ŚWIAT

Bruksela. Negocjacje akcesyjne z Ukrainą. Przywódcy UE zdecydowali. Węgry zablokowały 50 miliardów euro

Szczyt unijny

14 grudnia Rada Europejska dała zielone światło na proces akcesyjny dla Ukrainy i Mołdawii.

W nocy 26 przywódców unijnych zgodziło się na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą.

Zaś premier Węgier Viktor Orban zagroził wetem. Potem wyszedł z sali i nie uczestniczył w jednomyślnym podejmowaniu tej decyzji (nie wziął udziału w głosowaniu, zatem jej nie zablokował). Oprócz tego zgodzono się na otwarcie rokowań z Mołdawią, a Gruzja otrzymała status kandydata.

„Rada Europejska zdecydowała o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. #EUCO (Rada Europejska – red.) przyznał Gruzji status kraju kandydującego. UE rozpocznie negocjacje z Bośnią i Hercegowiną po osiągnięciu niezbędnego stopnia zgodności z kryteriami członkostwa i zwróciła się do Komisji o przedstawienie do marca sprawozdania umożliwiającego podjęcie takiej decyzji. Wyraźny sygnał nadziei dla ich narodu i dla naszego kontynentu” – napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel na portalu X.

Premier Donald Tusk napisał: „Drogi Wołodymyrze Zełenskim, udało się! Naszą dzisiejszą decyzję o rozszerzeniu dedykuję Waszym bohaterom, którzy oddali życie za niepodległą i europejską Ukrainę.”


Zełenski odpisał: „Drogi Donaldzie, dziękuję za miłe słowa w tym historycznym dniu. Wynik ten osiągnęliśmy dzięki przyjaznemu i silnemu wsparciu Polski. O wolność Waszą i naszą w silnej i zjednoczonej Europie!”

Węgry zablokowały 50 miliardów euro dla Ukrainy

Węgry zablokowały przyjęcie pakietu finansowego dla Ukrainy, tj. 50 miliardów euro na kolejne cztery lata.

Charles Michel poinformował, że przywódcy powrócą do tej kwestii na początku przyszłego roku (w styczniu lub lutym).

Jest też plan B, by obejść weto Węgier, który z udziałem 26 krajów zostałby zaakceptowany.

„Podsumowanie nocnej zmiany: weto w sprawie dodatkowych pieniędzy dla Ukrainy, zawetowanie przeglądu WRF. Do tematu wrócimy w przyszłym roku w #EUCO po odpowiednim przygotowaniu” – napisał premier Węgier.

Zełenski powiedział:

„Dziś decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

Dziś podjęto decyzję o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia do UE. Po tym kroku będą następni. To ogromna praca – integracja państwa, wszystkich instytucji, wszystkich norm z Unią Europejską. Ale zrobimy to. Ukraina wielokrotnie udowadniała, do czego jesteśmy zdolni. Będzie kolejna zwycięska decyzja – nadejdzie czas, kiedy będziemy mogli świętować przystąpienie Ukrainy do UE.

Wiele osób na Ukrainie jest teraz w dobrym nastroju, a to ważne, to jest motywacja. I gratuluję wam wszystkim, każdemu z osobna tego, co udało się osiągnąć! Osiągnięte przez nas wszystkich, którzy poprzez jedność Ukrainy wzmacniamy jedność całej Europy. Szczególnie dziękuję wszystkim naszym chłopcom i dziewczynom, wszystkim mężczyznom i kobietom, którzy walczyli i walczą o Ukrainę, którzy teraz walczą, którzy bronią wolności Ukrainy, którzy pomagają naszym wojownikom lecząc, trenując, przywożą broń, produkując broń. Wszystko co osiągamy nie byłoby możliwe bez bohaterskiej odwagi naszego ludu, naszego narodu, który inspiruje cały świat.”

