ŚWIAT

Bruksela. Szczyt Rady Europejskiej. Zełenski wzywa o wzmocnienie obrony powietrznej i sankcję wobec Rosji

Nieformalny szczyt Rady Europejskiej

Wzmocnienie obrony powietrznej, uzbrojenia dla żołnierzy i sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

O te najważniejsze sprawy prezydent Ukrainy zwrócił się do krajów uczestniczących w posiedzeniu Rady Europejskiej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozpoczął swoje wystąpienie podczas specjalnego posiedzenia Rady Europejskiej od informacji o rosyjskim ataku na Czernihów: Zginęło 17 osób, ponad 60 zostało rannych.

„I tak się dzieje każdego dnia. Odzwierciedla to naszą kluczową potrzebę obecnie – potrzebę obrony powietrznej. Tutaj, na Ukrainie, w naszej części Europy, niestety nie mamy takiej ochrony, jaką wszyscy widzieliśmy pewnego dnia na Bliskim Wschodzie. Przekonujemy tylko, że należy chronić Europę przed balistyką i „szahedami”, przed rakietami manewrującymi i bombami, jak to miało miejsce na niebie Izraela i innych krajów regionu. I dziękuję wszystkim, którzy w ten sam sposób postrzegają naszą potrzebę bezpieczeństwa – jako potrzebę równego bezpieczeństwa dla wszystkich, bo życie każdego człowieka jest jednakowo cenne i równe” – powiedziała głowa ukraińskiego państwa.

Wołodymyr Zełenski zauważył, że Rosja zniszczyła prawie całą ukraińską energetykę cieplną. Rosyjscy okupanci niszczą tamy, urządzenia elektrowni wodnych i infrastrukturę gazową. Państwo-agresor Federacji Rosyjskiej nie rezygnuje z szantażu radiacyjnego. Ukraina nie zaprzecza, że ​​zagrożona jest nie tylko infrastruktura elektrowni jądrowej w Zaporożu.

„Może to zatrzymać jedynie siła obrony powietrznej – konkretne systemy Patriot, IRIS-T, SAMP/T, NASAMS. Systemy specjalnie są w Waszej dyspozycji. Są teraz potrzebne na Ukrainie. Są potrzebne, aby Putin pozbył się nawyku polegania na metodach terrorystycznych, a to jest w szczególności Wasza potrzeba bezpieczeństwa” – podkreślił prezydent.

Bruksela. Charles Michel i Wołodymyr Zełenski (fot. EP/KPRM)

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała wszystkim krajom uczestniczącym w spotkaniu za inicjatywy i udział w koalicjach na rzecz wsparcia Ukrainy, naszych Sił Obrony i Bezpieczeństwa. Zaapelował o przyspieszenie realizacji porozumień i włączenie się w komunikację z partnerami amerykańskimi, aby Kongres USA podjął odpowiednią decyzję w sprawie pakietu pomocowego.

Zełenski podkreślił także, że konieczne jest zaostrzenie sankcji wobec państwa-agresora Federacji Rosyjskiej i ograniczenie jego wszelkich zarobków.

„Wszyscy razem z wami musimy teraz prześcignąć Putina w determinacji, aby ta wojna wreszcie zaczęła się sprawiedliwie kończyć” – przekonuje prezydent.

W dniach 17-18 kwietnia premier Donald Tusk wziął udział w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button