ŚWIAT

ONZ w Nowym Jorku. Zełenski atakuje Polskę: „pomaga przygotować scenę dla aktora z Moskwy”. Odwołał spotkanie z Andrzejem Dudą

Stany Zjednoczone

„Kraje wprowadzające embargo na zboże z Ukrainy wydaje się, że grają na siebie, a w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy w Nowym Jorku odwołał spotkanie z Andrzejem Dudą.

– Agresora i wszystkie jego metody wojny należy powstrzymywać w taki sam sposób, w jaki powstrzymuje się broń nuklearną – prezydent podczas swojego przemówienia na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

„Ukraina robi wszystko, aby po rosyjskiej agresji nikt na świecie nie odważył się zaatakować żadnego kraju, a transformacja w broń (weponizacja) musi zostać powstrzymana”. To oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w przemówieniu podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

„Historia pokazuje, że to Rosja w latach 90. najbardziej zasłużyła na rozbrojenie nuklearne. I Rosja na to teraz zasługuje – terroryści nie mają prawa posiadać broni nuklearnej” – podkreśliła głowa państwa.

Jednocześnie, jak zauważył Wołodymyr Zełenski, nawet bez użycia broni nuklearnej państwo terrorystyczne zamienia w broń wszystko, do czego ma dostęp: żywność, energię, a nawet ukraińskie dzieci z okupowanych terytoriów.

„Dopóki nie zostanie użyta broń nuklearna, masowe zniszczenie nabiera tempa. Agresor zamienia wiele innych rzeczy w broń i używa się jej nie tylko przeciwko naszemu krajowi, ale także przeciwko wam wszystkim” – powiedział prezydent.

Głowa państwa stwierdziła, że ​​istnieje wiele konwencji ograniczających zbrojenia, ale realnych ograniczeń w zakresie uzbrojenia nie ma.

Wołodymyr Zełenski nazwał zbrojenie przez Rosję energii jądrowej jednym z przykładów takiego zagrożenia.

„Nie tylko rozpowszechnia swoje zawodne technologie budowy elektrowni jądrowych, ale także zamienia elektrownie innych krajów w prawdziwe „brudne bomby”. Proszę spojrzeć, co Rosja zrobiła z naszą elektrownią jądrową w Zaporożu. Ostrzelał go, okupował i teraz szantażuje innych wyciekami promieniowania. Czy ma sens ograniczanie broni nuklearnej, gdy Rosja dozbraja elektrownie jądrowe? To straszne pytanie” – podkreśliła głowa państwa.

Prezydent podkreślił, że celem obecnej wojny Rosji z Ukrainą jest przekształcenie naszej ziemi, ludzi i zasobów w broń przeciwko opartemu na zasadach porządkowi międzynarodowemu.

„Tak jak broń nuklearna jest powstrzymywana, tak należy powstrzymywać agresora wraz ze wszystkimi jego narzędziami i metodami wojny. Każda dzisiejsza wojna może być ostatnią, ale potrzebujemy naszej jedności, aby zapewnić, że agresja nie wybuchnie ponownie” – powiedziała głowa państwa.

W jego przekonaniu tylko otwarta praca wszystkich narodów na rzecz pokoju może zagwarantować nową erę bez wojen, a nie jakiś dialog między tzw. wielkimi mocarstwami gdzieś za zamkniętymi drzwiami.

Wołodymyr Zełenski zauważył, że zaproponowana przez nasze państwo Formuła Pokojowa obejmuje kroki, które powstrzymają wszelkie formy broni, których Rosja użyła przeciwko Ukrainie i innym krajom i które mogą zostać użyte przez innych agresorów.

„Podczas gdy Rosja popycha świat do ostatniej wojny, Ukraina robi wszystko, aby nikt na świecie nie odważył się zaatakować żadnego kraju po rosyjskiej agresji. Należy powstrzymać zbrojenie. Za zbrodnie wojenne musi być kara. Osoby deportowane muszą wrócić do domu. A okupant musi wrócić do swojej ziemi. Aby to osiągnąć, musimy być zjednoczeni. I zrobimy to” – podkreślił Prezydent.

Prezydent Ukrainy spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ

W ramach udziału w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Zełenski spotkał się z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Głowa państwa podziękował ONZ za wysiłki na rzecz zminimalizowania skutków rosyjskiej agresji na pełną skalę i wyraził nadzieję na dalszą aktywną pomoc Organizacji w szybkim reagowaniu na pilne potrzeby ludności ukraińskiej w sferze humanitarnej.

Strony omówiły perspektywy wznowienia prac Black Sea Grain Initiative.

Prezydent podziękował Antonio Guterresowi za wsparcie wysiłków Ukrainy na rzecz zapewnienia stabilności rynków żywności i eksportu.

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę Sekretarza Generalnego ONZ na wykorzystanie irańskich dronów przez państwo agresora do ataków na port i infrastrukturę rolniczą Ukrainy.

Nowy Jork. Olena Zełenska i Clintonowie (fot. president.gov.ua)

Pierwsza Dama otrzymała nagrodę Clinton Global Citizen Award, przyznawaną za przywództwo obywatelskie

Podczas swojej wizyty w USA w celu wzięcia udziału w wydarzeniach 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska otrzymała nagrodę Clinton Global Citizen Award.

Nagroda ta, ustanowiona w 2007 roku przez Billa, Hillary i Chelsea Clinton, jest ucieleśnieniem wezwania prezydenta Billa Clintona do działania poprzez wyróżnienie wybitnych osób, których wizja i przywództwo stały się przykładem dla społeczności globalnej. Osoby te udowodniły, że różne sektory społeczeństwa mogą z powodzeniem współpracować w celu opracowania rozwiązań, które prowadzą do pozytywnych i długoterminowych zmian społecznych.

„To dla mnie wielki zaszczyt przyjąć nagrodę, którą otrzymały wybitne osobistości świata. Oprócz honoru jest to także wielka odpowiedzialność. Mówią, że liderem jest ktoś, za kim podążasz tam, gdzie sam byś nie poszedł. Nie jestem pewien, czy to dotyczy mnie. Uważam jednak, że moje przywództwo polega na dodawaniu ludziom odwagi. Naprawdę wierzę, że przywództwo to zaangażowanie. Oddanie każdemu, kto Ci ufa, temu, co robisz” – powiedziała Olena Zełenska, odbierając nagrodę.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button