ŚWIAT

Olaf Scholz i Rishi Sunak z wizytą w Izraelu. „Doznaliście barbarzyńskiego aktu terroryzmu”

Tel Awiw i Jerozolima

Brytyjski premier Rishi Sunak w Izraelu okazał solidarność z obywatelami tego kraju.

W ciągu trzech dni odwiedzi Arabię Saudyjską, Egipt, Turcję i Katar.


Premier Benjamin Netanjahu odbył spotkanie z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem w Jerozolimie.

Premier Netanjahu i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wydali oświadczenia.

„To nasza najciemniejsza godzina. To najciemniejsza godzina na świecie. Musimy trzymać się razem i zwyciężymy. I dlatego popieram i cenię Wasze wsparcie. A fakt, że tu jesteś, musimy wygrać razem.”

Premier Benjamin Netanjahu i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak 19 października 2023 r. po spotkaniu stwierdzili.

Premier Netanjahu:

„Premierze Sunak, Rishi, chcę podziękować za waszą solidarność, wasze wyraźne, niezachwiane wsparcie od chwili rozpoczęcia tej wojny. Myślę, że fakt, że przybyliście do Izraela, wiele nam mówi.

Powiedziałem wczoraj prezydentowi Bidenowi, że jeśli jest coś bardziej podnoszącego na duchu niż wspieranie Izraela, to jest nim stanie w Izraelu. A fakt, że przybyliście tutaj, aby to zrobić, jest bardzo mocnym wyrazem poparcia, za co głęboko go doceniamy.

Kanclerz Scholz, który również tu odwiedził, nazwał Hamas nowymi nazistami. On miał rację. Walczyliście z nazistami 80 lat temu zdecydowanie i cały świat wspierał wasze działania. Prezydent Biden nazwał Hamas gorszym niż ISIS. On też ma rację.

Hamas to nowi naziści, oni są nowym ISIS i musimy z nimi walczyć razem, tak jak cywilizowany świat zjednoczony w walce z nazistami i zjednoczony w walce z Hamasem, musi teraz razem stanąć po stronie Izraela, gdy będziemy walczyć i pokonywać Hamas.

To nie jest tylko nasza walka. To bitwa całego cywilizowanego świata. To bitwa Izraela, to bitwa umiarkowanych krajów arabskich, to bitwa cywilizacji zachodniej, bitwa o wolny świat, bitwa o przyszłość.

Mamy tu dwie siły. Jedna to oś zła, prowadzona przez Iran przez Hezbollah, Hamas i innych, którzy chcą przywrócić Bliski Wschód do średniowiecza, do epoki niewoli, wojny, niewolnictwa i zagłady.

Drugą siłą są siły postępu i ludzkości, które chcą wepchnąć Bliski Wschód w świat pokoju i dobrobytu. Byliśmy o krok od rozszerzenia tego pokoju, a zniszczenie tego ruchu było jednym z powodów, dla których podjęto takie działanie. Musimy się temu przeciwstawić i wygrać.

Przede wszystkim musimy wygrać.

Musimy uwolnić zakładników. Masz obywateli. Rozumiem, wiem, że tak, że mają nasze dzieci, niemowlęta, kobiety, osoby starsze, ocalałych z Holokaustu i waszych obywateli. Musimy współpracować na wszelkie możliwe sposoby i robimy to, aby ich odzyskać.

Doceniam fakt, że wysłał Pan także w ten region siły zbrojne. Rozmawialiśmy o praktycznej współpracy na wielu frontach i bardzo to sobie cenię.

Osiemdziesiąt lat temu, osiemdziesiąt lat temu, premierze, cywilizowany świat był z tobą w twojej najciemniejszej godzinie. To nasza najciemniejsza godzina. To najciemniejsza godzina na świecie. Musimy trzymać się razem i zwyciężymy. I dlatego popieram i cenię Wasze wsparcie. A fakt, że tu jesteś, musimy wygrać razem.

Oznacza to, że to będzie długa wojna i będziemy potrzebować waszego ciągłego wsparcia, ciągłego wsparcia. Będą wzloty i upadki. Będą trudności. Tutejsi ludzie są zjednoczeni, gotowi podjąć niezbędne działania. Nigdy nie widziałem narodu izraelskiego tak zjednoczonego, bardziej zjednoczonego jak teraz. Potrzebujemy jednak ogólnej jedności i ciągłego wsparcia, gdy będziemy prowadzić i wygrywać tę sprawiedliwą wojnę przeciwko współczesnym barbarzyńcom, najgorszym potworom na planecie. Dziękuję, Rishi, że tu przyszedłeś.”

