INNESPORTY WALKI

Płowdiw. Szablista Benedykt Denkiewicz wicemistrzem świata kadetów

Bułgaria

Walki Benedykta Denkiewicza? Mistrzostwo świata!

A właściwie prawie – nasz szablista, reprezentant UKS Szabla Ząbki został wicemistrzem świata kadetów i odebrał srebrny medal podczas dekoracji najlepszych zawodników globu.

To, że jest dobrze widać było już od walk eliminacyjnych – Benedykt uzyskał tam komplet zwycięstw do eliminacji bezpośredniej przystępując z trzecim rozstawieniem. Nie miał też problemów w walkach z Japończykiem Masato Inoue (15:9), Sultanem Stanbekiem z Kazachstanu (15:5) czy Włochem Francesco Pagano (15:10).

Ta ostatnia wygrana dała Polakowi pewne miejsce w ćwierćfinale, ale na szczęście to nie zadowoliło Benedykta, który w kolejnym spotkaniu pokonał Turka Furkana Yamana 15:9 i zapewnił sobie miejsce na podium. Półfinał przeciwko Ahmedowi Heshamowi z Egiptu początkowo przebiegał po myśli rywala ale końcówka walki należała już do naszego reprezentanta, który ostatecznie wygrał ją 15:13. Dopiero w finale Polak znalazł swojego pogromcę – Mistrzem Świata został Amerykanin Wiliam Morill (9:15), srebro dla Benedykta Denkiewicza z UKS Szabla Ząbki a brązowe medale odebrali Ahmed Heshan i jeszcze jeden zawodnik USA – Taylor Chon.

W Płowdiw walczyło jeszcze dwóch naszych reprezentantów, Aleksander Denkiewicz (UKS Szabla Ząbki) po dobrym występie w eliminacjach grupowych nie sprostał Estebanowi Mayer Sherpardowi z Boliwii w walce o awans do 32 (12:15) i zajął 34. lokatę, natomiast Krzysztof Dowgierd (UKS Hajduczek Olsztyn) odpadł na tym samym etapie turnieju po porażce z Koreańczykiem Seungho Lee 11:15 (wcześniej olsztynianin odprawił Hiu Nam Fonga z Hongkongu 15:9) i był 50.

Równolegle z szablistami walczyły dziewczęta władające tą samą bronią. Nieźle wypadła Karolina Hofman z TMS Zagłębie Sosnowiec, która uplasowała się na 11. pozycji. Polka, choć wcześniej wyeliminowała Jelenę Piskunovą z Łotwy (15:5) i A. Hegazy z Egiptu (15:9) nie zdołała pokonać Jenny Shoman (USA) 12:15. Druga z naszych szablistek, Ewa Wasilewska (UKS 13 Białystok) odpadła po porażce z Anną Kourousi z Grecji 15:4 w walce tabeli z 64 natomiast Gabriela Wójcik (Zagłębiowski Klub Szermierczy) tym razem nie przebrnęła eliminacji grupowych.

Złoty medal wywalczyła Węgierka Emese Domonkos pokonujac w finale Zafirę Huseynovą z Azerbejdżanu. Na najniższym stopniu podium stanęły Jenna Shoman i Nargiza Jaksybaeva (Uzbekistan).