ŚWIAT

Sekretarz Generalny NATO: Powitamy Finlandię jako 31. członka naszego Sojuszu

Sojusz Północnoatlantycki

Podczas dzisiejszego spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli (4 kwietnia 2023 r.) Finlandia stanie się 31. członkiem Sojuszu.

„Właśnie tego dnia, w 1949 roku, w Waszyngtonie podpisano Traktat Waszyngtoński, traktat założycielski NATO i trudno wyobrazić sobie lepszy sposób uczczenia naszej rocznicy niż fakt, że Finlandia została pełnoprawnym członkiem Sojuszu” — powiedział Sekretarz Generalny Jensa Stoltenberga. Zapowiadając spotkania ministrów spraw zagranicznych, sekretarz generalny powiedział, że członkowie Sojuszu zajmą się wsparciem NATO dla Ukrainy, wyzwaniami dla bezpieczeństwa płynącymi z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, znaczeniem zwiększonych inwestycji obronnych oraz partnerstwami NATO w regionie Indo-Pacyfiku.

Dzień NATO jest obchodzony w stolicach Sojuszu co roku 4 kwietnia, w rocznicę podpisania dokumentu założycielskiego NATO, Traktatu Waszyngtońskiego, w 1949 roku. Od siedemdziesięciu czterech lat Sojusz pozostaje niezłomny w swoim postanowieniu ochrony swoich obywateli , bronić każdego centymetra swojego terytorium oraz chronić wolność i demokrację. Dzień NATO 2023 jest szczególnie historyczny, a Finlandia ma zostać trzydziestym pierwszym członkiem Sojuszu.

W Brukseli rocznica jest obchodzona pod kilkoma pomnikami w całym mieście. W Parc du Cinquantenaire flaga NATO powiewa pod Łukiem Pamięci, a fontanna Montgomery Circle jest podświetlona na niebiesko NATO. Jeden z najbardziej znanych symboli Belgii, słynny posąg Manneken Pis, ma na sobie specjalny kostium Dnia NATO, aby dołączyć do obchodów.

Inni członkowie Sojuszu również świętują rocznicę wydarzeniami publicznymi, takimi jak koncerty, oświetlenie budynków na niebiesko NATO oraz publiczne dyskusje na temat znaczenia NATO. W Londynie nawet Larry, kot z gabinetu przy Downing Street 10, świętuje, nosząc obrożę z napisem „We are NATO”.

Jens Stoltenberg powiedział:

„To historyczny dzień.

Ponieważ za kilka godzin powitamy Finlandię jako trzydziestego pierwszego członka naszego Sojuszu.
Dzięki temu Finlandia będzie bezpieczniejsza, a NATO silniejsze.

I właśnie tego dnia, w 1949 roku, w Waszyngtonie podpisano Traktat Waszyngtoński, traktat założycielski NATO.

I trudno wyobrazić sobie lepszy sposób uczczenia naszej rocznicy niż przyjęcie przez Finlandię pełnoprawnego członka Sojuszu.

Ministrowie spraw zagranicznych NATO spotykają się w kluczowym momencie dla naszego bezpieczeństwa.

Widzimy, że agresywna wojna prezydenta Putina przeciwko Ukrainie trwa.

Spotkamy się w Komisji NATO-Ukraina z ministrem spraw zagranicznych Kulebą, gdzie porozmawiamy o tym, jak utrzymać i zwiększyć wsparcie NATO i sojuszników NATO dla Ukrainy.

Zarówno pilne potrzeby, jak i oczekuję, że Sojusznicy zaczną opracowywać bardziej długoterminowy i wieloletni program pomocy i wsparcia dla Ukrainy.

Aby pomóc im rozwinąć interoperacyjność z sojusznikami z NATO.
Przejść od standardów, doktryn epoki sowieckiej do standardów NATO, a następnie zbliżyć się do rodziny euroatlantyckiej.

Jutro na naszej sesji zajmiemy się wieloma różnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa, w tym wyzwaniami pochodzącymi z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, w tym walką z terroryzmem.

