FESTIWALEKONCERTY

Festiwal Soundedit ’21. Ciechowski – wystawa fotografii. Jezabel Jazz, Skalpel i Lydia Lunch w Łodzi

Kulturalna Łódź

Zespół powstał wiosną 1990 roku w Łodzi jako lokalna supergrupa w składzie: Tomasz „Mechu” Wojciechowski – śpiew, gitara, klawisze [Blitzkrieg], Krzysztof Najman – bas [Anathema, Pornografia] oraz Gerard Klawe – perkusja [Rezerwat].

Szybko zachwycili swoim ekspresyjnym, psychodelicznym gitarowym graniem publiczność w całej Polsce. Jezabel Jazz wystąpi 21 października w ramach afterparty i zagra swój pierwszy po 15 latach koncert!

Latem tego samego roku wystąpili w Jarocinie na dużej scenie, a jesienią nagrali swój pierwszy album pt. „Jezabel Jazz” wydany wyłącznie na kasecie. Po roku do składu dołączył klawiszowiec Jacek Partyka. Grupa brała udział w programach telewizyjnych, jej piosenki takie jak: „ Shame” czy „Skorpion” były puszczane w radiostacjach, a „Mandingo” zajęła pierwsze miejsce na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Zespół jeździł w trasy między innymi z zespołem VooVoo, dzięki czemu jego popularność wzrastała.

W nowym już składzie Jezabel Jazz nagrał swój drugi album zatytułowany „Prąd”. Również ten materiał nie ukazał się na CD lub LP. Grupa rok w rok pojawiała się w Jarocinie i innych dużych festiwalach, ale nie miała szczęścia do fonografii. Po odejściu Najmana jesienią 1992 r., basistą został Jacek Chrzanowski. We wrześniu 1993 roku grupa definitywnie zawiesiła działalność.

W 2021 r. wytwórnia GAD Records wydała na CD antologię zespołu pt. „Euforia” zawierającą obydwa albumy. Daje to okazję do zaprezentowania muzyki zespołu na żywo. Podczas Festiwalu Soundedit Jezabel Jazz wystąpi w składzie: Tomasz „Mechu” Wojciechowski, Krzysztof Najman oraz Adam Najman. Adam jest synem basisty Jezabel Jazz i Anji Orthodox.

Planetarium Lema, Skalpel i Lydia Lunch

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Soundedit duet Skapel zaprezentuje projekt dedykowany Lemowi pt.: „Planetarium Lema”. To wycieczka po rozrywkowo-edukacyjnym parku tematycznym, inspirowanym twórczością wielkiego pisarza. Na każdej z „planet” będą im towarzyszyć muzyczni goście. Projekt jest współorganizowany z Narodowym Centrum Kultury. Muzycy duetu zostaną również uhonorowani statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem”. Tego samego dnia (24 października) w klubie Wytwórnia pojawi się jedna z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave – Lydia Lunch.

Stanisław Lem często używał swojej ponadprzeciętnej imaginacji do wyobrażania niewyobrażalnego. Jego twórczość była wyrafinowaną intelektualnie próbą spojrzenia na wszechświat z innej, niż tylko ludzkiej perspektywy. Starał się określić nasze miejsce we wszechświecie, relacje z kosmosem i z naszym człowieczeństwem. Ponadto Lem był futurologiem, który trafnie przewidział wiele wynalazków i aspektów naszej współczesności – przyszłość z książek Lema jest naszą teraźniejszością. Stanisław Lem urodził się sto lat temu – 12 września 1921 r. – dlatego rok 2021 został uznany za rok Lema.

Duet Skalpel pragnie zabrać słuchaczy w muzyczną podróż do ciał niebieskich powstałych w wyobraźni Stanisława Lema. Będą to muzyczne emanacje atmosfer i krajobrazów planet: Solaris, Eden i Regis III (z powieści „Niezwyciężony”). Do współpracy Skalpel zaprosił muzyków, którzy będą reprezentowali mieszkańców tych planet. Bogate instrumentarium, posługiwanie się różnym językami muzycznymi ma zaskakiwać słuchacza i być odpowiednikiem spotkanie z nieznanym, niewytłumaczalnym.

Gośćmi Skalpela będą:

Kuba Więcek – muzyk wielozadaniowy, saksofonista i producent, kompozytor materiału na poszerzającej granicę jazzu płyty „Multitasking” oraz autor beatów z płyty „Niebo nad Berlinem” nagranej z raperem Kozą. Na saksofonie zinterpretuje on opisane przez Lema w Solaris fantastyczne formy tworzone przez inteligentny ocean – mega organizm zamieszkujący tę planetę.

Piotr Orzechowski – znany jako Pianohooligan, wybitny pianista, improwizator, jazzman, interpretator muzyki poważnej. Znany z niekonwencjonalnego traktowania instrumentów klawiszowych. Jego umiejętności improwizatorskie przydadzą się tak, jak astronautom próbującym się skomunikować z mieszkańcami planety Eden, której ustrój totalitarny jest wspierany przedziwnymi osiągnięciami inżynier genetycznej.

