywódcy omówili sytuację na Ukrainie i zgodzili się, że NATO powinno odgrywać większą rolę w koordynowaniu pomocy w zakresie bezpieczeństwa i szkoleń dla Ukrainy w dłuższej perspektywie. Sekretarz Generalny podkreślił ważny wkład Holandii, Danii i Czech: „Wczoraj Dania ogłosiła nowy, duży pakiet pomocy. Holandia właśnie ogłosiła dodatkowe wsparcie wojskowe w wysokości 4 miliardów euro, a inicjatywa kierowana przez Czechy otrzymuje setki milionów euro na więcej pocisków artyleryjskich dla Ukrainy”.

Stoltenberg powiedział, że wsparcie to uzupełnia bezprecedensową pomoc już udzieloną, w tym pomoc dla samolotów F-16 z Danii i Holandii. Z zadowoleniem przyjął fakt, że Niemcy wysyłają także na Ukrainę dodatkowy system Patriot: „Ośmielają mnie także sygnały, że w nadchodzących dniach Kongres USA może podjąć dalszą pomoc dla Ukrainy”.

Sekretarz Generalny powiedział, że Ukraina potrzebuje jeszcze więcej od NATO, a opóźnienia w wsparciu mają konsekwencje w terenie każdego dnia: „Dlatego też, jeśli sojusznicy staną przed wyborem pomiędzy osiągnięciem celów NATO w zakresie zdolności a zapewnieniem Ukrainie większej pomocy, moje przesłanie jest jasne: wyślijcie bardziej na Ukrainę.”

Zastępca Sekretarza Generalnego: Będziemy nadal budować most umożliwiający Ukrainie przyłączenie się do NATO

Przemawiając na Konferencji Otwartych Drzwi NATO w Helsinkach w środę (10 kwietnia 2024 r.) zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană z zadowoleniem przyjął gotowość Ukrainy do przystąpienia do NATO i powiedział, że „drzwi NATO pozostają otwarte” i „żadna przemoc ani zastraszanie nie mogą tego powstrzymać”.

Aby uczcić dwudziestą rocznicę przystąpienia do NATO, wydarzenie zorganizowały ambasady Bułgarii, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii. W swoim wirtualnym przemówieniu Geoană powiedział, że nie może sobie wyobrazić lepszego gospodarza niż Finlandia, który mógłby porozmawiać o polityce otwartych drzwi NATO. „Wraz z naszym najnowszym członkiem, Szwecją, pokazaliście światu, co oznacza wolność” – powiedział i dodał, że prezydentowi Putinowi nie powiodła się próba „zatrzaśnięcia drzwi NATO”.

Zastępca Sekretarza Generalnego podkreślił, że Ukraina, podobnie jak inne wcześniejsze państwa w Europie Środkowo-Wschodniej i krajach bałtyckich, wybrała drogę do członkostwa w NATO. NATO będzie w dalszym ciągu „budować most, aby Ukraina mogła dołączyć do naszego wielkiego Sojuszu”, o tym będą rozmowy na szczycie w Waszyngtonie w lipcu.

Od 1949 roku NATO rozrosło się z dwunastu do trzydziestu dwóch członków. Zastępca Sekretarza Generalnego podkreślił, że polityka otwartych drzwi NATO wniosła do Sojuszu więcej sił, więcej zdolności i więcej ludzi posiadających umiejętności i wiedzę specjalistyczną. „Sojusznicy NATO od Bałtyku po Morze Czarne wnoszą znaczący wkład we zbiorowe bezpieczeństwo NATO” – powiedział, podkreślając, że kraje te wnoszą również wkład w ekosystem innowacji NATO, w tym centra testowe i obiekty akceleracyjne będące częścią natowskiego Akceleratora innowacji w dziedzinie obronności dla Północnego Atlantyku (DIANA ).

Konferencja Otwartych Drzwi NATO w Helsinkach była współorganizowana przez ambasady uczestniczących krajów we współpracy z Fińskim Instytutem Spraw Międzynarodowych i Radą Atlantycką Finlandii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button