ŚWIAT

Atak Hamasu na Izrael. Setki zabitych. Wojskowe samoloty Hercules zabiorą polskich turystów

Hamas vs Izrael

Dowództwo wojskowe radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas w sobotę rano rozpoczęło „operację zbrojną” przeciwko Izraelowi.

7 października około godz. 6.30 czasu miejscowego (5.30 w Polsce) Hamas zaatakował Izrael. Bojownicy znajdują się na południu kraju. Wtargnęli tam od strony morza i z powietrza.

Bojownicy Hamasu wystrzelili w stronę Izraela 3500 rakiet. Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa ogłosił, że kraj jest w stanie wojny.

Bojownicy wzięli zakładników. W Izraelu liczba ofiar śmiertelnych to już ponad 500 osób, a rannych jest ponad 2 tysiące.

Sekretarz Stanu USA: „Mamy informacje, że kilku Amerykanów zginęło w Izraelu.”

Izrael prowadzi odwetowe naloty. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział „srogą zemstę”.

W tych atakach ma ponoć maczać palce Putin.

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken: „Atak na Izrael był bezmyślnym atakiem terrorystycznym”.

Wiele linii lotniczych odwołuje rejsy do i z Izraela ze względów bezpieczeństwa.

„Nie do końca rozumiem wpisy niektórych publicystów w kontekście ataku na Izrael. Wiemy wszyscy jak Żydzi męczą od lat Palestyńczyków. Jak traktują ich dzieci. I ta segregacja narodowościowa. Poniżanie. Wyburzanie domów. Strzelanie nawet do kobiet. Cały świat milczy, bo to Żydzi. Oni zresztą z Holokaustu uczynili oręż w polityce międzynarodowej. Im można więcej. Właśnie nie można. Warto czasem im to przypomnieć. Dodam na koniec. Podobny szantaż w polityce międzynarodowej, który od lat stosuje Izrael, zaczęła stosować Ukraina” – napisał Piotr Woźniak na X.


MSZ odradza wszelkie podróże na terytorium całego kraju, a także na Zachodni Brzeg Jordanu oraz do Strefy Gazy.

„Stanowczo potępiam trwające ataki Hamasu na Izrael. Ta bezpodstawna agresja oraz akty przemocy, szczególnie wobec cywilów, są niedopuszczalne. Nasze myśli i modlitwy są przy wszystkich dotkniętych tymi strasznymi wydarzeniami.

Polskie służby konsularne i dyplomatyczne od samego początku wydarzeń są w kontakcie z naszymi obywatelami przebywającymi w Izraelu, udzielają informacji i niezbędnego wsparcia. Również dzięki ich wysiłkom za kilka godzin wyruszy samolot w celu ewakuacji naszych obywateli z lotniska w Tel Awiwie, gdzie otrzymali już od konsulów napoje i jedzenie, a także istotne dla nich informacje.

Zapewniamy wszelką niezbędną i możliwą opiekę do momentu bezpiecznego opuszczenia Izraela przez wszystkich naszych obywateli.

Rozmawiałem z izraelskim odpowiednikiem MSZ, aby wyrazić wyrazy współczucia w obliczu brutalnych ataków na Izrael. Potępiłem przemoc ze Strefy Gazy, zwłaszcza akty terrorystyczne wobec cywilów. Rozmawialiśmy także o działaniach Izraela służących ochronie jego obywateli oraz o sposobach przywrócenia spokoju” – mówił Zbigniew Rau, szef MSZ.

„Z informacji jakie mamy teraz wynika, że około 200 turystów oczekuje na powrót z Izraela do Polski. Oczywiście wszyscy zostaną zabrani do Polski. Jeżeli będzie taka konieczność, to ustanowimy most ewakuacyjny. Rozmawiamy na ten temat z Grecją.

Jeżeli będzie taka konieczność wojskowe samoloty Hercules mogą zabierać polskich turystów z Izraela do Grecji, a z Grecji samoloty CASA będą transportować te osoby dalej do Polski.

Wojsko Polskie przygotowuje się do ewakuacji Polaków z Izraela. Po naszych rodaków wyślemy samoloty transportowe C-130 Hercules.

Samoloty Hercules mają odpowiednie systemy ostrzegania i reagowania przed atakiem. Piloci mają odpowiednie doświadczenie, żeby lądować w sytuacjach trudnych. (…) Jest przygotowany także zespół medyczny z wojsk specjalnych. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby szybko i sprawnie zapewnić powrót do domu polskim turystom, którzy aktualnie przebywają w Izraelu. (…) Dwa samoloty Hercules są już gotowe. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy liczbę samolotów zwiększać, albo utworzymy most ewakuacyjny i zaangażujemy samoloty transportowe typu CASA” -stwierdził Mariusz Błaszczak, szef MON.

Duda o sytuacji w Izraelu

Prezydent Andrzej Duda powiedział o ataku Hamasu na Izrael.

Duda przekazał, że polskie służby dyplomatyczne i konsularne cały czas pracują nad ustaleniem miejsca przebywania polskich obywateli. Dodał, że prowadzone są też rozmowy na temat szybkiego sprowadzenia naszych obywateli do kraju w związku z atakiem Hamasu na Izrael.

– W tym momencie należy się wstrzymać przed wyjazdami do Izraela i to absolutny apel jest – dopóki sytuacja się nie wyjaśni, a przede wszystkim dopóki nie dojdzie do zaprzestania walk i ataków – powiedział prezydent.

