ŚWIAT

Arabia Saudyjska. Morawiecki o dalszej współpracy w zakresie dostaw ropy do Polski

Rijad

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Rijadzie, stolicy Królestwa Arabii Saudyjskiej, z Jego Królewską Wysokością Księciem Mohammedem bin Salman bin Abdulaziz Al Saudem, Księciem Koronnym i premierem Arabii Saudyjskiej.

Politycy omówili aktualne stosunki dwustronne i dalszą współpracę w zakresie dostaw ropy do Polski w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego dla naszego kraju. Mateusz Morawiecki przedstawił również ogromny potencjał jaki ma Polska w zakresie inwestycji w technologie przyszłości oraz możliwości eksportowe polskiego rolnictwa. Podczas rozmów, poruszono również kwestie międzynarodowe i regionalne. Wizyta w Rijadzie była pierwszą wizytą polskiego premiera w Arabii Saudyjskiej od 11 lat.

Zastanawia nas to, po co tam Morawiecki tam poleciał jak „w okolicy” jest już Andrzej Duda?! Jak to łatwo robić sobie wycieczki za pieniądze podatników!

Po drugie kraj ten ściśle współpracuje z Rosją. PiS-owi to nie przeszkadza?

Zróżnicowane źródła dostaw ropy to filar naszego bezpieczeństwa energetycznego

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest jednym z liderów wydobycia ropy naftowej na świecie i tym samym strategicznym partnerem dla Polski w zakresie energetyki. Obecnie Polska nie korzysta już z rosyjskiej ropy, ani gazu. Dzięki tej ważnej decyzji, możemy dziś zróżnicować nasze źródła dostaw surowców energetycznych i paliw. Korzystanie z wielu źródeł jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego dla Polski oraz ciągłości dostaw bez względu na sytuację międzynarodową.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Księciem Koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej o zakresie dostaw surowców w celu umocnienia naszej współpracy. Podczas rozmów podkreślono między innymi znaczenie stabilności światowych rynków ropy naftowej oraz niezawodności dostaw dla Polski.

Polska podkreśla znaczenie wsparcia dla Ukrainy

Podczas spotkania z Księciem Koronnym Królestwa Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salman bin Abdulaziz Al Saudem, szef polskiego rządu poruszył temat wsparcia dla Ukrainy. Podziękował Arabii Saudyjskiej za zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie i uchodźcom. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił także konieczność kontynuacji niezachwianego wsparcia dla Ukrainy na każdej płaszczyźnie. Polska od początku rosyjskiej agresji odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu i przekazywaniu pomocy międzynarodowej dla Ukrainy. Podczas wizyty w Rijadzie, szef polskiego rządu spotkał się również z ambasadorem Ukrainy w Królestwie Arabii Saudyjskiej Anatolijem Petrenko.

Rijad – Arabia Saudyjska. Morawiecki i JW Mohammed bin Salman (fot. KPRM)

Innowacyjne technologie i odnawialne źródła energii to przyszłość

Polska podejmuje dziś działania w kierunku Zielonej Transformacji. Arabia Saudyjska również angażuje się w inicjatywy na rzecz klimatu. Widzimy możliwości znaczących inwestycji w technologie odnawialnych źródeł energii oraz wielu innych innowacji związanych z rozwojem ekologii.

W lutym 2023 r., Polska generowała aż 24,3 GW energii z odnawialnych źródeł – to ponad trzy razy więcej niż w 2015 r. W zeszłym roku, udział OZE w polskiej energetyce wynosił aż 20,6% i nadal go zwiększamy.

Królestwo Arabii Saudyjskiej jest zainteresowane inwestycjami w zakresie wdrażania najnowocześniejszych technologii w Polsce. Wspólnie chcemy rozwijać przyjazne warunki inwestycyjne dla obu stron i podejmować inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, czystej energii i technologii przyszłości.

Eksport do Arabii Saudyjskiej to nowe możliwości biznesowe dla polskich rolników

Kolejnym ważnym punktem wizyty szefa polskiego rządu w Królestwie Arabii Saudyjskiej było przedstawienie możliwości i perspektyw eksportu polskich produktów spożywczych do tego kraju. Mamy prężnie działający sektor rolniczy i oferujemy najwyższej jakości produkty rolne – zarówno przetworzone jak i nieprzetworzone.

Premier Mateusz Morawiecki omówił dalszą współpracę handlową między naszymi krajami w tym zakresie. Eksport polskich produktów spożywczych do Królestwa Arabii Saudyjskiej to duża szansa dla polskich rolników na wejście na nowy rynek i pozyskanie nowych klientów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button