ŚWIAT

Wołodymyr Zełenski z wizytami w Bułgarii, Czechach, Turcji i na Słowacji. Spięcie z Radewem

Wojna na Ukrainie

W Sofii głowa państwa Ukrainy spotkała się z prezydentem Bułgarii.

W ramach oficjalnej wizyty w Republice Bułgarii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem kraju Rumenem Radewem.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała Bułgarii za zaproszenie, wsparcie polityczne i praktyczną pomoc dla Ukrainy oraz gościnne przyjęcie naszych obywateli, którzy znaleźli schronienie w tym kraju, uciekając przed rosyjską agresją.

Bułgarski przywódca powiedział, że nie popiera przekazywania broni Ukrainie, bo osłabiłoby to „zdolności obronne Bułgarii”.

– Twierdzę, że ten konflikt nie może mieć wojskowego rozstrzygnięcia. Im więcej broni, tym trudniej będzie znaleźć rozwiązanie” – dodał Radew.

– To nie jest konflikt, lecz wojna – stwierdził w złości Zełenski. – Gdyby to był konflikt, naszego kraju nie opuszczałyby miliony ludzi. Na naszym terytorium toczy się wojna. Bardzo dziękuję, dzisiaj podpisaliśmy ważne oświadczenia w sprawie energetyki. Jedna z prób szantażu przez Federację Rosyjską związana jest z cenami nośników energii, a potem z opanowaniem zaporoskiej siłowni atomowej. Jej opanowanie to nie konflikt, to wojna.

Ukraińcy walczą, by wojna nie przyszła tu czy do Polski lub gdzie indziej.

Co by pan zrobił, gdyby był Pan na moim miejscu i nie pomagaliby wam tacy, którzy mają takie same wartości jak wasze? Powiedzielibyście Putinowi: bierz bułgarskie terytorium? – dodał Zełenski.

„Jestem niezwykle wdzięczny, że naród bułgarski udzielił schronienia dużej liczbie Ukraińców. Myślę, że ludzie w Bułgarii wyraźnie rozumieją, że to nie jest „konflikt”, ale wojna. Bo kiedy jest konflikt, miliony ludzi nie wyjeżdżają z kraju, żeby ratować życie swoich dzieci. Wojna toczy się na naszym terytorium, na naszej ziemi, więc jasno wiemy, że to nie jest konflikt, ale wojna” – powiedział jeszcze ukraiński przywódca.

Prezydent Ukrainy podkreślił, że ważne jest postawienie właściwych akcentów i nazywanie rzeczy po imieniu.

Zełenski w Czechach

– Czechy i ich naród, wspierając Ukrainę, naprawdę pomagają przybliżyć zwycięstwo – Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z prezydentem Petrem Pawłem.

W ramach wizyty roboczej w Czechach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Czech Petrem Pawłem.

„Delegacja ukraińska jest tutaj w Pradze, aby podziękować za wasze stałe i chętne wsparcie. I to jest bardzo symboliczne, że ta wizyta w Czechach rozpoczęła się właśnie w takim dniu – w Dniu Pamięci Jana Husa, bohatera narodowego Republiki Czeskiej i wszystkich, którzy cenią męstwo. Odważny udział Czech jest naprawdę odczuwalny: zarówno w obronie, jak iw polityce, we wszystkim, co wspólnie robimy dla wolności naszej Europy” – powiedział ukraiński szef państwa po spotkaniu z Petro Pavelem w Pradze.

Wołodymyr Zełenski złożył szczególne podziękowania prezydentowi Republiki Czeskiej i wszystkim obywatelom Czech za pomoc Ukraińcom, w szczególności dzieciom, które otrzymały w swoim kraju ochronę przed rozpętaną przez Rosję wojną.

„Wszyscy na Ukrainie marzymy o dniu, w którym będziemy mogli zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim naszym ludziom, a tym samym możliwość powrotu do domu. I jestem wdzięczny Republice Czeskiej za to, że bronią dla Ukrainy, sankcjami wobec Rosji, poparciem dla naszego członkostwa w Unii Europejskiej, wsparciem dla naszego członkostwa w Sojuszu, wasze państwo, wasz naród naprawdę pomagają przybliżyć zwycięstwo – podkreślił prezydent Ukrainy.

