ŚWIAT

Pokojowa Nagroda Nobla 2022. Aleś Bialacki z Białorusi, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich laureatami

The 2022 Nobel Peace Prize

Pokojową Nagrodę Nobla 2022 przyznano obrońcy praw człowieka Alesowi Bialackiemu z Białorusi, rosyjskiej organizacji praw człowieka Memoriał oraz ukraińskiej organizacji praw człowieka Centrum Wolności Obywatelskich.

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla reprezentują społeczeństwo obywatelskie w swoich krajach pochodzenia. Od wielu lat promują prawo do krytyki władzy i ochrony podstawowych praw obywateli. Podjęli niezwykły wysiłek, aby udokumentować zbrodnie wojenne, łamanie praw człowieka i nadużycie władzy. Razem pokazują znaczenie społeczeństwa obywatelskiego dla pokoju i demokracji.

Norweski Komitet Nobla postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla za rok 2022 jednej osobie i dwóm organizacjom.

Aleś Bialacki z Białorusi

Aleś Bialacki był jednym z inicjatorów ruchu demokratycznego, który powstał na Białorusi w połowie lat 80. XX wieku. Poświęcił swoje życie na promowanie demokracji i pokojowego rozwoju w swoim rodzinnym kraju. Między innymi założył organizację Viasna (wiosna) w 1996 roku w odpowiedzi na kontrowersyjne zmiany konstytucji, które dały prezydentowi władzę dyktatorską i wywołały masowe demonstracje. Viasna udzieliła wsparcia uwięzionym demonstrantom i ich rodzinom. W następnych latach Viasna przekształciła się w szeroko zakrojoną organizację praw człowieka, która dokumentowała i protestowała przeciwko stosowaniu przez władze tortur wobec więźniów politycznych.

Władze rządowe wielokrotnie próbowały uciszyć Alesia Bialackiego. Był więziony od 2011 do 2014 roku. Po masowych demonstracjach przeciwko reżimowi w 2020 roku został ponownie aresztowany. Nadal jest przetrzymywany bez procesu. Pomimo ogromnych trudności osobistych Bialacki nie ustąpił ani na krok w swojej walce o prawa człowieka i demokrację na Białorusi.

Organizacja praw człowieka Memoriał

Organizacja praw człowieka Memoriał została założona w 1987 roku przez obrońców praw człowieka w byłym Związku Radzieckim, którzy chcieli, aby ofiary represji komunistycznego nigdy nie zostały zapomniane. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Andriej Sacharow i obrończyni praw człowieka Swietłana Gannuszkina byli wśród założycieli. Memoriał opiera się na założeniu, że konfrontacja z przeszłymi zbrodniami jest niezbędna w zapobieganiu nowym.

Po upadku Związku Radzieckiego Memoriał stał się największą organizacją praw człowieka w Rosji. Oprócz utworzenia centrum dokumentacji ofiar okresu stalinowskiego, Memoriał gromadził i usystematyzował informacje na temat ucisku politycznego i łamania praw człowieka w Rosji. Memoriał stał się najbardziej miarodajnym źródłem informacji o więźniach politycznych w rosyjskich aresztach. Organizacja stoi również na czele działań na rzecz zwalczania militaryzmu oraz promowania praw człowieka i rządów opartych na rządach prawa.

Kiedy społeczeństwo obywatelskie musi ustąpić miejsca autokracji i dyktaturze, następną ofiarą często jest pokój. W czasie wojen czeczeńskich Memoriał gromadził i weryfikował informacje o nadużyciach i zbrodniach wojennych popełnianych na ludności cywilnej przez siły rosyjskie i prorosyjskie. W 2009 roku z powodu tej pracy zginęła szefowa oddziału Memoriału w Czeczenii Natalia Estemirowa.

Podmioty społeczeństwa obywatelskiego w Rosji przez wiele lat były narażone na groźby, więzienie, zaginięcia i morderstwa. W ramach nękania przez rząd organizacji Memoriał organizacja została wcześnie napiętnowana jako „zagraniczny agent”. W grudniu 2021 r. władze podjęły decyzję o przymusowej likwidacji Miejsca Pamięci i trwałej likwidacji ośrodka dokumentacji. Zamknięcia weszły w życie w następnych miesiącach, ale ludzie stojący za Memoriał odmawiają zamknięcia. W komentarzu na temat przymusowego rozwiązania, przewodniczący Yan Rachinsky stwierdził: „Nikt nie planuje się poddać”.

Centrum Swobód Obywatelskich

Centrum Swobód Obywatelskich zostało założone w Kijowie w 2007 roku w celu wspierania praw człowieka i demokracji na Ukrainie. Centrum zajęło stanowisko, by wzmocnić ukraińskie społeczeństwo obywatelskie i wywierać presję na władze, by uczyniły z Ukrainy pełnoprawną demokrację. Aby przekształcić Ukrainę w państwo prawa, Centrum Swobód Obywatelskich aktywnie postulowało przystąpienie Ukrainy do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Centrum Wolności Obywatelskich zaangażowało się w działania mające na celu zidentyfikowanie i udokumentowanie rosyjskich zbrodni wojennych na ukraińskiej ludności cywilnej. Centrum, we współpracy z międzynarodowymi partnerami, odgrywa pionierską rolę w pociąganiu winnych do odpowiedzialności za swoje zbrodnie.