Premier Wielkiej Brytanii Sunak:

„Panie Premierze, dziękuję za ciepłe słowa i powitanie mnie w Izraelu. Po prostu przykro mi, że jestem tutaj w tak okropnych okolicznościach.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni ten kraj przeszedł przez coś, czego żaden kraj ani żaden naród nie powinien przechodzić, a już zwłaszcza Izrael, który każdego dnia swojego istnienia przeżywał jedne z najstraszniejszych scen, widmo przemocy i terroryzmu .

Chcę przekazać głębokie kondolencje Brytyjczykom i podkreślić, że całkowicie popieramy prawo Izraela do obrony zgodnie z prawem międzynarodowym, ścigania Hamasu, powstrzymywania dalszych najazdów i wzmacniania bezpieczeństwa na długie lata termin.

Wiem, że podejmujecie wszelkie środki ostrożności, aby wyrządzić krzywdę cywilom, w przeciwieństwie do terrorystów z Hamasu, którzy starają się narażać cywilów na niebezpieczeństwo.

Chcę jednak również podziękować Wam za wsparcie, jakiego Wasz rząd udzielił rodzinom obywateli brytyjskich uwikłanych w ten horror, w tym za Państwa wysiłki mające na celu uwolnienie zakładników i zapewnienie ich uwolnienia. Wiem też, że będziemy nadal współpracować, szczególnie w odniesieniu do zaangażowanych obywateli brytyjskich.


Ostatniego dnia widzieliśmy sceny, które zszokowały nas wszystkich, szczególnie w szpitalu. I opłakujemy stratę każdego niewinnego życia, cywilów każdej wiary, każdej narodowości, którzy zostali zabici. Uznajemy także, że naród palestyński również jest ofiarą Hamasu.

Dlatego z radością przyjmuję pańską wczorajszą decyzję, którą podjęliście, aby zapewnić otwarcie dróg do Gazy dla pomocy humanitarnej. Cieszę się, że podjąłeś taką decyzję. Będziemy to wspierać. Zwiększamy naszą pomoc dla regionu i będziemy starali się uzyskać większe wsparcie dla ludności tak szybko, jak to możliwe.

Ostatnią rzeczą, którą mogę zamknąć, jest to. Opisałeś to jako najciemniejszą godzinę Izraela. Jestem dumny, że mogę stać tutaj z wami w najciemniejszej godzinie Izraela. Jako twój przyjaciel będziemy solidaryzować się z tobą, będziemy stać z twoimi ludźmi i także chcemy, abyś wygrał”.

Prezydent Herzog spotykał się z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem w Tel Awiwie

Prezydent Izraela Herzog: „Mamy do czynienia z jedną z najgorszych organizacji terrorystycznych na świecie. I wiem, że we współczesnych demokracjach, takich jak nasza i wasza, nie można ingerować per se, ale ponieważ BBC ma pewne powiązania i jest znana na całym świecie jako brytyjska, musi wywołać protest, aby tak się stało skorygowane i że tam również Hamas zostanie uznany za organizację terrorystyczną. Co jeszcze muszą zobaczyć, aby zrozumieć, że jest to okropna organizacja terrorystyczna?”

Premier Sunak: „Doznaliście czegoś niewypowiedzianego, barbarzyńskiego aktu terroryzmu, jak powiedziałeś, powinniśmy to nazwać tak, jak to jest: aktem terroryzmu popełnionym przez złą organizację terrorystyczną, Hamas. Właśnie w to wierzę. I to właśnie będziemy nadal mówić. I w tym duchu będziemy stać z Izraelem, będziemy stać z wami, solidaryzując się z waszym narodem i z waszym prawem do obrony, aby przywrócić bezpieczeństwo waszemu krajowi, waszemu narodowi, aby zapewnić bezpieczny powrót zakładników, którzy został zabrany. Masz nie tylko prawo to zrobić, myślę, że masz obowiązek to zrobić, aby przywrócić bezpieczeństwo swojemu krajowi”.

