ŚWIAT

NATO. Zwiększenie zapasów amunicji. Rozmowy o broni nuklearnej

Paryż i Lizbona

Podczas spotkania w Paryżu w tym tygodniu sojusznicy NATO i partnerzy w ramach amunicji decydującej o bitwach lądowych kontynuowali wysiłki, mające na celu zwiększenie zapasów amunicji.

W okresie poprzedzającym to spotkanie Agencja Wsparcia i Zamówień NATO zawarła umowy ramowe i zamówienia na setki tysięcy sztuk kluczowej amunicji. Kontrakty te, szacowane na 2,4 miliarda euro – w tym 1 miliard euro w przypadku zamówień wiążących – obejmą dostawę szerokiej gamy krytycznych typów amunicji, takich jak artyleria 155 mm, przeciwpancerne rakiety kierowane i amunicja do czołgów podstawowych. Pierwsze dostawy w ramach tych kontraktów mają rozpocząć się pod koniec 2023 roku.

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział: „NATO wypróbowało i przetestowało struktury umożliwiające wspólne zamówienia i przyniosło to rezultaty. Z radością przyjmuję zaangażowanie sojuszników w dokonywanie nowych, dużych inwestycji w amunicję. Brutalna wojna Rosji przeciwko Ukrainie przypomniała nam, że wojna na wyniszczenie staje się bitwą logistyczną. Solidne dostawy amunicji są niezbędne, abyśmy mogli nadal wspierać Ukrainę, chroniąc jednocześnie każdy centymetr terytorium NATO. Stanowi to również silny sygnał popytowy dla przemysłu w całym Sojuszu, aby zwiększyć produkcję”.

Ramy NATO dotyczące amunicji decydującej w bitwach lądowych zostały ustanowione w 2018 roku i umożliwiają sojusznikom i partnerom harmonizację krajowych planów zaopatrzenia, zachęcając jednocześnie do zakupów międzynarodowych. Obecnie w programie uczestniczy 24 Sojuszników i partnerów. Jest to integralna część dążeń NATO do zwiększenia produkcji amunicji i zagregowania popytu w ramach nowego Planu Działań w sprawie Produkcji Obronnej zatwierdzonego na Szczycie w Wilnie.

Uczestniczącymi sojusznikami są: Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Czarnogóra, Holandia, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Wielka Brytania plus Austria i Szwecja.

Eksperci NATO ds. broni nuklearnej omawiali w Lizbonie globalne wyzwania

W środę (27 września 2023 r.) w Lizbonie w Portugalii rozpoczęło się doroczne sympozjum NATO dotyczące polityki nuklearnej. Odbywające się corocznie od 1992 r. Sympozjum gromadzi ekspertów, dyplomatów i urzędników wyższego szczebla, aby omówić niektóre z największych wyzwań nuklearnych stojących przed Sojuszem. Uczestnicy wysłuchają także perspektyw partnerów z Indo-Pacyfiku.

Wśród tematów dyskusji znajdują się nieodpowiedzialna retoryka i sygnalizacja nuklearna Rosji, implikacje rosyjskiej doktryny nuklearnej dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego oraz implikacje rozwoju sytuacji w regionie Indo-Pacyfiku dla sojuszników NATO.

„Chociaż w dalszym ciągu koncentrujemy się na odstraszaniu bardzo realnego i lekkomyślnego zagrożenia nuklearnego ze strony Rosji, nie możemy stracić z oczu innych globalnych wyzwań nuklearnych” – powiedziała Jessica Cox, dyrektor ds. polityki nuklearnej NATO, dodając, że szybka i nieprzejrzysta ekspansja nuklearna Chin jest również powód do niepokoju.

Na szczycie NATO w Wilnie przywódcy Sojuszu powtórzyli, że podstawowym celem potencjału nuklearnego NATO jest utrzymanie pokoju, zapobieganie przymusowi i odstraszanie agresji. Po zimnej wojnie NATO znacznie ograniczyło swój arsenał nuklearny w Europie. NATO popiera cel jakim jest świat bez broni nuklearnej, ale pozostanie Sojuszem nuklearnym tak długo jak będzie istniała broń nuklearna.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button