ŚWIAT

Andrzej Duda na Litwie. Ćwiczenia polskich i litewskich wojsk specjalnych w Kłajpedzie

Przed szczytem NATO

Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Republiki Litewskiej wzięli udział w ćwiczeniach polskich i litewskich wojsk specjalnych w Kłajpedzie.

Podczas wystąpienia Andrzej Duda nawiązał do bogatej tradycji współpracy z żołnierzami litewskimi w ramach NATO. Prezydent zaznaczył, że część polskiego kontyngentu przybyła do Kłajpedy, aby razem ćwiczyć, ale również po to, by wspierać żołnierzy litewskich w ochranianiu Szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Duda podkreślił, że zbliżający się szczyt Sojuszu jest niezwykle istotnym wydarzeniem z punktu widzenia bezpieczeństwa naszej części Europy, wschodniej flanki NATO.

– Mamy nadzieję, że zostaną podjęte decyzje dotyczące dalszego wsparcia zmagającej się z rosyjską agresją Ukrainy, jak również i pierwszych kroków do tego, by Ukraina wkrótce, mamy nadzieję najszybciej jak to będzie możliwe, wstąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślał prezydent.

Andrzej Duda odniósł się też do Listu prezydentów Polski, Litwy i Łotwy skierowanego do Szefów Państw i Rządów oraz Sekretarza Generalnego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Prezydent wyjaśniał, że sporządzony on został z uwagi na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie Europy – między innymi w związku z zapowiedzią Władimira Putina relokacji broni nuklearnej na Białoruś.

Prezydent RP zwrócił też uwagę na zmiany w architekturze bezpieczeństwa wynikające z przemieszczania najemników Wagnera na stronę białoruską.

– Zdecydowaliśmy się na ten list z prezydentem Gitanasem Nausėdą właśnie po to, by móc ten temat w najbliższych dniach poruszyć na spotkaniu Sojuszu Północnoatlantyckiego, by ten temat był już zapowiedziany, żeby nie nastąpiła sytuacja zaskoczenia naszych kolegów i koleżanek z innych państw – zaznaczył Duda.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button