ŚWIAT

Zniszczenie tamy na Ukrainie. NATO: Rosja wycofała się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

Wojna na Ukrainie

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg przewodniczył w czwartek (8 czerwca 2023 r.) posiedzeniu Komisji NATO-Ukraina, w której udział wzięli ambasadorowie państw członkowskich Sojuszu oraz minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Uczestnicząc wirtualnie, minister Kuleba poinformował członków Sojuszu o zniszczeniu tamy Nowa Kachowka na południu Ukrainy, opisując zniszczenia, jakie spowodowała.

Stoltenberg powiedział, że konsekwencje dla tysięcy ludzi i dla środowiska są dramatyczne i wezwał członków Sojuszu do szybkiego udzielenia wsparcia. Sojusznicy wyrazili silną solidarność z Ukrainą, a wielu z nich już udziela krytycznej pomocy, w tym filtrów do wody, pomp, generatorów i wyposażenia schronień. Natowskie Euroatlantyckie Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy, cywilny mechanizm reagowania na sytuacje kryzysowe Sojuszu, udostępniło sojusznikom i partnerom z NATO szczegółową listę najpilniejszych potrzeb Ukrainy.

Sekretarz Generalny podkreślił znaczenie natychmiastowego, średnio- i długoterminowego wsparcia dla Ukrainy, mówiąc, że będzie to kluczowy temat przyszłotygodniowych spotkań ministrów obrony NATO i Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, a także szczytu w Wilnie w lipcu.

Zniszczenie tamy na Ukrainie. Prośba o pomoc i raporty sytuacyjne

W wyniku zniszczenia tamy elektrowni wodnej Kachowka (KHPP) i zgodnie z odnośnymi procedurami EADRCC otrzymała od Ukrainy pilną prośbę o międzynarodową pomoc humanitarną w celu ochrony jej ludności przed powodzią i uderzenie.

Oświadczenie Rady Północnoatlantyckiej w sprawie wystąpienia Rosji z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

„Członkowie NATO potępiają decyzję Rosji o wycofaniu się z przełomowego Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), będącego kamieniem węgielnym architektury bezpieczeństwa Europy. Traktat CFE ustanawia prawnie wiążące i weryfikowalne limity dla kluczowych kategorii konwencjonalnego sprzętu wojskowego Państw-Stron.

Rosja od wielu lat nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w ramach CFE, w szczególności zaprzestając wdrażania traktatu CFE bez podstawy prawnej w 2007 r. Agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie i współudział Białorusi jest sprzeczna z celami traktatu CFE .

Decyzja Rosji o wystąpieniu z traktatu CFE jest ostatnim z serii działań systematycznie podważających bezpieczeństwo euroatlantyckie. Decyzja Rosji dodatkowo pokazuje ciągłe lekceważenie przez Moskwę kontroli zbrojeń, w tym wzajemności, przejrzystości, zgodności i weryfikacji. Wielokrotnie wzywaliśmy Rosję do przestrzegania traktatu. Rosja nie zaangażowała się konstruktywnie i nie podjęła kroków w kierunku pełnej zgodności. Sojusznicy wzywają Rosję do realizacji swoich zobowiązań i zobowiązań oraz do wykorzystania czasu pozostałego do wycofania się na ponowne rozważenie swojej decyzji.

Pozostajemy zjednoczeni w naszym zaangażowaniu na rzecz skutecznej kontroli zbrojeń konwencjonalnych jako kluczowego elementu bezpieczeństwa euroatlantyckiego, biorąc pod uwagę panujące środowisko bezpieczeństwa i bezpieczeństwo wszystkich członków Sojuszu. Stanowi to uzupełnienie odstraszającej i obronnej postawy Sojuszu. Ponawiamy nasze pełne zaangażowanie w zmniejszanie ryzyka wojskowego, zapobieganie błędnym wyobrażeniom i konfliktom, budowanie zaufania, promowanie przejrzystości i weryfikacji, a tym samym przyczynianie się do pokoju i bezpieczeństwa. Sojusznicy będą kontynuować konsultacje w sprawie implikacji wystąpienia Rosji z traktatu CFE i jego wpływu na bezpieczeństwo Sojuszu.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button