WTA 1000 w Pekinie – Triumf Igi Świątek. ATP 1000 w Szanghaju – Hurkacz w 1/8 finału

Polscy tenisiści

16. tytuł w karierze zdobyła Iga Świątek wygrywając turniej WTA 1000 w Pekinie.

W finale wiceliderka rankingu tenisistek pokonała 6:2, 6:2 Rosjankę Ludmiłę Samsonową, odnosząc piąte zwycięstwo w sezonie, po triumfach w Dausze, Stuttgarcie, wielkoszlemowym Roland Garros i WTA 250 w Warszawie.

Jak to jest, że innym tenisistom nie przeszkadza rywalizacja z białoruskimi i rosyjskimi zawodnikami?! Hańba! Mamona musi zgadzać się, niestety! Jest coś takiego jak bojkot!

Niedzielny finał – już 20. w dorobki Igi – rozgrywany w stolicy Chin trwał tylko 70 minut, a przewaga drugiej obecnie tenisistki świata nad sklasyfikowaną na 22. miejscu w rankingu WTA rywalką była zdecydowana od pierwszej do ostatniej piłki.

Pierwsze pięć gemów przebiegały zgodnie z regułą własnego podania, ale pewniej utrzymywała swoje Iga, która częściej wywierała presję na serwisie rywalki. To przyniosło zamierzone skutki, bowiem przy „break poincie” na 4:2 dla Polki, Samsonowa popełniła nieoczekiwanie podwójny błąd.

Świątek kontynuowała serię wygranych gemów od stanu 2:2 i po 37. minutach rozstrzygnęła losy seta wynikiem 6:2 już przy pierwszej okazji. W sumie zdobyła ich pięć z rzędu, zanim rywalka wyrównała na 1:1 w drugiej partii.

Jednak w miarę upływu czasu pewność gry i idąca z nią w parze skuteczność pozwoliły Idze zdobyć kolejnego „breaka” w czwartym gemie, dzięki czemu chwilę później podwyższyła prowadzenie na 4:1.

Tenisistki te spotkały się po raz trzeci i trzecie zwycięstwo odniosła Świątek, która problemy z pokonaniem Samsonowej miała tylko w 2022 roku w Stuttgarcie, zanim pokonała ją w trzech setach. W tym sezonie oddała jej tylko jednego gema w lutym w Dubaju.

Pekin był ostatnim występem Polki przed kończącym sezon WTA Finals, który za trzy tygodnie odbędzie się meksykańskim Cancun. Wystartuje tam osiem najlepszych singlistek i osiem najlepszych debli w rankingach WTA Race.

W China Open 2023 mogliśmy oglądać w sumie trzy polskie tenisistki. 25. na świecie Magda Linette (AZS Poznań) osiągnęła trzecią rundę, w której przegrała w dwóch setach ze Świątek. Natomiast w deblu, w parze z Amerykanką Peyton Stearns, dotarły do półfinału. Zaś Magdalena Fręch (PZT Team/KS Górnik Bytom) przeszła zwycięsko dwie rundy eliminacji, zanim przegrała pierwszy mecz w głównej drabince.

ATP 1000 w Szanghaju – Hurkacz w 1/8 finału

Rozstawiony z numerem 16. Hubert Hurkacz po wygranej z Yu Hsiou Hsu z Tajwanu 6:4, 6:4 w 3. rundzie awansował w niedzielę do 1/8 finału turnieju ATP Masters 1000 na twardych kortach w Shanghaju. Teraz na drodze wrocławianina stanie Chińczyk Zhizhen Zhang lub Amerykanin Brandon Nakashima.

Hubert startuje w Szanghaju także w deblu razem z Benem Sheltonem (USA). Ich pierwszymi rywalami będą Australijczyk Rinky Hijikata i Brytyjczyk Cameron Norrie.

ATP Challenger – Drzewiecki najlepszy w debla w Lizbonie

Karol Drzewiecki (PZT Team) i Czech Zdenek Kolar okazali się najlepszym deblem w Challengerze ATP75 na kortach ziemnych w Lizbonie. W finale pokonał Portugalczyków Jaime Farię i Henrique Rocha 6:2, 7:6 (5).

Pierwszy tytuł singlowy Giny Feistel

Pierwszy singlowy tytuł w karierze zdobyła Gina Feistel (WKS Grunwald Poznań), triumfując w turnieju ITF W15 w Monastyrze. 20-letnia tenisistka PZT Team pokonała w finale Rumunkę Oanę Gavrilę 6:1, 6:4.

Feistel, córka byłej tenisistki z Sopotu Magdaleny Mróz-Feistel, była w imprezie rozstawiona z numerem trzecim, natomiast jej niedzielna rywalka była turniejową „jedynką”.

Wcześniej Polka pokonała w Tunezji Brytyjki Ranah Akuę Stoiber 7:5, 4:6, 6:1 i Abigail Amos 6:1, 6:0, a potem dwie Francuzki Astrid Lew Yan Foon (nr 6.) 6:4, 5:7, 7:6 (7-0) i w półfinale Marine Szostak 1:6, 6:4, 6:1.

Przed tygodniem, także w Monastyrze, Gina sięgnęła po pierwszy deblowy tytuł w imprezie rangi ITF W15, razem z Niemką Laurą Boehner (w tym tygodniu odpadły tam w 1. rundzie), a w grze pojedynczej osiągnęła finał, podobnie jak w czerwcu w turnieju tej samej rangi na kortach Gdańskiej Akademii Tenisowej otwierającym cykl PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski 2023. W Gdańsk była też w finale gry podwójnej razem z Marceliną Podlińską (KS Górnik Bytom).