ŚWIAT

Niemcy. Największe w historii ćwiczenia lotnicze sił NATO. Olaf Scholz spotkał się z Stoltenbergiem

Air Defender '23

Sojusznicze siły powietrzne rozpoczęły 12 czerwca 2023 r. największe ćwiczenie rozmieszczenia w historii NATO.

Dwadzieścia pięć krajów bierze udział w dwutygodniowych ćwiczeniach „Air Defender”, w których bierze udział około 10 000 personelu i 250 samolotów.

„Air Defender wysyła jasny sygnał, że NATO jest gotowe do obrony każdego centymetra terytorium Sojuszu” – powiedziała rzecznik NATO Oana Lungescu, dodając: „Air Defender jest niezbędny, ponieważ żyjemy w bardziej niebezpiecznym świecie. Stojąc w obliczu największego kryzysu bezpieczeństwa od pokolenia, jesteśmy zjednoczeni, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym krajom i naszym obywatelom”. Dodała, że ćwiczenie „jest mocnym pokazem zaangażowania i możliwości Niemiec oraz dziękujemy Niemcom za zorganizowanie tego rekordowego ćwiczenia. Dysponując 250 samolotami, w tym około 100 ze Stanów Zjednoczonych, Air Defender demonstruje również silną więź między Europą a Ameryką Północną, współpracując w ramach NATO”.

Ćwiczenie „Air Defender” planowane jest od kilku lat. Goszczony i prowadzony przez Niemcy, pomoże zapewnić, że siły powietrzne NATO są wyszkolone i gotowe do wspólnego reagowania. Większość samolotów będzie stacjonować w kilku niemieckich bazach lotniczych. Misje szkoleniowe będą odbywać się przede wszystkim nad Morzem Północnym, Morzem Bałtyckim i południowymi Niemcami. Ćwiczenia mają na celu zwiększenie interoperacyjności i gotowości do ochrony przed atakami samolotów, dronów i rakiet na miasta i infrastrukturę krytyczną. Inne wydarzenia szkoleniowe będą obejmować wsparcie wojsk lądowych i misje ewakuacyjne. Air Defender zaplanowano do 23 czerwca.

W wielonarodowych ćwiczeniach Air Defender 23 25 krajów wspólnie trenuje w przestrzeni powietrznej nad Europą we wspólnych operacjach powietrznych.

Jens Stoltenberg i Olaf Scholz (fot. NATO)

Sekretarz generalny chwali wkład Niemiec w NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkał się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w poniedziałek (19 czerwca 2023 r.), aby przygotować się do zbliżającego się szczytu Sojuszu w Wilnie.

Obaj przywódcy omówili wsparcie dla Ukrainy, która prowadzi kontrofensywę przeciwko rosyjskim siłom okupacyjnym.

„Im więcej ziemi Ukraińcy będą w stanie wyzwolić, tym silniejsza będzie ostatecznie ich ręka przy stole negocjacyjnym” – powiedział Stoltenberg. Dodając: „Wszyscy chcemy zakończenia tej wojny, ale sprawiedliwy pokój nie może oznaczać zamrożenia konfliktu i akceptując układ podyktowany przez Rosję”.

Ponadto pochwalił Niemcy za wiodącą rolę w dostarczaniu Ukrainie pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej oraz niedawną decyzję o dostarczeniu większej liczby rakiet Patriot. Sekretarz Generalny powiedział, że członkowie Sojuszu odniosą się do aspiracji członkowskich Ukrainy na szczycie w Wilnie, zauważając, że Sojusznicy pracują nad wieloletnim pakietem pomocy dla Ukrainy oraz pracują nad powołaniem nowej Rady NATO-Ukraina, która wspólnie konsultuje kwestie bezpieczeństwa wzajemna troska.

Sekretarz generalny Stoltenberg i kanclerz Scholz odnieśli się również do wzmocnienia odstraszania i obrony NATO.

„Wdrażamy teraz nowe plany regionalne, z przydzielonymi siłami i zdolnościami oraz wysokim poziomem gotowości” – powiedział sekretarz generalny, witając z zadowoleniem, że Niemcy odegrają główną rolę w tych wysiłkach. Stoltenberg z zadowoleniem przyjął także pierwszą w historii Niemiec strategię bezpieczeństwa narodowego, która potwierdza silne zaangażowanie w NATO oraz przywództwo Berlina w tworzeniu nowego Morskiego Centrum Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej NATO. W sprawie inwestycji w obronę sekretarz generalny powiedział: „na szczycie NATO w Wilnie uzgodnimy bardziej ambitne zobowiązanie do inwestycji w obronę, z 2 procentami PKB jako dolną, a nie górną granicą. Z wielkim zadowoleniem przyjmuję historyczne zobowiązanie Niemiec do osiągnięcia 2 procent w 2024 r.”

Sekretarz Generalny i Kanclerz omówili także sytuację w Kosowie. „Zaangażowanie NATO w nasz mandat Organizacji Narodów Zjednoczonych jest niezachwiane. KFOR będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpiecznego środowiska i swobody przemieszczania się wszystkim społecznościom w Kosowie… Wzywamy wszystkie strony do zaprzestania dalszych kroków eskalacyjnych i do natychmiastowego powrotu do dialogu wspieranego przez Unię Europejską” – powiedział pan Stoltenberg.

Sekretarz generalny spotkał się także z minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock i bierze udział w Dniu Przemysłu Federacji Niemieckiego Przemysłu (BDI).

We wtorek Stoltenberg uda się do bazy lotniczej Jagel z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem, aby wziąć udział w ćwiczeniach Air Defender 2023, największych ćwiczeniach powietrznych w historii NATO.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button