– Z tego co wiemy w tej chwili, z informacji przekazywanych przez MSZ, a także Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie, żaden Polak nie ucierpiał – podkreślił.

Prezydent poinformował, że rozmawiał wczoraj z prezydentem Izraela Isaakiem Herzogiem. – Przekazałem nasze kondolencje, wyrazy współczucia dla narodu izraelskiego, i dla pana prezydenta – powiedział Andrzej Duda. Dodał, że w rozmowie zapewnił izraelskiego przywódcę, że „jesteśmy gotowi udzielić pomocy, gdyby było potrzebne wsparcie humanitarne”.

Andrzej Duda ocenił, że sytuacja na Bliskim Wschodzie może wywołać kolejną presję migracyjną na Europę.

– Będziemy mieli pewnie znowu falę migrantów z Bliskiego Wschodu, która uderzy w Europę. Tematy, o których rozmawialiśmy ostatnio – premier Mateusz Morawiecki w Grenadzie i ja na spotkaniu w Porto – stają się jeszcze tym bardziej aktualne. Kwestia naszego bezpieczeństwa, ochrony granic RP, granic UE i strefy Schengen, nabiera tym większego znaczenia – podkreślił prezydent.

– Jestem wstrząśnięty wiadomością o brutalnym ataku Hamasu na Izrael. Ataki rakietowe i przetrzymywanie cywilów jako zakładników budzą nasz najgłębszy sprzeciw. Polska potępia wszelkie akty przemocy. Składam wyrazy głębokiego współczucia wszystkim osobom dotkniętym atakiem.

Z tego co wiemy, żaden Polak nie ucierpiał w atakach Hamasu na Izrael.

Prowadzimy rozmowy na temat tego, w jaki sposób doprowadzić do tego, aby Polacy znajdujący się w Izraelu wrócili do Polski.

Do przeprowadzenia ewakuacji Polaków przebywających w tej chwili w Izraelu kierujemy samoloty transportowe z sił powietrznych. Żołnierze naszych wojsk specjalnych zapewnią ochronę załadunku oraz bezpieczeństwo na pokładach. Działamy tak by wszyscy nasi Rodacy mogli spokojnie wrócić do domu – dodał Duda.

Pytamy – dlaczego nie rządowym 737?!

Komunikat MSZ w związku z sytuacją w Izraelu

„Ambasada RP w Izraelu od początku kryzysu pozostaje w stałym kontakcie z obywatelami RP przebywającymi na miejscu. Sytuacja jest trudna i bardzo dynamiczna. Nie funkcjonują przejścia graniczne z Jordanią. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wprowadziło czwarty, najwyższy poziom ostrzeżenia dla podróżujących na całym terytorium Izraela i odradza jakiekolwiek podróże do tego kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom RP, żeby nie opuszczali bezpiecznego schronienia do momentu wyklarowania się sytuacji. Apelujemy do naszych Rodaków przebywających w Izraelu o nawiązanie kontaktu z placówką, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Można do tego wykorzystać adres mailowy lub numer alarmowy placówki.

Ambasada RP w Tel Awiwie, Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah i Centrala MSZ pozostają w stałym kontakcie z partnerami międzynarodowymi i monitorują sytuację na miejscu. W działania zaangażowane są także polskie placówki w Libanie, Jordanii i Egipcie.

Ze względu na prawie całkowite zamknięcie lotniska oraz ograniczenia na przejściach granicznych, ewakuacja nie jest na chwilę obecną możliwa.

Prosimy o obserwowanie mediów społecznościowych placówek i MSZ, na których na bieżąco będą pojawiać się informacje ważne z punktu widzenia przebywających w Izraelu obywateli RP. 

 Prosimy ponadto o zapoznanie się z poniższymi zaleceniami bezpieczeństwa:

 · Jeśli przebywasz w bezpiecznym miejscu – zostań tam. Największe niebezpieczeństwo grozi Ci podczas przemieszczania się po kraju – nie zmieniaj miejsca pobytu, chyba że w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Granice lądowe z Jordanią są zamknięte, a MSZ odradza próby przejazdu przez granicę z Egiptem.

· Nie jedź na lotnisko. Przejazd na lotnisko nie przybliży Cię do powrotu do kraju i będzie większym zagrożeniem, niż pozostanie w domu lub hotelu. Osoby, które już znajdują się na lotnisku, powinny tam na razie pozostać i nawiązać kontakt ze swoimi przewoźnikami.

· Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skontaktuj się z placówką (w sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: +972 547 444 106 lub e-mail: telaviv.wk.dyzurny@msz.gov.pl).

Podaj swoje miejsce pobytu i liczbę Polaków którzy z Tobą przebywają. 

· Stosuj się do zaleceń miejscowych służb. Prosimy także o rejestrację w systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

· Pilnuj żeby Twój telefon był zawsze naładowany. Jeśli masz taką możliwość, kup wodę i coś do jedzenia.

· Sytuacja w Izraelu jest trudna i zmienia się z godziny na godzinę. Obserwuj media społecznościowe Ambasady RP w Tel Awiwie (https://twitter.com/PLinIsrael i https://www.facebook.com/polishembassy.telaviv/?locale=pl_PL). Będziemy za ich pośrednictwem informować o rozwoju sytuacji.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button