ŚWIAT

Oslo. Zełenski z wizytą w Norwegii. Poleciał też do siedziby dowództwa armii amerykańskiej w Europie

Audiencja prezydenta Ukrainy u króla Norwegii Haralda V

W ramach oficjalnej wizyty w Norwegii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Norwegii Jonasem Har Stere.

Głowa państwa podziękowała Norwegii i osobiście szefowi rządu za światowe przywództwo we wspieraniu Ukrainy.

„Twoje decyzje i działania są nie tylko aktualne i ważne, ale są przykładem dla innych – przykładem przywództwa. Kiedy nie są tylko obojętni ludzie, ale kiedy nie interesuje się tym całe społeczeństwo. I kiedy nie tylko pojedyncze, silne jednostki propagują potrzebę pomocy w obronie przed ludobójczą agresją, ale kiedy odczuwalny jest silny charakter całego państwa. Norwegia naprawdę stoi po stronie wolności i normalnych, pokojowych zasad życia” – powiedział prezydent.

Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi, rządowi i parlamentowi Norwegii oraz społeczeństwu norweskiemu za pomoc jaką otrzymuje Ukraina.

Przywódcy omówili wsparcie dla ukraińskiej obronności, przeciwdziałanie próbom blokowania przez Rosję żeglugi na Morzu Czarnym, ochronę ukraińskich osiedli przed rosyjskim terrorem, a także ocenili ogólny postęp i perspektywy współpracy dwustronnej.

Prezydent mówił o kolejnym ataku Rosji rakietami balistycznymi na obiekty cywilne na Ukrainie, w wyniku którego rannych zostało ponad 50 cywilów. Dlatego jego zdaniem wzmocnienie tarczy powietrznej pozostaje kluczowym priorytetem dla Ukrainy.

Premier Norwegii Jonas Gar Stere zapewnił o dalszej pomocy dla Ukrainy i przypomniał o pięcioletnim pakiecie wsparcia dla ukraińskiej obronności, gospodarki i odbudowy. W szczególności Norwegia ogłasza dodatkowe wsparcie dla Ukrainy.

„Prezydent Zełenski i jego rząd muszą płacić lekarzom, nauczycielom i innym pracownikom. Jesteśmy w stanie zapewnić pomoc w wysokości 1 miliarda dolarów w 2023 roku. Zwiększamy także nasze wsparcie finansowe i humanitarne o prawie 800 milionów dolarów. Ponadto możemy ogłosić, że od pierwszych miesięcy 2024 roku będziemy zapewniać bezpośrednie wsparcie gospodarcze w tych niezwykle ważnych obszarach, aby nie było opóźnień w pomocy narodowi ukraińskiemu” – powiedział.

Wołodymyr Zełenski wziął udział w drugim szczycie Ukraina-Europa Północna w Oslo

W Oslo odbył się drugi Szczyt Ukraina-Europa Północna z udziałem Zełenskiego.

W wydarzeniu wzięli także udział: premier Norwegii Jonas Haar Stere, prezydent Finlandii Sauli Niinisto, premier Danii Mette Frederiksen, premier Islandii Katrin Jakobsdóttir, premier Szwecji Ulf Kristersson.

Zwracając się do przywódców Europy Północnej, Wołodymyr Zełenski podziękował im i narodom ich krajów za solidarność z Ukrainą i Ukraińcami.

„Dziękujemy za otwarcie swojego domu dla naszego narodu, a zwłaszcza kobiet i dzieci, zmuszonych do opuszczenia Ukrainy w wyniku wojny” – powiedziała Głowa Państwa.

Prezydent Ukrainy odnotował także zbrojne wsparcie ze strony krajów Europy Północnej, pomoc w obronie powietrznej.

„Rozumiemy wszystkie wyzwania, ale jesteśmy silni. W szczególności dzięki Wam zjednoczeniu wokół Ukrainy od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na pełną skalę” – podkreślił Zełenski.

W Oslo odbyła się audiencja prezydenta Ukrainy u króla Norwegii Haralda V

W ramach oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy w Norwegii Wołodymyr Zełenski spotkał się z królem Haraldem V, a także członkami rodziny królewskiej – królową Sonią, księciem koronnym Haakonem i księżną koronną Mette-Marit.

Głowa państwa ukraińskiego bardzo doceniła osobiste wsparcie rodziny królewskiej obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie przed wojną w Norwegii.

„Twoja wizyta w ukraińskim ośrodku dla uchodźców w pierwszych dniach inwazji na Ukrainę na pełną skalę stała się niezwykle mocnym sygnałem wsparcia dla naszego narodu z Norwegii. Dziękujemy za to Waszej Królewskiej Mości” – powiedział Zełenski.

Prezydent wyraził wdzięczność narodowi norweskiemu, rządowi i parlamentowi za potężną pomoc humanitarną, finansową i wojskową dla naszego kraju, a także za uruchomienie przez Norwegię w lutym 2023 r. zakrojonego na szeroką skalę pięcioletniego programu wsparcia dla Ukrainy.

Ponadto w Pałacu Królewskim odbyło się spotkanie Zełenskiego i króla Norwegii Haralda V z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto.

Wiesbaden. Wołodymyr Zełenski (fot. president.gov.ua)

Prezydent Ukrainy złożył wizytę w dowództwie armii USA w Europie

Po zakończeniu oficjalnej wizyty w Norwegii Zełenski złożył wizytę w dowództwie armii amerykańskiej w Europie i Afryce w niemieckim mieście Wiesbaden.

Głowa państwa spotkała się z szefem Europejskiego Dowództwa Sił Zbrojnych USA i Naczelnym Dowódcą Połączonych Sił NATO w Europie gen. Christopherem Cavoli, dowódcą armii USA w Europie i Afryce, generałem Darrylem Williamsem, dowódcą Grupy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy (SAGU), generał broni Antonio Aguto.

Podczas spotkania omówiono prace Grupy Promocji Bezpieczeństwa Ukrainy, a także specyfikę zapewnienia logistyki dostaw amunicji i sprzętu wojskowego, jego naprawy i konserwacji.

Wołodymyr Zełenski rozmawiał także z ukraińskim personelem wojskowym pracującym w Wiesbaden w ramach grupy operacyjnej Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach Grupy Promocji Bezpieczeństwa Ukrainy.

Przedstawiciele Sił Zbrojnych zajmują się zagadnieniami koordynacji dostaw pomocy materialnej i technicznej z państw partnerskich do Sił Obronnych Ukrainy, szkoląc kadr Sił Obronnych na terytorium krajów partnerskich. Ponadto zapewniają koordynację napraw i konserwacji zachodnich modeli sprzętu wojskowego dostarczanych przez ukraińskich partnerów.

„Mam zaszczyt być tu dzisiaj, aby podziękować każdemu żołnierzowi za jego służbę w obronie naszego państwa. Bardzo się cieszę, że współpracujecie jako zespół z naszymi partnerami, naszymi prawdziwymi przyjaciółmi. Życzę Ci tylko zwycięstwa. To jest najważniejsza rzecz. Od niego zaczyna się życie i przyszłość” – powiedział prezydent.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button