ŚWIAT

Denis Mukwege i Nadia Murad laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2018

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla 2018

Norweski Komitet Noblowski postanowił przyznać Pokojową Nagrodę Nobla w 2018 r. Denisowi Mukwege i Nadii Murad!

Królewska Akademia Szwedzka przyznała ją za „ich wysiłki mające na celu położenie kresu przemocy seksualnej jako broni wojny i konfliktów zbrojnych”.

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Denis Mukwege, jest pomocnikiem, który poświęcił całe życie obronie ofiar przemocy seksualnej w czasie wojny. Laureatka Nadia Murad jest świadkiem, który opowiada o nadużyciach popełnionych wobec siebie i innych.

Nadia Murad (fot. NobelPrize/Twitter)

Nadia Murad, nagrodzona Pokojową Nagrodą Nobla, jest świadkiem, który opowiada o nadużyciach popełnionych przeciwko niej i innym. Okazała niezwykłą odwagę w relacjonowaniu własnych cierpień i opowiadaniu o tym w imieniu innych ofiar.

Nadia Murad jest jedną z około 3000 dziewcząt i kobiet Yazidi, które padły ofiarą gwałtu oraz innych nadużyć ze strony armii IS. Nadużycia były systematyczne i stanowiły część strategii militarnej. Służyły one jako broń w walce z yazydami i innymi mniejszościami religijnymi.

Po jej ucieczce z IS, Pokojowa Laureatka Nadia Murad zdecydowała się otwarcie mówić o tym, co wycierpiała. W 2016 roku, w wieku zaledwie 23 lat, została mianowana pierwszym ambasadorem dobrej woli ONZ ds. Godności Osób, które przeżyły handel ludźmi.

Denis Mukwege (fot. NobelPrize/Twitter)

Lekarz Denis Mukwege spędził dużą część swojego dorosłego życia, pomagając ofiarom przemocy seksualnej w Demokratycznej Republice Konga. Dr Mukwege i jego personel leczyli tysiące pacjentów, którzy padli ofiarą takich ataków.

Tegoroczny laureat Pokoju Denis Mukwege wielokrotnie potępiał bezkarność za masowy gwałt i krytykował kongijski rząd oraz inne kraje za niewystarczające poczyniania, by powstrzymać stosowanie przemocy seksualnej wobec kobiet jako strategii i broni wojennej.

Podstawową zasadą Denisa Mukwege’a jest to, że „sprawiedliwość jest sprawą każdego człowieka”. Laureat Pokoju w 2018 roku jest najważniejszym, najbardziej jednoczącym symbolem, zarówno w kraju, jak i za granicą, walki o zakończenie przemocy seksualnej podczas wojny i konfliktów zbrojnych.

Pozostałe tegoroczne Noble

James P. Allison i Tasuku Honjo zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Nagrodę w dziedzinie fizyki otrzymali Arthur Ashkin, Gérard Mourou i Donna Strickland.

Nagrody Nobla 2018 w dziedzinie chemii otrzymali Frances H. Arnold, George P. Smith i Sir Gregory P. Winter.

Ostatnia Nagroda Nobla zostanie ogłoszona:

– poniedziałek: z ekonomii.

Wyróżnienia te są przyznawane od 1901 roku. Ufundował je Alfred Nobel, wynalazca dynamitu. Wartość nagrody to dziewięć milionów koron, czyli około milion euro.

W tym roku nie zostanie przyznana nagroda w dziedzinie literatury.
To z powodu skandalu z ubiegłego roku. Reżyser Jean-Claude Arnault (mąż członkini Akademii Katariny Frostenson) został oskarżony o gwałty. Prawdopodobnie też to on podał przed ogłoszeniem wynik kto został laureatem literackiego Nobla.

Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 10 grudnia w Sztokholmie. Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona w Oslo.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button