ŚWIAT

Niemiecki rząd ugiął się! Dostarczą czołgi Leopard 2 dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie

Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział w środę, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy.

Rząd federalny podjął decyzję o przekazaniu ukraińskim siłom zbrojnym czołgów podstawowych Leopard 2. To efekt intensywnych konsultacji, jakie odbyły się z najbliższymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami RFN.

„Ta decyzja jest zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy najlepiej, jak potrafimy. Działamy w sposób ściśle skoordynowany na arenie międzynarodowej” – powiedziała kanclerz w Berlinie.


Celem jest szybkie skompletowanie dwóch batalionów czołgów z czołgami Leopard 2 dla Ukrainy. W pierwszym kroku Niemcy przekażą kompanię 14 czołgów Leopard 2 A6 z zasobów Bundeswehry. Inni europejscy partnerzy również przekażą czołgi Leopard 2. Szkolenie ukraińskich załóg ma rozpocząć się jak najszybciej w Niemczech. Oprócz szkolenia pakiet obejmie również logistykę, amunicję i konserwację systemu.

Niemcy wydadzą odpowiednie zezwolenia na transfer krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.


„Dziękuję Olafowi Scholzowi. Decyzja o wysłaniu Leopardów na Ukrainę to duży krok w kierunku powstrzymania Rosji. Razem jesteśmy silniejsi” – napisał Morawiecki na Twitterze.


Leopardy 2 posiada wiele państw Europy, m.in. Niemcy, Polska, Turcja, Hiszpania, Grecja, Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Austria czy Szwajcaria.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button