POLITYKAŚWIAT

Andrzej Duda poleciał do Egiptu. Para Prezydencka spotkała się z Polonią

Kair

Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Ittihadija w Kairze rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie prezydentów Polski i Egiptu, Andrzeja Dudy i Abdelfattaha Al Sisiego.

Głównym tematem rozmowy przywódców będzie kryzys żywnościowy spowodowany zablokowaniem ukraińskich portów przez wojska rosyjskie.

Prezydenci Polski i Egiptu najpierw będą rozmawiać w cztery oczy, a następnie, pod ich przewodnictwem, odbędą się rozmowy delegacji. O godz. 12.30 – w obecności obu przywódców – odbędzie się ceremonia podpisania dokumentów; kwadrans później przewidziane są oświadczenia szefów państw. Na godz. 13.15 zaplanowane jest oficjalne śniadanie wydane przez prezydenta Sisiego z okazji wizyty prezydenta Dudy.

Kair. Złożenie przez prezydenta RP wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza (fot. KPRP)

Jak zapowiada Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, głównym tematem rozmów w Kairze Andrzeja Dudy z władzami Egiptu będzie kryzys żywnościowy w kontekście wojny na Ukrainie. Minister zaznaczył, że Polska może wspierać Ukrainę w eksporcie produktów rolnych.

Jak powiedział „w rozmowach zarówno z prezydentem, jak i premierem Egiptu poruszone zostaną tematy trudne dla naszych partnerów, czyli tematy żywnościowe”. „Wiemy, że Egipt jest całkowicie uzależniony od importu z Ukrainy i Rosji, i poszukuje form wsparcia” – zauważył.

Minister zaznaczył, że Polska może wspierać Ukrainę w eksporcie produktów rolnych. – Takie działania i próby podejmuje ministerstwo infrastruktury, które rozmawia na temat możliwości współpracy polskich kolei z kolejami ukraińskimi. Mówi się wstępnie o utworzeniu spółki specjalnej, która będzie zajmować się eksportem zboża z Ukrainy do innych krajów na świecie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie całościowo wesprzeć Ukrainy, bo ilości zalegającego zboża i możliwości przeładunkowe w Polsce są ograniczone, ale myślę, że ten wątek na pewno pojawi się w rozmowach – powiedział minister.

Para Prezydencka spotkała się z Polonią w Egipcie

– Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie stosunki polsko–egipskie będą się rozwijać w wielu sektorach – mówił w niedzielę w Kairze Andrzej Duda. Dziękował Polonii, że Polska w Egipcie jest znana i lubiana. Poinformował też, że podczas swojej ostatniej wizyty na Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił go, aby w rozmowie z prezydentem Egiptu „poruszył kilka ważnych dla Ukrainy tematów”.

W niedzielę w ambasadzie polskiej w Kairze prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą spotkali się z egipską Polonią.

– Cieszę się, że mogliśmy przyjechać tu, do Egiptu, aby rozmawiać o sprawach ważnych dla Polski, dla naszej części Europy i dla Egiptu – powiedział prezydent w wystąpieniu.

Prezydent przyznał, że jest wiele rzeczy w kontaktach z Egiptem, które wymagają rozwoju, przede wszystkim w sektorze gospodarczym. Obecny obrót handlowy Polski z Egiptem to 700 mln dolarów. – Biorąc pod uwagę potencjał obu krajów nikomu nie trzeba tłumaczyć, że ten obrót może być dalece większy; mam nadzieję, że ta wizyta zbuduje pod to podwaliny – podkreślił.

Kair. Para Prezydencka spotkała się z Polonią (fot. KPRP)

Dziękował Polonii egipskiej, dzięki której, jak mówił, Polska jest w Egipcie szanowana i lubiana. – Może nie ma wielu Polaków w Egipcie, około 600 osób, ale to wystarczająca liczba, by Polska była tu dobrze widziana – powiedział.

Dziękował też tym, którzy kontynuują misję archeologiczną prof. Kazimierza Michałowskiego. Przypomniał, że prof. Michałowski to odkrywca wielu ważnych elementów spuścizny cywilizacyjnej Egiptu i takich miejsc, jak świątynia w Luksorze. Dodał, że zaczął już rozmowy o potrzebie budowy następnej polskiej stacji badawczej w Luksorze.

– Mam nadzieję, że będziemy mieli kolejne miejsce, gdzie rozwija się nauka z pożytkiem dla obu krajów i obu narodów – podkreślił Andrzej Duda.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button