ŚWIAT

Turcja zrobiła krok na drodze do przystąpienia Szwecji do NATO. Węgry nadal blokują

We are NATO

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg spotkał się we wtorek (24 października 2023 r.) w Sztokholmie z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem, aby omówić sfinalizowanie przystąpienia Szwecji do NATO.

Sekretarz Generalny z zadowoleniem przyjął decyzję prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana o przedłożeniu Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu protokołu akcesyjnego.

Węgierski parlament odmówił głosowania nad przyjęciem Szwecji do NATO!

Na rozszerzenie tego skandynawskiego kraju muszą się zgodzić wszyscy członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

„Po złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych liczę teraz na szybką ratyfikację przez turecki parlament” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz Generalny podkreślił, że decyzja Türkiye jest zgodna z porozumieniem osiągniętym na lipcowym szczycie w Wilnie, oraz podkreślił, że Szwecja również wypełniła swoje zobowiązania: „Szwecja zmieniła swoją konstytucję, zmieniła swoje przepisy, rozszerzyła współpracę antyterrorystyczną i wznowiła zbrojenia eksportu do Turcji” – powiedział. Stoltenberg zauważył, że NATO ponownie zaangażowało się w walkę z terroryzmem, w tym poprzez aktualizację swojego planu działania i mianowanie zastępcy Sekretarza Generalnego, który będzie pełnił funkcję jego Specjalnego Koordynatora ds. Zwalczania Terroryzmu.

„Cieszę się, że udało nam się odpowiedzieć na uzasadnione obawy Turcji dotyczące bezpieczeństwa w sposób, który umożliwi Szwecji dalszy postęp w członkostwie. Z niecierpliwością czekam na powitanie Szwecji jako pełnego sojusznika NATO w najbliższej przyszłości” – powiedział.

Obaj przywódcy odnieśli się także do niedawnych szkód w krytycznej infrastrukturze podmorskiej na Morzu Bałtyckim. „Sojusznicy i Szwecja współpracują nad ustaleniem faktów, a NATO wzmacnia naszą obecność w regionie” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz Generalny powiedział również: „omawialiśmy sytuację na Bliskim Wschodzie i reakcję Izraela na straszliwy atak terrorystyczny przeprowadzony przez Hamas. Izrael ma prawo do obrony zgodnie z prawem międzynarodowym. Ochrona ludności cywilnej jest niezbędna i z zadowoleniem przyjmuję wysiłki mające na celu zapewnienie dotarcia pomocy humanitarnej do Gazy. Iran i Hezbollah nie powinny wykorzystywać konfliktu. Ważne jest, aby ta sytuacja nie uległa dalszej eskalacji.”


Podczas swojej wizyty w Szwecji Sekretarz Generalny spotyka się także z ministrem obrony Pålem Jonsonem, ministrem spraw zagranicznych Tobiasem Billströmem oraz pierwszym wicemarszałkiem szwedzkiego parlamentu Kennethem G Forslundem.

W środę (25 października 2023 r.) Stoltenberg weźmie udział w Forum NATO-Przemysłowym w Sztokholmie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button