Prezydent Isaac Herzog spotkał się 19 października 2023 r. z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, który przebywał z wizytą w Izraelu trzynastego dnia wojny od straszliwego ataku terrorystycznego Hamasu ze Strefy Gazy.

Prezydent Herzog powiedział: „Witamy, premierze. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za Państwa wizytę. Ponieważ przybyliście, aby odwiedzić Izrael w naszej najciemniejszej godzinie, ale zwyciężymy i zwyciężymy, i będzie to nasza najwspanialsza godzina. Panie Premierze, zobaczy Pan tutaj, w Izraelu, jak nasz naród powstał po straszliwym ataku, po szoku i traumie, z ogromnym bólem, który niesiemy ze sobą co godzinę. Co godzinę inna historia, kolejna historia i kolejna historia szokująca, szokująca – ludzie są spalani i krępowani drutem kolczastym, można myśleć tylko o rodzinie tuż przed ich całkowitym zamordowaniem i odcięciem głów.

I dlatego jest to test, chwila, w której musimy zrozumieć, kto jest naszym przyjacielem, kto jest z nami. I był Pan z nami od pierwszej chwili, jesteśmy niezmiernie wdzięczni, Panie Premierze, za Pana wsparcie, za Pana decyzje i przywództwo w tym zakresie, dlatego witamy Pana z otwartym sercem. Przez ten moment znaleźliśmy się na granicy pewnego zderzenia cywilizacji. Widzimy ISIS na naszej granicy, wkraczającego do naszego kraju. I jest to imperium zła, o którym wiemy, że jest prowadzone z Teheranu. To koalicja zła kierowana z Teheranu, która ma swoje rozwidlenia w Libanie i spowodowała spustoszenie w Syrii, Jemenie i Iraku. To jest prawdziwy interes międzynarodowy, interes bezpieczeństwa wszystkich narodów Europy i tak czujemy i widzimy tę chwilę.

I dlatego fakt, że tu jesteście, daje nam pewne poczucie wsparcia dla tego, że jesteśmy tam, aby wykorzenić zdolności militarne tego wroga, abyśmy mogli sprowadzić do kraju porządnych, uczciwych, niewinnych ludzi żyć na granicy i żyć w pokoju z naszymi palestyńskimi sąsiadami. Wierzymy, że oba narody na to zasługują. Jesteśmy Wam wdzięczni za Wasze wysiłki na wszystkich frontach. Bardzo uważnie słuchamy Waszego przesłania oraz przesłania Prezydenta Bidena i innych przywódców na temat potrzeby programu pomocy humanitarnej dla mieszkańców Gazy, którzy zostali przeniesieni ze strefy działań wojennych, abyśmy mogli skorzystać z naszego nieodłącznego prawa do samoobrony. Dziękuję również za Wasze bardzo mocne wsparcie dla naszego prawa do samoobrony oraz wsparcie dla społeczności żydowskiej – Wasze przemówienie w synagodze w Finchley wiele znaczyło dla narodu żydowskiego i świata żydowskiego, za co jestem wdzięczny również.

Na koniec chcę poruszyć kwestię tego, co nazywam obiektywnymi lub nieobiektywnymi reportażami na temat tej tragedii, ponieważ uważamy – i podałem to do wiadomości publicznej – sposób, w jaki BBC scharakteryzowała Hamas, jest to wypaczanie faktów. Mamy do czynienia z jedną z najgorszych organizacji terrorystycznych na świecie. I wiem, że we współczesnych demokracjach, takich jak nasza i wasza, nie można interweniować per se, ale ponieważ BBC ma pewne powiązania i jest znana na całym świecie jako brytyjska, musi nastąpić krzyk oburzenia, aby doszło do korekty, a Hamas zostałby określony jako organizacja terrorystyczna. Co jeszcze muszą zobaczyć, żeby zrozumieć, że jest to okropna organizacja terrorystyczna?

Chcę wam bardzo podziękować za ciepłe i pocieszające słowa. Nasze serce krwawi teraz z bólu rodzin, a my jesteśmy również zaangażowani w przywracanie zakładników. Są dzieci i kobiety w ciąży, osoby starsze z demencją z opiekunami, są obcokrajowcy, życie niewinnych ludzi bez wiedzy o ich miejscu pobytu. Uważam, że międzynarodowe żądanie musi być niezwykle zdecydowane, abyśmy jak najszybciej sprowadzili ich z powrotem cali i zdrowi. Dziękuję bardzo.”

