ŚWIAT

Pięciu obrońców „Azowstalu” wróciło na Ukrainę. Przebywali w Turcji po zwolnieniu z rosyjskiej niewoli

Wojna na Ukrainie

Zgodnie z wynikami negocjacji ze stroną turecką, Ukraina zwróciła do ojczyzny wojskowych – obrońców „Azowstalu”.

Chodzi o ​​dowódcę jednostki specjalnej Gwardii Narodowej „Azow” bohatera Ukrainy Denysa Prokopenko, jego zastępcę Światosława Palamara, p.o. dowódcy 36. oddzielnej brygady piechoty morskiej Serhij Wołyński, starszego oficera „Azowa” Oleg Chomenko i dowódcę 12. brygady Gwardii Narodowej Denys Szlegu.

Żołnierze przebywali w Turcji po zwolnieniu z niewoli rosyjskiej.

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z obrońcami na lotnisku w Stambule i pogratulował im powrotu.

„Gratuluję Wam! Jesteście naszymi bohaterami. Bardzo się cieszę z Twojego powrotu do ojczyzny. Chwała Ukrainie!” – powiedziała głowa państwa.

Na pokładzie samolotu Wołodymyr Zełenski rozmawiał z obrońcami Azowstalu i dziękował im za odwagę.

„500 dni jak walczymy o wolność i niepodległość dla Ukrainy. O godność, o prawo do życia dla wszystkich naszych ludzi na całej Ukrainie. Ukraina zawsze będzie wdzięczna wszystkim, którzy o nią walczą. Do naszych żołnierzy. Naszym bohaterom” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent podkreślił, że w 500. dniu wojny nasze państwo przywiozło do domu pięciu bohaterów Ukrainy – dowódców obrony Mariupola i Azowstalu.

„Walczyli bohatersko! Przeszli przez rosyjską niewolę. Potem byli w Turcji przez ponad 300 dni. Czas, żeby byli w domu” – podkreślił szef państwa.

Ukraińcy wrócili do ojczyzny pięciu obrońców „Azowstalu”, którzy przebywali w Turcji po zwolnieniu z rosyjskiej niewoli

Wolna wyspa wolnej Ukrainy – orędzie prezydenta Zełenskiego o poranku w 500. dzień wojny

„Życzę wam zdrowia, drodzy Ukraińcy!

Dziś jesteśmy na Żmijnach – na naszych Żmijnach, które nigdy nie zostaną zdobyte przez okupanta, jak cała Ukraina, bo jesteśmy krajem odważnych.

Dziś uczciliśmy tutaj naszych ukraińskich bohaterów – wszystkich żołnierzy, którzy walczyli za tę wyspę, którzy ją wyzwolili. I choć to mały skrawek lądu pośrodku naszego Morza Czarnego, to jest to wielki dowód na to, że Ukraina odzyska każdy skrawek swojego terytorium.

Chcę podziękować – stąd, z tego miejsca zwycięstwa – każdemu z naszych żołnierzy za te 500 dni.

Nasze Siły Zbrojne, nasz wywiad, Gwardia Narodowa, nasza straż graniczna, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, Policja Narodowa, nasi oficerowie łącznikowi, nasi ludzie… Dziękuję! Dziękuję wszystkim, którzy walczą za Ukrainę!

A wolność, której wszyscy nasi bohaterowie różnych czasów pragnęli dla Ukrainy i którą trzeba teraz wywalczyć, niech będzie hołdem dla wszystkich, którzy oddali życie za Ukrainę. Na pewno wygramy! Koniecznie!”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button