ŚWIAT

Jens Stoltenberg w Kijowie do Zełenskiego: Ukraina jest bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej

Wojna na Ukrainie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odwiedził Kijów w czwartek (28 września 2023 r.).

Podczas rozmów z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i jego rządem podkreślił potężne wsparcie NATO dla Ukrainy. Nazywając Kijów „miastem zajmującym szczególne miejsce w sercach wolnego świata”, Stoltenberg złożył hołd przywództwu prezydenta Zełenskiego i bohaterstwu ukraińskich sił zbrojnych, twierdząc, że Ukraina „stopniowo zyskuje na popularności” w swojej zaciętej kontrofensywie.

„Ukraińcy walczą o swoje rodziny, swoją przyszłość, swoją wolność; Moskwa walczy o imperialne złudzenia” – stwierdził Sekretarz Generalny. Z zadowoleniem przyjął fakt, że Ukraina ma silne wsparcie ze strony wszystkich sojuszników z NATO i wielu partnerów w Grupie Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, w ramach której ponad 50 krajów zapewnia wsparcie i dostawy. Następnie zauważył, że ponad 140 narodów stanęło w obronie suwerenności Ukrainy na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. „W międzyczasie Rosja jest osłabiona na arenie światowej, odcięta od rynków międzynarodowych, nie uczestniczy w międzynarodowych szczytach i jest zmuszona szukać broni u reżimów takich jak Iran i Korea Północna” – stwierdził.

Stoltenberg z zadowoleniem przyjął fakt, że wszyscy sojusznicy zgodzili się na przyłączenie Ukrainy do NATO i wskazał na trzy historyczne decyzje podjęte na szczycie w Wilnie, które pomogły urzeczywistnić to założenie. „Po pierwsze, skróciliśmy waszą drogę do NATO z dwóch do jednego etapu, usuwając wymóg posiadania Planu Działań na rzecz Członkostwa” – powiedział. „Po drugie, uzgodniliśmy program zapewniający pełną interoperacyjność sił Ukrainy z waszymi przyszłymi sojusznikami” – dodał. „Po trzecie, wzmocniliśmy nasze więzi polityczne do bezprecedensowego poziomu, ustanawiając Radę NATO-Ukraina – organ, w którym możemy konsultować się i wspólnie podejmować decyzje”. Sekretarz Generalny podkreślił: „te trzy decyzje oznaczają, że Ukraina jest teraz bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej”.

Sekretarz Generalny podkreślił również, że sojusznicy NATO w dalszym ciągu zapewniają najwyższej klasy zdolności, aby pomóc odeprzeć inwazję, w tym nowoczesne czołgi, wyrafinowane systemy rakietowe i obronę przeciwlotniczą, a także szkolenia dla pilotów F-16.

„To wspólny wysiłek wszystkich członków NATO” – powiedział, zauważając, że z prawie stu miliardów euro wsparcia wojskowego przekazanego Ukrainie od zeszłego roku około połowa pochodziła od europejskich sojuszników z NATO i Kanady. Następnie z zadowoleniem przyjął plany Ukrainy dotyczące wspólnej produkcji systemów uzbrojenia ze Stanami Zjednoczonymi i stwierdził, że nie może się doczekać dalszych zachęcających wiadomości z piątkowego Międzynarodowego Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie, w którym weźmie udział NATO i ponad 20 krajów. Mówiąc, że „nie ma obrony bez przemysłu”, Stoltenberg zauważył, że NATO od lat prowadzi wspólne zamówienia, a obecnie przyspiesza jeszcze bardziej, w tym poprzez duże zamówienia na amunicję.

„Im silniejsza staje się Ukraina, tym bliżej jesteśmy zakończenia rosyjskiej agresji” – powiedział Stoltenberg. „Rosja mogłaby złożyć broń i zakończyć wojnę już dziś; Ukraina nie ma takiej możliwości” – stwierdził. „Kapitulacja Ukrainy nie oznaczałaby pokoju, oznaczałaby brutalną okupację rosyjską. Pokój za wszelką cenę nie byłby w ogóle pokojem. Ukraina potrzebuje sprawiedliwego i trwałego pokoju i dlatego z dużym zadowoleniem przyjmuję dziesięciopunktowy plan prezydenta Zełenskiego, aby osiągnąć ten cel.” Zakończył stwierdzeniem: „Przyszłość Ukrainy jest w NATO. Kiedy będziemy współpracować, aby przygotować was na tę przyszłość, NATO będzie zostań z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne”.

Podczas pobytu w Kijowie Sekretarz Generalny złożył wieniec pod Murem Pamięci Poległych za Ukrainę, oddając hołd wszystkim, którzy cierpieli i poświęcili się w obronie ojczyzny.

Była to piąta podróż Stoltenberga na Ukrainę jako Sekretarza Generalnego NATO i druga od czasu inwazji Rosji na pełną skalę.

