ŚWIAT

Pentagon. Amerykańskie Abramsy wkrótce wjadą na Ukrainę

Stany Zjednoczone

„Podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, dalsze wsparcie Ukrainy w zakresie obrony powietrznej było najwyższym priorytetem” – powiedział sekretarz obrony USA.

„Na dzisiejszym spotkaniu nawoływałem sojuszników i partnerów, aby kopali głęboko i przekazali całą amunicję do obrony powietrznej jaką tylko mają, w obliczu zbliżającej się Ukrainy w stronę kolejnej zimy wojny” – zaznaczył Lloyd J. Austin III.

Austin powiedział, że w piętnastym posiedzeniu grupy był także pierwszy obecny obecny minister obrony Ukrainy Rustem Umerow.

Obrona powietrzna pozostaje kluczowa dla sukcesu jakiego Ukraina już doświadczyła na polu bitwy.

„Obrona powietrzna nadal będzie największą potrzebą Ukrainy, aby chronić niebo, ludność cywilną i miasta, a także niewinnych ludzi z dala od pola bitwy” – powiedział.

Jak dotąd Stany Zjednoczone i kraje partnerskie dostarczyły Ukrainie systemy obrony powietrznej, takie jak Patriot; Jastrząb; IRIS-T; norweski zaawansowany system rakiet ziemia-powietrze, w skrócie NASAMS i Gepardy.

„Te zdolności obrony powietrznej chronią siły Ukrainy, jej ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną” – powiedział.

Austin podkreślił także inne wsparcie materialne, jakie Stany Zjednoczone i partnerzy z UDCG zapewnili, aby pomóc Ukrainie w walce o odzyskanie suwerenności nad terytorium okupowanym przez siły rosyjskie od czasu ich nielegalnej inwazji w lutym 2022 r.

Powiedział, że wyprodukowane w USA czołgi M-1 Abrams wkrótce dotrą na Ukrainę i prawdopodobnie będą współpracować z dostarczonymi przez Niemcy czołgami Leopard, które już znajdują się w tym kraju. Austin powiedział także, że rozpoczyna się zbiorowe szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwcu F-16. Holandia, Dania i Norwegia ogłosiły zamiar przekazania Ukrainie myśliwców F-16.

Polska dostarczyła Ukrainie dodatkowy sprzęt do usuwania min i ponad 100 transporterów opancerzonych, a także dziesiątki tysięcy amunicji. W zeszłym miesiącu Szwecja ogłosiła pakiet pomocy wojskowej składający się z amunicji i części zamiennych o wartości ponad 300 milionów dolarów. Niemcy ogłosiły pakiet o wartości 420 milionów dolarów obejmujący amunicję i sprzęt do usuwania min oraz inne krytyczne rozwiązania.

Dania ogłosiła niedawno także pakiet o wartości 833 milionów dolarów, obejmujący amunicję i możliwości opancerzone.

„Ta koalicja krajów o podobnych poglądach w dalszym ciągu porusza niebo i ziemię, aby zapewnić Ukrainie to, czego potrzebuje teraz i w dłuższej perspektywie” – powiedział Austin. „Rozbudowaliśmy także naszą bazę przemysłową, aby zaspokoić popyt i nie odpuścimy”.

Austin powiedział podczas spotkania, że wezwał innych ministrów UDCG, aby dokładniej przyjrzeli się swoim zapasom amunicji 155 mm oraz kluczowych systemów obrony powietrznej i myśliwców przechwytujących, aby upewnić się, że zrobiono wszystko co możliwe, aby pomóc Ukrainie.

„Nasze długoterminowe wsparcie dla Ukrainy będzie w dalszym ciągu ewoluować poprzez wyspecjalizowane koalicje w zakresie zdolności, takie jak te, które założyliśmy w zakresie opancerzenia i szkolenia F-16 oraz technologii informatycznych” – powiedział. „Te ważne koalicje pomogą Ukrainie w dalszym budowaniu w przyszłości wiarygodnych w walce sił”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button