Paweł Romańczuk – lider grupy artystycznej Małe Instrumenty. Multiinstrumentalista tworzący nieustanie nowe instrumenty, na których tworzy muzyczne multiwersum. Jego konstrukcje będą reprezentować „nekrosferę”, czyli populację mechanicznych organizmów, które opanowały Regis III. Dla słuchaczy, tak jak i ludzi, którzy awaryjnie wylądowali na tej planecie, może to być przeżycie trudne i nieprzyjemne.

Na koniec występu zaplanowany jest powrót na planetę Ziemię. Wszyscy muzycy biorący udział w koncercie stworzą zespół umilający czas uczestnikom Kongresu Futurologicznego ze słynnej powieści Lema. Będzie to zespół dziwoląg, jakiego nie mógłby przewidzieć żaden futurolog w XX w.

Ponadto w podróżach pomiędzy planetami towarzyszyć będzie wirtualnie Eugeniusz Rudnik – pionier muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce, uhonorowany na Festiwalu Soundedit nagrodą „Człowieka ze Złotym Uchem” (2012 r.). Wykorzystany będzie w tym celu materiał dźwiękowy (sound design), stworzony przez niego na potrzeby filmu „Test pilota Pirxa” stanowiący adaptację opowiadania S. Lema.

Również 24 października w ramach Festiwalu wystąpi Lydia Lunch. Amerykańska wokalistka, poetka, pisarka i aktorka; jedna z czołowych postaci nowojorskiego ruchu no wave. Jej prace zazwyczaj zawierają prowokacyjne i konfrontacyjne treści, mieszczące się w formie muzyki noise. Artystka kierują się również antykomercyjną etyką, działa niezależnie od głównych wytwórni płyt i dystrybutorów treści. „Boston Phoenix” określił L. Lunch „jedną z dziesięciu najbardziej wpływowych wykonawców lat 90.”. Z kolei jej współpraca z Sonic Youth zaowocowała utworem zatytułowanym „Death Valley ’69”. Piosenka ta została uznana przez „Kerrang!” za jedną z „50 najbardziej diabolicznych piosenek w historii”.

Lydia Lunch to prawdziwy wulkan kreatywności. Nagrywa płyty, pisze książki, występuje w filmach, prowadzi warsztaty, komponuje, współpracuje z wieloma artystami niezależnymi. Artystka spotka się z uczestnikami Festiwalu Soundedit, wygłosi wykład oraz wyświetli film „Lydia Lunch: The War Is Never Over”.

CIECHOWSKI/ŚWIETLIK WYSTAWA FOTOGRAFII

Od kilku lat Festiwal Soundedit przygotowuje wystawy związane tematycznie z branżą muzyczną. W tym roku przypada 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Zostanie zaprezentowany zbiór fotografii Andrzeja Świetlika, dedykowany liderowi Republiki. Artysta fotografował go w latach 1988-2001. Efekty kilkunastu sesji zdjęciowych ukazują różne twarze Grzegorza Ciechowskiego z tego okresu.

Podczas wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia, które przeszły do historii polskiej muzyki, ale również te, wcześniej niepublikowane. Wśród wystawianych prac nie zabraknie też zdjęć Republiki. W ramach otwarcia wystawy, przed wernisażem, odbędzie się spotkanie autorskie z Andrzejem Świetlikiem. Podczas spotkania autor zdradzi kulisy powstawania swoich zdjęć i opowie o współpracy z Grzegorzem Ciechowskim. Będzie również okazja do zdobycia podpisu na albumie „Ciechowski – Świetlik”.

Wernisaż odbędzie się 22 października (piątek), godz. 18.00 w galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102). Wystawę będzie można odwiedzać do 1 listopada. Wstęp jest bezpłatny.

Andrzej Świetlik [ur. 1951 r. w Złotowie] – portrecista. Współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie do dzisiaj. Członek ZPAF. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2013 r. wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie na kierunku Grafika. Autor fotografii reklamowych i zdjęć PR-owych na potrzeby personal branding. Z jego usług korzystali: Zbigniew Brzeziński, Ryszard Kapuściński, Zbigniew Religa, Jacek Kuroń i wiele innych wybitnych postaci. Portretował również uznanych artystów, wśród których znaleźli się: Edyta Geppert, Kora, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stanisław Soyka, Adam Nowak oraz John Cleese, Danny de Vito, Gerard Depardieu, Marcin Dorociński i Wojtek Smarzowski. Fotografie Świetlika to także około 50 okładek płyt, m.in.: Obywatel G.C. – „Obywatel świata”, Republika – „1991”, Maanam – „Derwisz i Anioł”, Edyta Geppert – „Historie prawdziwe”, Justyna Steczkowska – „Dziewczyna Szamana”. Z grupą Łódź Kaliska uczestniczył w około 350 wystawach na całym świecie. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zachęty w Szczecinie, Olsztynie i Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych.

22 grudnia przypada 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Artysta podczas pierwszej edycji Festiwalu Soundedit został uhonorowany (pośmiertnie) nagrodą „Człowieka ze Złotym Uchem” (2009 r.).

W roku 2021 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 21 – 24 października w Łodzi.

I Am The Sound! – jestem brzmieniem. Jestem dźwiękiem. Jestem muzyką. Zapraszamy na 13. edycję Soundedit, zapraszamy do Łodzi!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button