Posłowie do PE: Otwarte rozmowy akcesyjne z Ukrainą, Mołdawią oraz Bośnią i Hercegowiną

  • Wezwać do opracowania jasnego harmonogramu rozszerzenia UE, aby zakończyć negocjacje do końca tej dekady
  • Brak szybkiej ścieżki członkostwa
  • Konieczne reformy wewnętrzne UE równolegle z procesem rozszerzenia
  • Potencjalne negatywne konsekwencje przejęcia przez Węgry prezydencji w Radzie

W rezolucji w sprawie polityki rozszerzenia Parlament nazywa ją jednym z najsilniejszych narzędzi geopolitycznych, którymi dysponuje UE, oraz strategiczną inwestycją w pokój i bezpieczeństwo.

Posłowie wzywają Radę Europejską, aby na posiedzeniu w dniach 14–15 grudnia podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Republiką Mołdawii. Pod warunkiem podjęcia pewnych kroków reformatorskich uważają, że należy rozpocząć rozmowy akcesyjne także z Bośnią i Hercegowiną, a Gruzja powinna uzyskać status kraju kandydującego.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjmują nowy Plan wzrostu dla Bałkanów Zachodnich i wzywają przywódców UE, aby również bezzwłocznie przyjęli ramy negocjacyjne, gdy tylko zostaną spełnione odpowiednie wymogi dotyczące każdego z krajów kandydujących, aby szybko rozpocząć negocjacje akcesyjne.

Potrzebny jasny harmonogram rozszerzenia UE

Posłowie do Parlamentu Europejskiego z zadowoleniem przyjmują zainteresowanie i wolę polityczną tak wielu krajów, aby przystąpić do UE, i wyrażają uznanie dla poważnych wysiłków podejmowanych w celu spełnienia wymogów członkostwa. Z zadowoleniem przyjmują chęć rządu Armenii do zbliżenia się do Unii Europejskiej.

UE powinna ustalić jasne terminy dla krajów kandydujących na zakończenie negocjacji akcesyjnych do końca tej dekady, podkreślają posłowie.

Twierdzą jednak, że nie powinna istnieć szybka ścieżka członkostwa. Posłowie do PE nalegają, aby kryteria kopenhaskie zostały spełnione, aby zapewnić, że kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące wykażą konsekwentne i trwałe zaangażowanie na rzecz demokracji, praworządności, praw człowieka oraz poszanowania i ochrony mniejszości, a także reform gospodarczych.

Rozszerzenie jest strategiczną inwestycją w pokój i bezpieczeństwo

W świetle agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie rozszerzenie nabrało jeszcze większego znaczenia strategicznego i jest jednym z najsilniejszych narzędzi geopolitycznych, którymi dysponuje UE, twierdzą posłowie, nazywając je strategiczną inwestycją w pokój i bezpieczeństwo, a także motorem wzrostu demokracji i wartości europejskich na całym kontynencie.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego wzywają kolejne kolegium komisarzy do mianowania komisarza ds. rozszerzenia i do zapewnienia wyraźnego oddzielenia kwestii dwustronnych od polityki rozszerzenia UE.

Posłowie zdecydowanie ubolewają nad wypowiedziami Premiera Węgier dotyczącymi otwarcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i zmianą polityki tego kraju wobec Kosowa. Wypowiedzi Orbana utrudniają proces rozszerzenia UE – przestrzegają eurodeputowani, którzy przypominają Radzie o potencjalnych negatywnych konsekwencjach przejęcia przez Węgry prezydencji w Radzie w lipcu 2024 roku.

Potrzeba wewnętrznych reform UE w ramach przygotowań do przyjęcia nowych członków

W rezolucji podkreślono potrzebę przeprowadzenia reform wewnętrznych UE równolegle z procesem rozszerzenia, aby zwiększyć zdolność Unii Europejskiej do skutecznej integracji nowych członków, w tym poprzez wprowadzenie głosowania większością kwalifikowaną, które miałoby zastosowanie również do decyzji w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz w istotnych obszarach do procesu akcesyjnego.

Uchwała została przyjęta 468 głosami za, przy 99 głosach przeciw i 58 wstrzymujących się.

Kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji

Jest już przygotowany 12. pakiet sankcji wobec Rosji.

Unijni przywódcy zgodzili się na embargo na import diamentów z Rosji. Jest też zakaz importu LGP z Rosji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button