ŚWIAT

Mariusz Błaszczak z wizytą w Seulu. „Do Polski trafi więcej uzbrojenia z Korei Południowej”

Współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Koreą Południową

29 maja szef MON rozpoczął wizytę w Korei Południowej

Spotkał się z ministrem Kang Eun-ho, szefem Agencji Planowania Zakupów Obronnych (DAPA) oraz przedstawicielami południowokoreańskiego przemysłu zbrojeniowego. Minister odbył również rozmowę z Jaeil Son, prezesem Koncernu Hanwha Defense.

„Dzisiaj odbyły się dwie rozmowy, jedna z ministrem, który jest odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy w Republice Korei, druga z producentem bojowych wozów piechoty i armatohaubic, które zresztą są już produkowane w naszym kraju. Rozmawialiśmy o przyśpieszeniu dostaw tego uzbrojenia do Wojska Polskiego. Dlaczego jest to ważne? Ze względu na wojnę, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Jest to ważne, aby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, sprzęt sprawdzony, a takim jest sprzęt produkowany przez Koreę” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Korei Południowej.

Podczas spotkań w Seulu minister Błaszczak rozmawiał o wzmacnianiu potencjału obronnego Wojska Polskiego z udziałem południowokoreańskich przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Szef MON z wizytą w Korei Południowej (fot. kpr. Wojciech Król CO/MON)

„Dlaczego sprzęt z Korei jest sprawdzony? Dlatego, że Korea ma wyzwanie w postaci swojego sąsiada z północy, który też prowadzi agresywną politykę, a więc naszym zadaniem jest wyposażenie WP w nowoczesny sprzęt. Sprzęt, który odstraszy agresora. Takim sprzętem jest niewątpliwie ten produkowany w Korei. Rozmawialiśmy na temat przyśpieszenia dostaw, na temat zwiększenia liczby tej broni, która trafi do Wojska Polskiego. W mojej delegacji jest pani prezes w Banku Gospodarstwa Krajowego, a więc rozmawialiśmy także o sposobie finansowania tych zakupów. Niewątpliwe podstawą jest ustawa o obronie Ojczyzny, która gwarantuje wzrost nakładów na obronność. Ale także Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej prowadzi Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych” – mówił minister.

Szef MON zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia dostaw armatohaubic Krab oraz nawiązania współpracy w zakresie nowego bojowego wozu piechoty południowokoreańskiej produkcji. 

„Nasz partner koreański jest zainteresowany współpracą z Polską. Ta współpraca toczy się od kilku lat. W przypadku armatohaubic Krab, dziś musimy przyśpieszyć te dostawy, musimy zwiększyć charakter współpracy, także jeżeli chodzi o bojowe wozy piechoty. Ja jestem zachwycony krajowym bojowym wozem piechoty, który powstaje w Polsce, ale możliwości produkcji tego wozu są ograniczone, w stosunku do potrzeb jakie ma Wojsko Polskie. Moim zadaniem jako ministra obrony narodowej jest jak najszybsze wyposażenie Wojska Polskiego w tą właśnie broń. A więc w bojowe wozy piechoty i armatohaubice KRAB” – podkreślił.

Podczas wizyty minister Mariusz Błaszczak spotka się również z swoim koreańskim odpowiednikiem –  ministrem Lee Jong-sup.

Szef MON z wizytą w Korei Południowej (fot. kpr. Wojciech Król CO/MON)

Szef MON z wizytą w Korei Południowej

W dniach 29 maja – 1 czerwca, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej będzie przebywał z wizytą w Korei Południowej.

W czasie wizyty Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotka się z swoim koreańskim odpowiednikiem ministrem Lee Jong-sup oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem Gang Eun-ho. W czasie tych spotkań omówiona zostanie współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Koreą Południową.

Plan wizyty przewiduje również spotkania z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, których głównym tematem będzie wzmocnienie potencjału obronnego Wojska Polskiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button