To tylko kwestia czasu, zanim Ukraina stanie się de iure członkiem NATO – Wołodymyr Zełenski według wyników spotkania z Jensem Stoltenbergiem w Kijowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, który przybył do jego kraju z wizytą.

„Cieszę się, że mogę powitać Sekretarza Generalnego NATO na Ukrainie, cieszę się, że mogę odbyć znaczącą rozmowę. Dziś jest to już rozmowa pomiędzy de facto sojusznikami i tylko kwestią czasu jest, kiedy Ukraina stanie się de iure członkiem Sojuszu. Robimy wszystko, aby przybliżyć ten czas” – powiedział prezydent po wynikach negocjacji z Jensem Stoltenbergiem w Kijowie.

Prezydent odnotował rezultaty współpracy Ukrainy z NATO, w ramach której powstały koalicje obronne. Jego zdaniem członkostwo naszego kraju w Sojuszu będzie całkowicie naturalne i wzmocni zarówno Ukrainę jak i NATO.

„Dzisiaj omówiliśmy z Panem Sekretarzem Generalnym wszystkie kluczowe kwestie obronne wymagające uwagi: rzeczywistą sytuację na polu bitwy i potrzeby ukraińskich żołnierzy. Jestem pewien, że możemy nadal wywierać presję na agresora, aby Rosja tylko wycofała się i przegrała. I to jest słuszna taktyka” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Podczas spotkania strony rozmawiały o obronie przed rosyjskim terroryzmem, zwiększeniu presji na Rosję oraz wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy. W szczególności chodziło o możliwość dostarczenia dodatkowych systemów obrony powietrznej przez państwa członkowskie NATO.

„Sekretarz Generalny zgodził się podjąć osobiste wysiłki na rzecz naszego wsparcia, zmobilizować państwa członkowskie Sojuszu właśnie w tym celu. Musimy wspólnie przetrwać tę zimę, chronić naszą infrastrukturę energetyczną i życie ludzi” – zauważył prezydent.

Szczegółowo omówiono także dalsze prace na rzecz zbliżenia Ukrainy i NATO. Jak podkreślił Zełenski, nowy format współpracy zapoczątkowany na Szczycie w Wilnie – Rada Ukrainy – NATO powinien zapewnić ruch naszego kraju w kierunku Sojuszu i praktyczną interakcję.

„Wspólnie z NATO pracujemy nad przygotowaniem nowego dokumentu – zaadaptowanego Rocznego Programu Narodowego, który określi praktyczne kroki jakie Ukraina powinna podjąć w celu osiągnięcia zgodności z zasadami i standardami Sojuszu” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Osobno prezydent Ukrainy i Sekretarz Generalny NATO omówili szczyt Sojuszu, który odbędzie się w przyszłym roku w Waszyngtonie. Strony zgodziły się, że szczyt ten powinien być owocny dla Ukrainy i NATO.

„W tym celu nasze zespoły natychmiast rozpoczną przygotowania odpowiednich wspólnych działań” – podkreśliła głowa państwa.

Ze swojej strony Jens Stoltenberg zauważył, że Ukraina ma silne wsparcie ze strony wszystkich krajów członkowskich NATO. Według niego członkowie Sojuszu będą w dalszym ciągu dostarczać Ukrainie najnowocześniejsze środki do odparcia rosyjskiej inwazji, w tym czołgi, nowoczesne systemy obrony powietrznej, a także będą szkolić pilotów samolotów F-16.

„Im silniejsza stanie się Ukraina, tym bliżej będziemy zakończenia rosyjskiej agresji” – podkreślił Sekretarz Generalny.

„NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne” – dodał Jens Stoltenberg.

Prezydent spotkał się z Sekretarzem Stanu ds. Obrony Wielkiej Brytanii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z nowo mianowanym Sekretarzem Stanu ds. Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Grantem Shappsem, który przebywa w tym kraju z wizytą.

Głowa państwa podziękowała Wielkiej Brytanii za potężne wsparcie finansowe, obronne i humanitarne Ukrainy w czasie wojny.

„Dziękujemy w imieniu całego kraju za wszystko co dla nas robicie. Jesteśmy wdzięczni za Waszą pomoc – wojskową, finansową, humanitarną. Bardzo dziękujemy, że możemy na Was polegać” – powiedział Prezydent.

Zełenski wysoko ocenił poziom współpracy z Wielką Brytanią w sferze obronnej, która pozwala znacząco rozszerzyć możliwości armii ukraińskiej na polu walki, w szczególności dzięki broni dalekiego zasięgu.

Rozmówcy poruszyli także kwestię wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej, co jest szczególnie istotne w przededniu okresu zimowego.

Odrębnie odnotowano przyjęcie Wspólnej Deklaracji o wsparciu dla Ukrainy przez Grupę Siedmiu na Szczycie NATO w Wilnie oraz rozpoczęcie negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie zawarcia odpowiedniej dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button