ŚWIAT

Abu Dhabi. Wizyta Andrzeja Dudy w Masdar City. „To robi duże wrażenie”

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich prezydent RP spotkał się z Adnanem Z. Aminem, Dyrektorem Generalnym COP28 – konferencji ONZ.

Chodzi o zmianę klimatu. Konferencja odbędzie się na przełomie listopada i grudnia tego roku w Dubaju.

Przed spotkaniem Andrzej Duda zwiedził Masdar City – ekologiczne miasto zrównoważonego rozwoju, budowane od siedemnastu lat w emiracie Abu Dhabi.

Abu Dhabi. Andrzej Duda w Masdar City (fot. KPRP)

Według założeń miasto ma być całkowicie samowystarczalne energetycznie, wytwarzać energię wyłącznie z odnawialnych źródeł, oparte na autonomicznej komunikacji napędzanej elektrycznie. Ze względu na wysokie temperatury powietrza budynki zaprojektowano tak, by docierało do nich jak najmniej światła słonecznego, a m.in. dzięki wysokiemu zacienieniu ulic temperatura w sposób naturalny obniżona jest nawet o 10 stopni C w porównaniu z tradycyjnym miastem w tym rejonie.

– To robi duże wrażenie. Wszystko dokładnie skrojone jest na miarę nowoczesnej polityki energetycznej, z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł – ocenił Andrzej Duda.

Rozmowy o współpracy w dziedzinie energii

Współpraca w dziedzinie energii: zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej – to jeden z tematów rozmów Andrzeja Dudy z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem.

We wtorek, w kolejnym dniu wizyty prezydenta RP w państwach Zatoki Perskiej, Andrzej Duda spotkał się w Abu Dhabi z szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem. Przywódcy rozmawiali w wąskim gronie, poprowadzili też rozmowy plenarne delegacji.

Abu Dhabi. Andrzej Duda i Szejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan (fot. KPRP)

Jak zapowiedział wcześniej Andrzej Duda, jeden z tematów rozmów to współpraca w dziedzinie energii: zarówno konwencjonalnej, jak i odnawialnej. Kolejny temat – sytuacja międzynarodowa związana z napaścią Rosji na Ukrainę.

– To kwestia spokojnego, ale konsekwentnego przeciwdziałania rosyjskiej dezinformacji w tej części świata. Oddziaływanie rosyjskie w krajach na Półwyspie Arabskim jest bardzo silne. To są zamożne kraje, one mają swoją wysoką pozycję międzynarodową z uwagi na swoje liczne wpływy – i to, żeby w sposób zdecydowany dawać świadectwo, jaka jest prawda o rosyjskiej agresji na Ukrainie, jest bardzo istotne. O to także prosili nas sojusznicy – mówił Andrzej Duda.

Prezydenci wzięli też udział w wymianie podpisanych umów dwustronnych:

  • porozumienia o współpracy między Ministrem Klimatu i Środowiska a Ministrem Energii i Infrastruktury w dziedzinie energii,
  • porozumienia o współpracy między ministrem Cyfryzacji RP a Biurem ds. Sztucznej Inteligencji przy Kancelarii Premiera w Ministerstwie Spraw Gabinetowych Rządu ZEA w sprawie wymiany doświadczeń w dziedzinie sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej.

Wypowiedź Dudy

„Tym razem spotykamy się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w Abu Dhabi, gdzie – jak wiemy – przyjechaliśmy wczoraj. A dzisiaj rzeczywiście bardzo pracowity dzień. Przede wszystkim spotkanie z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z Jego Wysokością.

Mam nadzieję, że ta wizyta zaowocuje wieloma kontraktami, które zostaną tutaj w przyszłości zawarte przez polskie firmy, ale przede wszystkim – zwiększoną polską obecnością tutaj w sektorze technologicznym, odnawialnych źródeł energii, współpracy informatycznej, co tutaj w sposób niezwykle dynamiczny się rozwija. Jest to w tej chwili jeden z najbardziej rozwiniętych i najmocniejszych pod tym względem regionów w ogóle na świecie.

Z kolei my mamy nadzieję, że do nas przybędą fundusze inwestycyjne ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Że właśnie także te firmy, które zajmują się tutaj odnawialnymi źródłami energii i technologicznie się rozwijają, będą obecne także na naszym rynku. Wiemy doskonale, że w ramach polityki ochrony klimatu i budowania naszego miksu energetycznego potrzebujemy wiele energii odnawialnej, więc z pewnością ta współpraca bardzo by się nam przydała. Liczymy na to, że te firmy wejdą dynamicznie na nasz rynek.