Przyznając Pokojową Nagrodę Nobla za 2022 r. Alesowi Bialackiemu, Memoriał i Centrum Wolności Obywatelskich, Norweski Komitet Noblowski pragnie uhonorować trzech wybitnych orędowników praw człowieka, demokracji i pokojowego współistnienia w sąsiednich krajach: Białorusi, Rosji i Ukrainie. Dzięki konsekwentnym wysiłkom na rzecz wartości humanistycznych, antymilitaryzmu i zasad prawa tegoroczni laureaci ożywili i uhonorowali wizję pokoju i braterstwa między narodami Alfreda Nobla – wizję najbardziej potrzebną w dzisiejszym świecie.

Liczba laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymało 137 laureatów – 109 osób i 28 organizacji. Od czasu, gdy Comité International de la Croix Rouge (Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża) został nagrodzony trzykrotnie, a Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zostało nagrodzone dwukrotnie, Pokojową Nagrodę Nobla przyznano 109 osobom i 25 organizacjom.

Najmłodszy laureat

Do tej pory najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla jest Malala Yousafzai, która w 2014 r. miała 17 lat.

Najstarszy laureat

Najstarszym dotychczasowym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla jest Joseph Rotblat, który w 1995 roku miał 87 lat.

Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla

Spośród 109 osób, którym przyznano Pokojową Nagrodę Nobla, 18 to kobiety. Pokojową Nagrodę Nobla przyznano kobiecie po raz pierwszy w 1905 roku, Bercie von Suttner.

1905 – Bertha von Suttner
1931 – Jane Addams
1946 – Emily Greene Balch
1976 – Betty Williams
1976 – Mairead Corrigan
1979 – Matka Teresa
1982 – Alva Myrdal
1991 – Aung San Suu Kyi
1992 – Rigoberta Menchú Tum
1997 – Jody Williams
2003 – Shirin Ebadi
2004 – Wangari Maathai
2011 – Ellen Johnson Sirleaf
2011 – Leymah Gbowee
2011 – Tawakkol Karman
2014 – Malala Yousafzai
2018 – Nadia Murad
2021 – Maria Ressa

Jeden z laureatów odrzucił Pokojową Nagrodę Nobla

Wietnamski polityk Le Duc Tho, nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 1973 r. wspólnie z sekretarzem stanu USA Henrym Kissingerem, jest jedyną osobą, która odrzuciła Pokojową Nagrodę Nobla. Oboje otrzymali nagrodę za wynegocjowanie porozumienia pokojowego w Wietnamie. Le Duc Tho powiedział, że nie jest w stanie przyjąć Nagrody Nobla, podając jako powód sytuację w Wietnamie.

Konflikt wietnamski (1959-1975) toczył się między Demokratyczną Republiką Wietnamu (Wietnam Północny) a wspieraną przez Stany Zjednoczone Republiką Wietnamu (Wietnam Południowy). Siły południowe i amerykańskie zostały pokonane, a wojna zakończyła się zjednoczeniem Wietnamu pod komunistycznym rządem Północy.

Niespodzianka – Pokojowa Nagroda Nobla

Wielu uważa, że Winston Churchill otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, ale w rzeczywistości otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1953 roku. W rzeczywistości Churchill był nominowany zarówno do nagrody literackiej, jak i do Pokojowej Nagrody Nobla.

Nominowany, ale nie nagrodzony

Trzy najczęstsze wyszukiwania osób w bazie danych o nominacjach do Pokojowej Nagrody Nobla to Adolf Hitler, Mahatma Gandhi i Józef Stalin.

Józef Stalin, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (1922-1953), był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 1945 i 1948 roku za swoje wysiłki na rzecz zakończenia II wojny światowej.

Mahatma Gandhi, jeden z najsilniejszych symboli niestosowania przemocy w XX wieku, był nominowany w latach 1937, 1938, 1939, 1947 i wreszcie na krótko przed zamachem w styczniu 1948 roku. Chociaż Gandhi nie otrzymał nagrody (pośmiertnie nagroda nie jest dozwolona w statucie), Norweski Komitet Noblowski postanowił w tym roku nie przyznać nagrody, ponieważ „nie było odpowiedniego żyjącego kandydata”.

Adolf Hitler był nominowany raz w 1939 roku. Choć może się to dziś wydawać nieprawdopodobne, Adolf Hitler został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 1939 roku przez członka szwedzkiego parlamentu, E.G.C. Brandta. Najwyraźniej Brandt nigdy nie zamierzał traktować nominacji poważnie. Brandt był zagorzałym antyfaszystą i miał na celu pokazać tę nominację bardziej jako satyryczną krytykę obecnej debaty politycznej w Szwecji. W tym czasie wielu szwedzkich parlamentarzystów nominowało ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Neville’a Chamberlaina do Pokojowej Nagrody Nobla, nominację, którą Brandt traktował z wielkim sceptycyzmem. Jednak satyryczne intencje Brandta nie zostały dobrze przyjęte i nominacja została szybko wycofana w liście z 1 lutego 1939 r.

Nagrody Nobla 2022 – terminarz

  • Nauki ekonomiczne – najwcześniej w poniedziałek 10 października o godz. 11:45
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button