Porozmawiamy o tym, jak więcej inwestować w obronność.
I spodziewam się, że kiedy sojusznicy spotkają się później na szczycie w Wilnie, sojusznicy zgodzą się na bardziej ambitne zobowiązanie do inwestycji w obronę, zgodnie z którym uznamy 2% PKB na obronę nie za pułap, ale za dolną granicę, czyli minimum, które musimy wydać więcej w bardziej niebezpiecznym świecie dla naszego bezpieczeństwa.

Następnie spotkamy się również z naszymi partnerami z Azji i Pacyfiku – Nową Zelandią, Australią, Japonią i Koreą Południową.

Bezpieczeństwo nie jest regionalne, bezpieczeństwo jest globalne. To, co dzieje się w Europie, ma znaczenie dla Indo-Pacyfiku, dla Azji. A to, co dzieje się w Azji, ma znaczenie dla Europy.

I wojna na Ukrainie naprawdę to pokazuje, ze wszystkimi jej globalnymi konsekwencjami.

A także kiedy widzi się, że Chiny i Rosja zbliżają się coraz bardziej, że stoją razem, współpracują, staje się jeszcze bardziej oczywiste, że musimy stać razem z naszymi partnerami w Indo-Pacyfiku.”

Kontynuował:

„Po pierwsze, to, co widzieliśmy przez wiele lat, to rosyjska rozbudowa wojskowa również na północy w pobliżu Finlandii, w Norwegii. I tak się dzieje od wielu lat na Półwyspie Kolskim i w Arktyce. Widzieliśmy nie tylko rozbudowę rosyjskiej armii, ale także widzieliśmy, że Rosja jest chętna, a prezydent Putin jest skłonny użyć siły militarnej przeciwko sąsiadom. Gruzja w 2008 r., potem Krym w 2014 r., a następnie pełnoprawna inwazja na Ukrainę w zeszłym roku.

Jest to więc część schematu i właśnie dlatego wzmocniliśmy gotowość NATO, naszą obecność we wschodniej części Sojuszu i dlatego sojusznicy NATO inwestują więcej również w nowe, nowoczesne zdolności. Właściwie to inwazja na Ukrainę – w zeszłym roku – doprowadziła do decyzji Finlandii i Szwecji o ubieganiu się o członkostwo w NATO. I to tylko pokazuje, że kiedy prezydent Putin miał nas w zadeklarowanym celu inwazji na Ukrainę, aby uzyskać mniej NATO, chciał mniej NATO wzdłuż swoich granic, chciał zamknąć NATO, żadnego więcej członkostwa w NATO dla więcej krajów w Europie. Dostaje dokładnie coś przeciwnego. Otrzymuje więcej żołnierzy, większą gotowość, więcej sił lądowych, morskich i powietrznych we wschodniej części Sojuszu. I ma coraz więcej członków, dzisiaj Finlandia, a także Szwecja staną się pełnoprawnymi członkami Sojuszu. Następnie stale oceniamy naszą postawę, naszą obecność. Mamy więcej ćwiczeń, jesteśmy bardziej obecni także w Skandynawii. Ale znowu jest to coś, co jest częścią schematu, na który NATO już zareagowało.”

„Cieszę się i jestem dumny, że jestem Sekretarzem Generalnym, który może powitać Finlandię jako pełnoprawnego członka Sojuszu. To jest ważne dla NATO. To ważne dla Finlandii. Jest to ważne nie tylko dla regionu nordyckiego i regionu bałtyckiego. Wystarczy spojrzeć na mapę i zrozumieć, jak ważna jest Finlandia dla bezpieczeństwa w regionie nordyckim i bałtyckim. Poza tym, oczywiście, Finlandia wnosi do Sojuszu zaawansowane zdolności, znaczące siły, a także zaawansowany przemysł obronny. Ale osobiście też się cieszę, bo pochodzę z Norwegii. Od wielu, wielu lat pracuję z fińskimi politykami i przywódcami. I oczywiście jeszcze nie tak wiele lat temu myśleliśmy, że to nie do pomyślenia, by Finlandia została członkiem. Teraz są pełnoprawnymi członkami naszego Sojuszu. I to jest naprawdę historyczne i coś, co pokazuje, że Finlandia jest suwerennym, niepodległym krajem. Podejmują własne decyzje. A NATO jest Sojuszem demokracji, z otwartymi drzwiami dla demokratycznych, suwerennych narodów, takich jak Finlandia.”

