ŚWIAT

Birmingham. 29. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE

Wielka Brytania

– Świat znajduje się w jednym z decydujących momentów swojej historii.

Bardziej niż kiedykolwiek parlamentarzyści stają w obliczu niepewności co do przyszłości, która będzie definiowana albo przez naszą zdolność do kierowania się uniwersalnymi zasadami, albo przez kaprysy potężniejszych sił – powiedział minister Rau. Szef polskiej dyplomacji, jako Przewodniczący OBWE, otworzył dyskusję w trakcie dorocznego Zgromadzenia Parlamentarnego w Birmingham.

Minister Rau podczas wizyty w Birmingham spotkał się z przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Margaretą Cederfelt oraz polskimi parlamentarzystami. W rozmowie potwierdził, że współpraca parlamentarna jest istotnym elementem działalności organizacji, a jej aktywność związana z promowaniem dialogu, wzmacnianiem multilateralizmu ma obecnie znaczenie ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Urzędujący Przewodniczący OBWE zaznaczył, że wsparcie i solidarność z Ukrainą ma znaczenie dla utrzymania długotrwałej stabilności i bezpieczeństwa na kontynencie europejskim.

– Mam nadzieję, że cała społeczność OBWE wyciągnie niezbędne wnioski i podejmie niezbędne działania na rzecz wzmocnienia naszych fundamentalnych wartości. Naszym drogowskazem jest prawo międzynarodowe zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych, odzwierciedlone w Akcie Końcowym z Helsinek i Paryskiej Karcie Nowej Europy – dodał.

Głównym zadaniem powstałego w 1992 Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE jest ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego na rzecz realizacji celów organizacji, umacniania bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach: polityczno-wojskowym, gospodarczo-środowiskowym i ludzkim. Członkami Zgromadzenia jest 323 parlamentarzystów z 57 państw uczestniczących. Delegacja Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE liczy 8 przedstawicieli i 8 zastępców przedstawicieli, w tym po 6 posłów i 2 senatorów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button