Ta wizyta jest w jakimś sensie wizytą zaległą. Powinna się odbyć już dawno. Niestety, różne okoliczności, które miały miejsce, m.in. wojna, rosyjska napaść na Ukrainę, opóźniły tę wizytę. Odbywa się teraz i bardzo się cieszę, bo miałem dzisiaj rzeczywiście bardzo dobre rozmowy z Panem Prezydentem. Podpisaliśmy także dwa memoranda of understanding, czyli ramowe umowy o współpracy. Jedno właśnie w zakresie odnawialnych źródeł energii, a drugie w zakresie informatyzacji i cyfryzacji przede wszystkim w administracji. Wierzę, że stworzą one także już pierwszą traktatową bazę do tego, żeby dalej tę współpracę rozwijać.

Natomiast perspektywy są bardzo duże. Pan Prezydent wstępnie zasygnalizował wysłanie grupy roboczej do naszego kraju właśnie po to, by rozmawiać o perspektywach współpracy biznesowej. Dzisiaj nasz obrót gospodarczy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi to około 1,4 mld dolarów. Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych lat uda się go wielokrotnie zwiększyć. I tak się dzisiaj umawialiśmy z Panem Prezydentem, że będziemy starali się razem działać w tym kierunku.

Patrzę na to także z perspektywy współpracy naukowej – jaka może być tutaj rozwijana przez nasze uczelnie, przez naszych naukowców – jak również na rozwój sektora rolniczego. To jest także bardzo ważne. Rozmawialiśmy o tym przez ostatnie dwa dni wcześniej w Ad–Dausze na konferencji o państwach najmniej rozwiniętych. I tam mówiłem o naszym rolnictwie. Ale także tutaj – wiadomo, na Bliskim Wschodzie – to rolnictwo jest bardzo specjalistyczne, wymaga bardzo nowoczesnych metod.

Dzisiaj się rozwijamy, mamy uczelnie, które kształcą w tym zakresie i prowadzą badania, w związku z powyższym z całą pewnością jest tutaj pole do rozwoju współpracy i nie ukrywam, że także w tym zakresie bardzo na to liczę. Bardzo liczę też po prostu na eksport naszej żywności – tego, co wytwarzamy w Polsce, co produkują nasi rolnicy, co wytwarzają nasze przedsiębiorstwa z branży rolno–spożywczej. Powinniśmy być obecni mocniej na tym rynku. Chciałbym, żebyśmy to przez najbliższe lata realizowali. Ogólnie atmosfera tej wizyty jest bardzo dobra.

Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo dynamicznie przygotowują się w tej chwili do konferencji COP28, która właśnie tu będzie miała miejsce w listopadzie. Więc także o tym rozmawialiśmy właśnie po południu z osobami, które będą tworzyły przyszły board tej konferencji. Już w tej chwili pracują nad jej stworzeniem.

Przed chwilą byliśmy w eksperymentalnym mieście Masdar – dzielnicy Abu Dhabi. Ta inwestycja rozpoczęła się właściwie niecałe 20 lat temu, około 2006 roku. Budują zupełnie nową dzielnicę, nowe miasto, które ma być całkowicie samowystarczalne energetycznie, wytwarzać we własnym zakresie energetykę właśnie ze źródeł odnawialnych; które jest jak najbardziej energooszczędne; gdzie poruszają się autonomiczne samochody napędzane energią elektryczną. Rzeczywiście robi to wrażenie, jest to bardzo ciekawe.

Uśmiechałem się, że jest tu trochę odwrotnie niż u nas, bo my chcemy, żeby do budynków dochodziło jak najwięcej światła, jak najwięcej słońca. A tutaj wszystko jest budowane tak, żeby jak najmniej słońca dochodziło do budynków. Ale panuje tu zupełnie inny klimat, to inna sytuacja – tutaj słońce świeci przez 365 dni w roku. Większość energii w Masdarze jest czerpana właśnie z paneli słonecznych, które są tam obecne właściwie wszędzie.

Więc było to bardzo ciekawe doświadczenie. Bardzo ciekawy design zarówno budynków, jak i różnych metod dopuszczenia powietrza do tego miasta. Mówiono nam, że temperatura nawet w lecie na uliczkach Masdaru jest o 10 stopni niższa niż obok, bo wszystko jest tam tak zbudowane, żeby te przejścia, pasy komunikacyjne znajdowały się po prostu w cieniu, aby słońce bezpośrednio tam nie oddziaływało.

Powtarzam: wszystko jest właśnie skrojone dokładnie na miarę nowoczesnej polityki klimatycznej, z odzyskiwaniem energii, z jej pozyskiwaniem także z odnawialnych źródeł. Więc było to bardzo ciekawe bezpośrednie doświadczenie. Można po prostu zobaczyć, jak to w tej chwili działa.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button