POLSKAŚWIAT

Bruksela. Donald Tusk: „Do Polski trafi 5 mld euro zaliczki z KPO”

Krajowy Program Odbudowy

Premier Donald Tusk przekazał, że do końca roku do Polski trafi 5 mld euro zaliczki z Krajowego Programu Odbudowy.

15 grudnia był na spotkaniu z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Na portalu X napisał: „Nasze pieniądze wreszcie ruszyły! Na dzień dobry 22 miliardy PLN, jeszcze w tym roku! Wniosek o kolejne 30 już złożony. CDN.”


Środki muszą być przeznaczone na modernizację systemu energetycznego.

Oświadczenie przewodniczącej Ursuli von der Leyen po spotkaniu z premierem Polski Donaldem Tuskiem:

„Panie Premierze! Drogi Donaldzie!

Z wielką przyjemnością witam Pana w progach budynku Berlaymont – ponownie jako premiera polskiego rządu. Czasy są trudne – a Pańskie osobiste zaangażowanie i doświadczenie w sprawach europejskich będą dla naszej europejskiej rodziny bezcenne. Przed nami ogrom pracy. Bardzo się cieszę, że będziemy ją wykonywać wspólnie.

Przede wszystkim ogromnie doceniam Pańskie zobowiązanie, aby najwyższym priorytetem Pańskiego rządu uczynić praworządność; Pańskie zaangażowanie, aby rozwiązać wszelkie kwestie, które w ostatnich latach budziły zastrzeżenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz Komisji. Z zadowoleniem przyjmuję również Pańską inicjatywę, aby Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej. To wspaniała wiadomość – nade wszystko dla obywateli Polski, ale również dla partnerów i obywateli europejskich.

Po drugie – oczywiście obojgu nam zależy na postępach w zakresie NextGenerationEU. Cieszę się, że wreszcie wpłynął do nas pierwszy wniosek o płatność. Musimy nadrobić stracony czas. Ze szczególną radością oczekuję naszej ścisłej współpracy nad wypełnieniem kamieni milowych w zakresie niezależności sądownictwa, co pozwoli nam wypłacić pierwsze środki. Będzie to wymagało ciężkiej pracy, ale biorąc pod uwagę działania, które już podjęliście i które planujecie, wierzę, że wszystkie te problemy uda się nam rozwiązać.


Zastrzeżenia co do praworządności stanowczo zbyt długo nie pozwalały nam pomagać Polsce w modernizacji jej gospodarki i we wdrażaniu dwojakiej – zielonej i cyfrowej – transformacji. Tymczasem mogę z radością podzielić się dobrą wiadomością co do polskiego planu REPowerEU. Komisja pracuje nad wypłaceniem Polsce do końca tego roku zaliczki w wysokości 5 mld euro. Środki te pomogą Polsce w modernizacji systemów energetycznych i w dekarbonizacji. Przeciwdziałanie zmianie klimatu jest bowiem dla nas wszystkich kwestią najważniejszą. Polska jest nam w tych wysiłkach potrzebna.

Na koniec serdecznie życzę Panu i Pańskiemu rządowi powodzenia. Może Pan być pewien, że Komisja jest z Wami.”

Tusk w Brukseli:

– Jedno jest pewne – wszystkie instytucje wiedzą, że w Polsce następuje teraz renesans rządów prawa i nie ma co do tego wątpliwości. Jesteśmy na ostatniej prostej żeby rozwiązać dylemat związany z KPO.

W Polsce nastąpiła zmiana, ponieważ polski wymiar sprawiedliwości i obywatele nigdy nie pogodzili się z łamaniem zasad konstytucyjnych, nigdy nie zgodzili się na Polskę bez rządów prawa. Każdy na tyle, na ile mógł, dawał temu wyraz.

My w Polsce bardzo serio traktujemy kwestie praworządności i rzetelnego pod każdym względem wydawania środków europejskich.

Pamiętamy, że nie pieniądze były tu najważniejsze, że chodzi o praworządność. Chodzi o miejsce Polski w Europie. Chodzi o nasze wspólne wartości. W Polsce nastąpiła zmiana, ponieważ polscy sędziowie, polscy adwokaci, polscy prokuratorzy i zwykli obywatele nigdy nie pogodzili się z łamaniem zasad konstytucyjnych.

Jeszcze raz chciałem bardzo podziękować von der Leyen za wszystko co zrobiła – w niełatwych okolicznościach. Muszę powiedzieć, że kiedy jest dobra wola i wzajemne zaufanie to ułatwia pracę, ale kluczem było przywrócenie reguł praworządności w Polsce. Bez tego KE nie zdecydowałaby się na pierwsze wypłaty.

Mój rząd złożył dzisiaj wnioski o płatność z KPO. Do końca tego roku, można powiedzieć symbolicznie pod choinkę, dostaniemy te pierwsze 5 mld euro. To są poważne pieniądze przeznaczone na naszą suwerenność energetyczną.

Tak naprawdę głównymi autorami tego sukcesu są ci wszyscy w Polsce, którzy nie poddali się w tych staraniach i w tej walce – czasami wręcz w walce o Polskę praworządną i o rządy prawa.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button