WROCŁAW

Jagodno. To najsłynniejsza komisja wyborcza w Polsce. Dostaną krasnala

Wrocław

O determinacji mieszkańców Jagodna, którzy w niedzielę wyborczą stali w wielogodzinnych kolejkach, aby oddać głos, było głośno w całej Polsce.

Informowały o nich także media za granicą. Komisja wyborcza nr 148 przy ul. Jagodzińskiej zakończyła urzędowanie o godz. 2.45 w nocy. Później jej członkowie zabrali się za przeliczanie głosów.

– Jagodno! Jesteście wspaniałym symbolem tych wyborów, demokracji i zaangażowania obywatelskiego! – wyznał prezydent Wrocławia po spotkaniu z członkami obwodowej komisji wyborczej nr 148, którzy w trakcie wyborów parlamentarnych pracowali na Jagodnie.

Trzynaścioro członków komisji wyborczej spotkało się w ratuszu z prezydentem Wrocławia. W trakcie rozmowy Jacek Sutryk kilkukrotnie dziękował im za zaangażowanie, cierpliwość i pracowitość.

– Dzięki waszej pracy do późnych godzin każdy mieszkaniec Wrocławia mógł spełnić swój obywatelski obowiązek. Ta sytuacja na Jagodnie to symbol obywatelskiego heroizmu – Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Kilkusetosobowa kolejka wyborców oraz zaangażowanie wspierających ich sąsiadów, przyjaciół i przypadkowych osób (dla oczekujących pizzeria przygotowała trzysta pizz) stały się inspiracją dla komentatorów politycznych i społecznych, twórców memów. Popularne stało się określenie: Jagodność, oznaczające postawę mieszkańców wrocławskiego osiedla.

Superteam wyborczy

W 316 obwodowych komisjach wyborczych we Wrocławiu pracowało w sumie blisko trzy tysiące osób. Wspierało ich kilkuset przedstawicieli Miejskiego Biura Wyborczego. To jednostka w magistracie odpowiedzialna za organizację pracy członków komisji.

– Oczywiście, były osoby, które narzekały, że musiały tak długo czekać w kolejce. Jednak generalnie mieliśmy pozytywny odbiór od ludzi, mimo że sytuacja była trudna – mówił Marcin Rotuski, przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 148 z wrocławskiego Jagodna. – Wybory to była pełna mobilizacja. Świetnie się dogadywaliśmy, dzięki temu doświadczeniu stworzyliśmy superteam.

Podczas rozmowy mówiono, jakie zmiany usprawnią prace komisji wyborczej na Jagodnie przy następnych wyborach (w 2024 r. planowane są wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego).

– O liczbie i wielkości obwodów wyborczych, liczbie członków komisji, siedzibach komisji, a nawet o zasadzie dostarczania kart do głosowania, kiedy wiadomo, że może ich zabraknąć: o wszystkim decyduje ustawa dotycząca organizacji głosowania – wyliczała Agnieszka Koczapska, kierownik Miejskiego Biura Wyborczego.

Krasnalkowa kolejka wyborców

Członkowie komisji odebrali dyplomy z gratulacjami i drobne pamiątki. Pojawił się pomysł, aby wydarzenia z wyborczej nocy na Jagodnie upamiętnić i postawić przy siedzibie rady osiedla – tam pracowała komisja wyborcza nr 148 – postawić figurkę krasnala, który symbolizowałby i wyborców z Jagodna, i członków komisji.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button