„Finlandia staje się pełnoprawnym członkiem Sojuszu, co oczywiście oznacza, że będzie teraz w pełni uczestniczyć jako członek we wszystkich spotkaniach NATO, działaniach, strukturach wojskowych, strukturach dowodzenia we wszystkich częściach NATO, cywilnych i struktur wojskowych. Ale oczywiście najważniejsze jest to, że stając się członkiem, Finlandia otrzyma żelazną gwarancję bezpieczeństwa. Artykuł piąty, nasze cele zbiorowej obrony, jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, będą od dzisiaj obowiązywać w Finlandii.

Oczywiście jest to coś, co opiera się na tym, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku, ponieważ kiedy członkowie NATO, kiedy szefowie państw i rządów na szczycie w Madrycie w czerwcu ubiegłego roku postanowili zaprosić Finlandię i Szwecję, a następnie obie a Szwecja znalazła się w znacznie silniejszej i znacznie lepszej pozycji wobec NATO niż wcześniej. Także Szwecja, która nie ma jeszcze pełnoprawnego członkostwa, jest bardzo blisko – w dużo lepszej sytuacji. Jako zaproszeni uczestniczą w spotkaniach NATO, integrują się w struktury NATO. Opracowujemy cele w zakresie zdolności, biorąc pod uwagę również Szwecję podczas planowania obrony, więc Szwecja jest również bardzo blisko NATO, ale oczywiście nie ma ostatecznej ratyfikacji przez wszystkich członków Sojuszu, a zatem nie jest pełnoprawnym członkiem.

Szwecja, właściwie to pytanie o Szwecję jest oczywiście takie. To wspaniały dzień, aby Finlandia została członkiem. Ale zapewnimy, że także Szwecja zostanie pełnoprawnym członkiem. I musimy pamiętać, że wszyscy Sojusznicy zgodzili się ich zaprosić i wszyscy Sojusznicy podpisali Protokół Akcesyjny. Jeśli chodzi o Szwecję, pozostaje jeszcze ratyfikacja do parlamentów, jestem przekonany, że tak się stanie. Kilka tygodni temu spotkałem się z prezydentem Erdoğanem, ostatnio rozmawiałem z nim również przez telefon i oczywiście zgodziliśmy się przede wszystkim, aby zapewnić, że Finlandia zostanie pełnoprawnym członkiem w tym procesie akcesyjnym, który dla Finlandii jest teraz sfinalizowany, ale zgodzili się wznowić proces, spotkania lub mechanizm stałego zapisu, spotkania Finlandii, Szwecji i Turcji, aby zapewnić również, że możemy poczynić postępy w sprawie ratyfikacji przez Szwecję. Tak więc Szwecja jest teraz w znacznie lepszym miejscu niż przed złożeniem wniosku i będziemy nadal ciężko pracować, aby zapewnić sfinalizowanie procesu ratyfikacji.”

„Retoryka nuklearna prezydenta Putina w ciągu ostatniego roku, a właściwie przed inwazją, jest niebezpieczna i lekkomyślna. I wielokrotnie to wyjaśnialiśmy. Daliśmy też jasno do zrozumienia, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nigdy nie należy jej prowadzić. My oczywiście, a NATO pozostaje Sojuszem nuklearnym. I to jest część naszego, zasadnicza część naszego odstraszania i obrony. I oczywiście uważnie obserwujemy, co robi Rosja. Jak dotąd nie zaobserwowaliśmy żadnych zmian w postawie nuklearnej Rosji, które wymagałyby jakichkolwiek zmian w naszej postawie, ale pozostaniemy czujni. Uważnie monitorujemy to, co robią, i podejmiemy niezbędne kroki, aby zawsze mieć pewność, że dysponujemy wiarygodnym środkiem odstraszającym dla wszystkich członków Sojuszu. I znowu, nie chodzi o prowokowanie konfliktu. Chodzi o zachowanie pokoju, zapobieganie nieporozumieniom, błędnym kalkulacjom w Moskwie co do naszej gotowości do ochrony wszystkich sojuszników. Ponieważ razem członkowie NATO reprezentują 50% światowej potęgi militarnej. Tak długo, jak będziemy stać razem i chronić się nawzajem i robić to w wiarygodny sposób, nie będzie żadnego ataku wojskowego na sojusznika NATO.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button