Premier Sunak podziękował prezydentowi i powiedział: „Dziękuję za ciepłe przyjęcie. To zaszczyt być tutaj. To trudny czas dla Was i Waszych ludzi, ale chciałam tu być. Przede wszystkim chcę wyrazić moją solidarność z wami i waszym krajem po tym, jak doświadczyliście czegoś niewypowiedzianego, barbarzyńskiego aktu terroryzmu, jak powiedziałeś, powinniśmy go nazwać tak, jak to jest: aktem terroryzmu popełnionym przez złą organizację terrorystyczną , Hamas. Właśnie w to wierzę. I to właśnie będziemy nadal mówić. I w tym duchu będziemy stać z Izraelem, będziemy stać z wami, solidaryzując się z waszym narodem i z waszym prawem do obrony, aby przywrócić bezpieczeństwo waszemu krajowi, waszemu narodowi, aby zapewnić bezpieczny powrót zakładników, którzy został zabrany. Ponieważ jest to właściwa rzecz. Masz nie tylko prawo to zrobić, myślę, że masz obowiązek to zrobić, aby przywrócić bezpieczeństwo swojemu krajowi. Ale jestem też wdzięczny za wsparcie, jakiego rząd izraelski udzielił rodzinom i obywatelom Wielkiej Brytanii, którzy zostali dotknięci tą tragedią. Bardzo to doceniam i wiem, że będziemy nadal ściśle współpracować i wspierać Państwa wysiłki na rzecz zapewnienia bezpiecznego powrotu wszystkich zakładników.

Cieszę się, że ty i ja mieliśmy okazję omówić potrzebę dostępu pomocy humanitarnej. Palestyńczycy są ofiarami tego, co zrobił Hamas. Ważne jest, abyśmy w dalszym ciągu zapewniali dostęp pomocy humanitarnej. Z radością przyjąłem to wczorajsze oświadczenie – Wielka Brytania ogłosiła dalszą pomoc, którą jesteśmy gotowi dostarczyć do regionu. Bardzo chcielibyśmy, aby dotarło to do tych, którzy tego potrzebują, gdy ludzie zostali poproszeni o opuszczenie kraju w celu ochrony życia cywilów, co jest słuszne – tam, gdzie możemy ich wesprzeć, chcemy to robić. Bardzo cieszę się z postępu, jaki poczyniliśmy w tej kwestii. Jeszcze raz dziękuję za gościnę tutaj – stosunki między naszymi dwoma krajami zawsze były silne. Ale chcę, żebyście wiedzieli, że w tym szczególnym momencie macie nie tylko naszą przyjaźń, ale cała solidarność będzie z wami”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz z wizytą solidarnościową w Izraelu

Niemcy od początku wojny wyrażały poparcie dla Izraela.

Cohen do kanclerza Scholza: „Niemcy już wcześniej powtarzały swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo Państwa Izrael jako państwa narodu żydowskiego. Dziękuję za tę ważną wizytę, która udowadnia, że Niemcy rzeczywiście stoją u boku Państwa Izrael, wspierając walkę o nasze byt i bezpieczeństwo naszych obywateli”.


Minister spraw zagranicznych Eli Cohen powitał kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który (17 października 2023 r.) przybył do Izraela z wizytą solidarnościową z narodem Izraela. Niemcy od początku wojny wyrażały poparcie dla Izraela. Jest to kontynuacja wizyt wyższych urzędników z Niemiec i następuje po ubiegłotygodniowej wizycie Minister Spraw Zagranicznych Annaleny Baerbock.

Cohen: „Wizyta kanclerza Niemiec w Izraelu w czasie wojny wysyła światu jednoznaczny sygnał: Niemcy stoją po stronie Izraela w jego prawie do ochrony swoich obywateli w jego wojnie z zagrożeniem terroryzmem.
Niemcy są jednym z naszych największych i najbliższych sojuszników i rozumieją, że Hamas jest gorszy niż ISIS i że Izrael musi wykorzenić to zagrożenie. Jesteśmy głęboko wdzięczni za wizytę Kanclerza w Izraelu w tym trudnym czasie. Te wizyty solidarnościowe wzmacniają międzynarodowe wsparcie dla Izraela i narażają gości na okrucieństwa popełniane przez terrorystów Hamasu”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button