ŁÓDŹ

ZOO w Łodzi. Powstaje nowy pawilon dla hipopotamów

Łódzkie ZOO

Hipopotamy karłowate poświęcają około 6 godzin dziennie na żerowanie.

Większość diety hipopotamów stanowią paprocie, rośliny liściaste, a także opadłe z drzew owoce. Są zdecydowanie mniejsze od tych najbardziej znanych – hipopotamów nilowych. W łódzkim ZOO powstaje pawilon dla tych wyjątkowych zwierząt. Hipopotamy przyjadą jeszcze w tym roku.

Nowy pawilon z hipopotamami karłowatymi (fot. wizualizacja)

Hipopotamy karłowate będą mogły wprowadzić się do ZOO, dzięki temu, że właśnie powstaje specjalny pawilon dla tych zwierząt. W ramach projektu wyburzono stare obiekty, trwają ostatnie prace nad pawilonem ekspozycyjno-hodowlanym, a do tego powstaną wybiegi zewnętrzne i woliera zewnętrzna z wybiegami.
Projekt kosztuje 3,3 mln zł.

Nowy pawilon z hipopotamami karłowatymi (fot. wizualizacja)

Hipopotam karłowaty (Hexaprotodon liberiensis) jest podobny do swojego bardziej znanego kuzyna – hipopotama nilowego, ale jest od niego dwa razy mniejszy i siedem razy lżejszy. Długość jego ciała sięga 2 m, wysokość w kłębie 90 cm, waga dochodzi do 275 kg. Grubą skórę pokrywa cienki, łatwo wysychający i pękający naskórek. Długość życia 30 – 55 lat w niewoli, na wolności mogą żyć o wiele krócej.

Hipopotam karłowaty pomimo niewielkich rozmiarów posiada groźną broń – duże kły, którymi może zadawać bardzo głębokie rany.

W porównaniu z hipopotamem nilowym, te karłowate są mało znane. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Jednym z powodów jest to, że hipopotamy karłowate są łatwym celem dla myśliwych ze względu na wysoką zawartość mięsa. Szacuje się, że na wolności żyje ok. 3000 osobników. Z tych powodów gatunek ten został objęty europejskim programem hodowlanym i jest nadzorowany przez koordynatora z ZOO w Bazylei. Hodowlana populacja liczy 126 osobników.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button