Podczas spotkania przywódcy obu krajów skupili się na kwestiach wspólnego bezpieczeństwa i współpracy na rzecz wzmocnienia obronności. Omówiono możliwe reakcje na zagrożenia terrorystyczne stwarzane przez Rosję, w szczególności na sytuację w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

„Rosja zasługuje na silniejsze sankcje wobec niej. Rozmawiano także o dotychczasowym rozprzestrzenianiu się rosyjskiej propagandy, która niestety nadal ma wpływ w Europie. W Czechach i innych krajach europejskich istnieje oczywiście destrukcyjny wpływ Rosji i uważam, że jest to coś, przed czym należy się chronić” – zaznaczył prezydent Ukrainy.

Ze swojej strony Petr Pavel podkreślił znaczenie wspierania Ukrainy właśnie teraz, kiedy armia ukraińska rozpoczęła kontrofensywę i pokazała całemu światu, że Rosja nie jest tak silna jak się pozycjonowała.

„Wspieranie Ukrainy zawsze będzie naszym celem. Chcemy, żeby Ukraina wygrała i my wszyscy. Abyśmy zachowali wartości, na których opiera się nasze społeczeństwo” – powiedział prezydent Republiki Czeskiej.

Wizyta na Słowacji

– Ukraina i Słowacja osiągnęły taki poziom współpracy, który wzmacnia oba kraje zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i spraw międzynarodowych – Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Zuzaną Czaputową.

W ramach wizyty roboczej na Słowacji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydent kraju Zuzaną Czaputową.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała swojemu słowackiemu koledze za wsparcie i profesjonalne, niezwykle przyjazne i serdeczne stosunki.

Po co Zełenski poleciał do Turcji? Erdoganowi jest bliżej Rosji, niż do normalnego, cywilizowanego świata

Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Recepem Tayyipem Erdoganem: Skupiliśmy się na tym, jak Turcja może pomóc w przywróceniu pokoju i ładu międzynarodowego.

Podczas wizyty roboczej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Republice Turcji odbyły się negocjacje między głową państwa ukraińskiego a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Wołodymyr Zełenski pogratulował Recepowi Tayyipowi Erdoganowi ponownego wyboru na prezydenta Republiki Turcji i osobiście podziękował jemu, jego ekipie i wszystkim obywatelom Turcji za dążenie do pokoju i bezpieczeństwa dla narodów obu państw.

„Chcę również podziękować za gościnność i szacunek dla naszego narodu, dla rodzin ukraińskich, które znalazły schronienie na waszej ziemi, uciekając przed agresją Rosji przeciwko naszemu państwu i narodowi. To bardzo ważne, aby nasz naród poczuł ciepło tureckich serc i tureckie wsparcie w tak trudnym czasie” – powiedział ukraiński szef państwa w Stambule.

„Dziś skupiliśmy się przede wszystkim na tym, jak kierownictwo Turcji i pańskie osobiście, panie prezydencie, może pomóc przywrócić pokój i normalny porządek międzynarodowy, gdy interesy wszystkich narodów są zrównoważone” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podczas spotkania przywódcy obu państw szczegółowo omówili sytuację w regionie Morza Czarnego i ogólnie w Europie. Według prezydenta Ukrainy, on i Recep Tayyip Erdogan podzielają tę samą wizję dotyczącą niedopuszczalności narzucania Ukrainie i Turcji czegokolwiek w regionie Morza Czarnego, co nie odpowiada interesom obu narodów.

„Morze Czarne powinno być przestrzenią bezpieczeństwa, współpracy, a nie wojny i wszelkich kryzysów czy tzw. zamrożonych konfliktów, które w każdej chwili mogą wybuchnąć na nowo i uderzyć w życie i ludzi. Jestem wdzięczny Turcji za stałe wspieranie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Odrębnie strony omówiły sytuację na okupowanym przez Rosję Krymie, który wykorzystuje jako trampolinę do zagrożeń i niebezpieczeństw.

Po co była przyjęta Bułgaria do UE? Oni tak jak Węgry czy Turcja to przyjaciele Putina.

Jedynym wyjściem jest wyrzucenie ich z UE (Turcja nie jest) oraz z NATO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button