POLITYKAPOLSKA

Duda z pismem do Tuska ws. organizacji szczytów UE–USA i UE–Ukraina. Tylko o czymś zapomniał…

Prezydentowi coś pomyliło się...

List Andrzeja Dudy do premiera Tuska ws. „Szczytów”.

– Aby nadać istotne polityczne znaczenie polskiej prezydencji, którą będziemy sprawować w Radzie Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 roku, powinny odbyć się dwa Szczyty: UE – Stany Zjednoczone oraz UE – Ukraina – napisał prezydent Andrzej Duda w piśmie do premiera Donalda Tuska.

Duda nagle od momentu objęcia władzy przez nowy rząd zaczął wtrącać się w nie swoje kompetencje. Co robił przez 8 lat?! To Kaczyński i jego pupile go wzywali. Był wtedy na ich każde żądanie. Teraz Duda jak zwykle, łamiąc Konstytucję, itp. wetuje lub kieruje do TK wszystkie ustawy do podpisania. Poczuł się niezwykle ważny, ale jeszcze został rok…

Sprawy zagraniczne są w kompetencji rządu, przypominamy wielkiemu znawcy prawa polskiego.

O skierowaniu listu mówił minister Wojciech Kolarski.

– Wczoraj prezydent poinformował, że dla realizacji priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE należy zorganizować dwa szczyty: UE – Stany Zjednoczone oraz UE – Ukraina. Pierwszy, który dotyczy pogłębienia relacji transatlantyckich, drugi – rozszerzenia Unii o Ukrainę i planu odbudowy Ukrainy po wojnie. Dzisiaj prezydent skierował do premiera oficjalną informację w tej sprawie, że dla podkreślenia znaczenia politycznego naszej prezydencji te dwa szczyty należy zorganizować – powiedział minister.

Wojciech Kolarski podkreślał, że drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte, a w najbliższym czasie trzeba będzie podjąć w Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Premiera prace przygotowujące te dwa wydarzenia na poziomie organizacyjnym. – Polityczna decyzja została wczoraj zakomunikowana, a dzisiaj oficjalnie to pismo trafia do premiera Tuska – wskazywał.


Jak dodał, żałuje, że premier – w sprawach polskiej prezydencji, bezpieczeństwa Polski – nie znalazł wczoraj czasu (Tusk jest chory, a to jest kolejna manipulacja ze strony PiS – red.) na spotkanie z prezydentem; chociaż sam zabiegał, aby do takiego spotkania doszło.

Prezydent podczas wczorajszego wystąpienia wskazał na główne cele polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się w pierwszym kwartale 2025 roku: zacieśnienie współpracy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, a tym samym umacnianie bezpieczeństwa światowego; akcesję nowych członków: Ukrainy, Mołdawii oraz państw Bałkanów zachodnich, w tym także wspieranie Ukrainy w procesie odbudowy; a także transformację energetyczną i ochronę klimatu.

– Priorytety stanowią fundament, ale chciałbym, aby były w sposób należyty podkreślone, dlatego powinniśmy zorganizować w Polsce – dla podkreślenia wagi najważniejszych elementów rozwoju Europy na przyszłość – dwa Szczyty Europejskie: Unia Europejska – Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska – Ukraina – mówił prezydent.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button