KOLARSTWO

Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym w Pruszkowie. Pierwsze medale

Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym

W Pruszkowie rozgrywane są Tissot UCI Mistrzostwa Świata w kolarstwie torowym.

Brytyjka Elinor Barker w scratchu, Australijki w drużynowym sprincie oraz Holendrzy w konkurencji drużynowego sprintu mężczyzn pierwszymi mistrzami świata.

Pierwszą złotą medalistką pruszkowskich mistrzostw świata została Brytyjka Elinor Barker, która w dramatycznym finale 10-kilometrowego wyścigu scratch pokonała Holenderkę Kirsten Wild i Belgijkę Jolien D’Hoore. Reprezentująca Polskę Justyna Kaczkowska uczestniczyła w kraksie, która na przedostatnim okrążeniu wyeliminowała z rywalizacji kilkanaście zawodniczek.

W środę medale rozdano również w konkurencjach drużynowego sprintu. Wśród kobiet zwyciężyły Australijki, jadące w składzie Kaarle McCulloch i Stephanie Morton, które w finale pokonały Rosjanki Darię Shmelevą i Anastassię Voinovą.

Australijczyk Samuel Welsford w kilkadziesiąt minut pobił rekord świata i zdobył dwie tęczowe koszulki

Reprezentacja Australii zdominowała drugi dzień rozgrywanych w Pruszkowie Tissot UCI Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym. Spośród czterech rozdanych złotych medali i tęczowych koszulek aż trzy trafiły do kolarzy z Antypodów.

Rekordem świata w drużynowej jeździe na dochodzenie mężczyzn, który wynosi 3:48.012, rozpoczęły się finałowe wyścigi podczas Tissot UCI Mistrzostw Świata w kolarstwie torowym. W pierwszym czwartkowym finale reprezentanci Australii (Samuel Welsford, Kelland O’Brien, Leigh Howard i Alexander Porter) okazali się lepsi od Brytyjczyków (Ethan Hayter, Edward Clancy, Kian Emadi, Charlie Tanfield). Brązowy medal w tej konkurencji wywalczyli Duńczycy (Lasse Norman Hansen, Julius Johansen, Rasmus Pedersen, Casper von Folsach), którzy pokonali Kanadyjczyków (Derek Gee, Michael Foley, Adam Jameson, Jay Lamoureaux).

Drugim czwartkowym finałem, rozgrywanym na torze w Pruszkowie, był wyścig scratch mężczyzn na dystansie 15 kilometrów. W nim również najszybszy okazał się reprezentant Australii, Samuel Welsford, który na mecie pokonał Roya Eeftinga (Holandia) i Thomasa Sextona (Nowa Zelandia). Welsford dokonał tym samym nieprawdopodobnego wyczynu, wygrywając w ciągu kilkudziesięciu minut dwa niezwykle wymagające wyścigi, w jednym z nich bijąc dodatkowo rekord świata.

Finały drużynowej jazdy na dochodzenie kobiet były niemalże dokładną powtórką rywalizacji mężczyzn, zarówno pod względem składów, jak i ostatecznych wyników. Tu również zwyciężyły Australijki (Anette Edmondson, Ashlee Ankudinoff, Georgia Baker, Amy Cure) przed Brytyjkami (Laura Kenny, Katie Archibald, Elinor Barker, Eleanor Dickinson) i Nowozelandkami (Michaela Drummond, Bryony Botha, Holly Edmondson, Kristie James).

Australijską dominację udało się przełamać tylko Holendrowi Matthijasowi Buchli, który zwyciężył w finale keirinu, pokonując Japończyka Yudai Nitta i Niemca Stefana Bottichera.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button