POLITYKAŚWIAT

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Koszycach. Duda: wspólnota gwarantuje bezpieczeństwo

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

– Dopóki jesteśmy razem, jesteśmy silni. Ta nasza wspólnota gwarantuje bezpieczeństwo – mówił prezydent Andrzej Duda podczas konferencji podsumowującej szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki w Koszycach.

W spotkaniu Prezydentów na Słowacji wziął też udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Politycy rozmawiali m.in. na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie i zagrożeń hybrydowych, cyberbezpieczeństwa. Tegoroczne spotkanie państw B9 w Koszycach miało szczególny charakter – było upamiętnieniem 70. rocznicy powstania NATO, a także 15. i 20. rocznicy wstąpienia krajów B9 do Sojuszu (w 1999 r. do NATO dołączyły Polska, Czechy i Węgry; a w 2004 r. – Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia oraz Słowacja).

Andrzej Duda podkreślił także, że między uczestnikami rozmów nie było rozbieżności zdań, jeśli chodzi o ocenę sytuacji pod względem bezpieczeństwa. – Doskonale się zgadzamy w tym, co jest dzisiaj rzeczywistym zagrożeniem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo militarne naszej części Europy – mówił, dodając, że Prezydenci rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie, na Morzu Czarnym, o incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej, o sytuacji państw bałtyckich i Morza Bałtyckiego.

– Zgodziliśmy się, że dzisiaj najważniejszym problemem jest powrót imperialnych ambicji Rosji, który trwa, który jest faktem, i wobec którego my musimy w odpowiedni sposób reagować – zaznaczył Prezydent. – Mówiłem o postulacie wzmocnienia obecności Sojuszu w rejonie Morza Czarnego – relacjonował. I dodał, że rozmawiano również w ogóle o zwiększeniu gotowości i obecności NATO w naszej części Europy. – Zgodziliśmy się, że żołnierzy państw sojuszniczych powinno być w tym regionie coraz więcej – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent na pytanie o rozszerzenie NATO, odpowiedział, że Sojusz powinien utrzymywać politykę otwartych drzwi. – Mówiłem o tym, nie tylko ja, w kontekście Północnej Macedonii, mówiliśmy o tym także w kontekście przyszłości Gruzji, Mołdawii, Ukrainy, bo ja uważam, że Sojusz powinien mieć dla tych państw drzwi otwarte, bo to zachęca do współdziałania, do reform w krajach i taka powinna być nasza polityka, że powinniśmy bezpieczeństwo nieść jak najszerzej w naszym regionie, Europie i przestrzeni transatlantyckiej – powiedział Andrzej Duda.

Bukaresztańska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia, tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.

W czerwcu 2018 roku odbyło się spotkanie B9 w Warszawie. Szefowie państw przyjęli wówczas wspólną deklarację, w której ponowili zobowiązanie do kontynuowania spotkań w ramach Dziewiątki Bukaresztańskiej, platformy konsultacji i dialogu, prowadzącej do uzgodnienia wspólnych stanowisk i dalszego umacniania bezpieczeństwa euroatlantyckiego.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button