ŚWIAT

Bruksela. Szczyt Rady Europejskiej. Tusk: Obrona ukraińskiego nieba najważniejsza

Unia Europejska

Prezes Rady Ministrów uczestniczył w Brukseli w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony był m.in. kwestiom bezpieczeństwa w kontekście wojny na Ukrainie.

W konkluzjach unijnego szczytu pojawił się zapis, który zobowiązuje Unię Europejską do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba. Liderzy państw UE połączyli się także on-line z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Obrona ukraińskiego nieba

Jak relacjonował premier Donald Tusk, prezydent Zełenski podkreślił natychmiastową, być może rozstrzygającą wojnę, potrzebę dostarczenia Ukrainie systemów, które mogłyby zwalczać rosyjskie rakiety i drony.

– Sytuacja na froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny. (…) W konkluzjach Rady Europejskiej znalazł się zapis, że UE będzie wspierała i podejmie działania na rzecz bezpieczeństwa nieba nad Ukrainą. Decyzja w tej sprawie będzie należała do państw narodowych – poinformował Prezes Rady Ministrów.

Jak wyjaśnił, nikt nie oczekuje od Polski jako państwa przyfrontowego, aby to jednak nasz kraj przekazał własne baterie Patriot Ukrainie. – Wszyscy wiedzą, ile daliśmy i wszyscy wiedzą, że potrzebujemy chronić swoje niebo ze względu na incydenty z rosyjskimi rakietami – zaznaczył Donald Tusk.

Cały czas czekamy na decyzję USA w sprawie 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.

Możliwość rosyjskiej ingerencji w wybory do PE

Podczas spotkania w Brukseli unijni przywódcy dyskutowali także o rosyjskim zagrożeniu dezinformacją i agresją cybernetyczną w czasie najbliższych wyborów europejskich.

– Wszyscy mamy powody obawiać się prób ingerowania w nasze wybory ze strony Rosji, np. poprzez sieci internetowe i dezinformację – podkreślił szef polskiego rządu. Jak wyjaśnił, Czechy przywołały przykład portalu Voice of Europe oraz udziału niektórych prawicowych polityków europejskich, w tym polskich, w przedsięwzięciach finansowanych i kontrolowanych przez Rosję.

– Dziś nabiera to szczególnego znaczenia, w kontekście informacji o aresztowaniu Polaka, który był w trakcie przygotowań zamachu na prezydenta Zełenskiego. Wiadomo o jego próbach kontaktu z rosyjskim wywiadem, jego aresztowanie było jak najbardziej zasadne – tak mówił Tusk.

Apel o nieblokowanie granic z Ukrainą

Prezes Rady Ministrów zwrócił się do Polaków z apelem, aby nie robić nic, co mogłoby dziś osłabić Ukrainę.

– Niezależnie od uzasadnienia dla protestów, przejścia graniczne nie mogą być dłużej blokowane. Nie możemy w żaden sposób szkodzić Ukrainie, kiedy rozstrzygają się losy wojny – tłumaczył Donald Tusk. – Blokowanie przejść jest po prostu wykluczone – dodał.

Premier zapewnił jednocześnie, że rząd jest przygotowany „do kolejnych form pomocy dla tych, którzy nie z własnej winy stracili na wojnie Rosji z Ukrainą”. Zapowiedział dalsze negocjacje w sprawie ochrony interesów polskich rolników.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button