FESTIWALEPOZOSTAŁE

Light.Move.Festival. Łódź stolicą sztuki światła

Zachwycił łodzian

Tłumy na Piotrkowskiej i w Nowym Centrum Łodzi, wypełnione spacerowiczami parki, tętniące energią i muzyką miejskie place – za sprawą dwunastej edycji Light.Move.Festival.

Łódź ponownie stała się Polską stolicą sztuki światła. Tegoroczna edycja zachwycała różnorodnością świetlnych form. Po raz pierwszy w programie znalazło się ponad 45 punktów, w tym aż szesnaście – więcej niż kiedykolwiek wcześniej – widowiskowych wielkoformatowych projekcji. Przez cały weekend w festiwalu uczestniczyło według szacunków organizatorów blisko 870 tys. osób Wśród odwiedzających byli łodzianie oraz turyści z Polski i z zagranicy.

Light.Move.Festival. już od dwunastu lat ożywia i budzi do życia miejskie przestrzenie, zamieniając je w otwarte, zjawiskowe galerie sztuki światła. Także w tym roku monumentalne animacje, widowiskowe mappingi czy instalacje wyciągnęły na wieczorne spacery tłumy łodzian i turystów, którzy na ten największy w Polsce festiwal światła przyjeżdżają z całego kraju.

– Jednych urzekły malarsko piękne animacje kościoła przy Sienkiewicza czy cerkwi Aleksandra Newskiego. Innych zachwyciła magia rozświetlonego Parku Sienkiewicza, który wypełnił się intrygującymi instalacjami, przenoszącymi widzów do świata fantazji. Jeszcze innym najbardziej podobał się mocny i dynamiczny mapping poświęcony motoryzacji, ale też wiele osób doceniło wystawę Instytutu Sztuki Mediów ASP w Warszawie w Domu Buta – podkreśla Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna LMF. – Cieszy nas, że uczestnicy festiwalu docenili tę różnorodność i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, także pod względem muzycznym – podkreśla.

Łódź. Light Move Festival 2022 (fot. Radosław Jóźwiak)

Faktycznie, program koncertów w świetlnej oprawie był równie zróżnicowany, co program LMF ART. Żywiołowy występ REBEL BABEL Łukasza L.U.C. Rostkowskiego z gościnnym udziałem Magdy Kumorek, Piotra Roguckiego, Ani Karwan i Kiwi wypełnił po brzegi plac Dąbrowskiego. Tłumnie bawili się też w EC1 miłośnicy elektronicznej muzyki i Sonic Trip. Inny klimat panował przy Piotrkowskiej, gdzie zagościli dj-e i instrumentaliści oraz duet STECHEK.

Festiwalowy program zachęcał do odwiedzenia miejsc doskonale znanych – takich jak Piotrkowska czy EC1, ale dawał też okazję do odkrywania nowych przestrzeni. Dzięki hipnotyzującym feerią barw projekcjom autorstwa Fényszóró Visual wielu spacerujących po raz pierwszy usłyszeli o ulicach Prządek i Szwaczek – niedawno powstałych ulicach w Nowym Centrum Łodzi.

Piękno architektury było też tematem dwudniowej ogólnopolskiej debaty „Architekci o Architekturze”, zorganizowanej w ramach tegorocznej edycji Light.Move.Festival. przy współudziale miasta Łódź i Łódzkiej Izby Architektów. Wzięli w niej udział uznani architekci oraz eksperci odpowiedzialni za realizację strategii przestrzennych miast.

W programie LMF nie zabrakło działań edukacyjnych, skierowanych do odbiorców w różnym wieku, w tym cieszące się popularnością warsztaty fotografowania nocą.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button