CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Światowy Dzień Książki – weź lektury za darmo! Tylko 37% Polaków je czyta

Światowy Dzień Książki 2019

W 2018 roku czytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 37% respondentów.

Różnica jednego punktu procentowego w porównaniu z poprzednim rokiem mieści się w marginesie błędu pomiaru, który dla próby o liczebności 2 tys. obserwacji wynosi 2%.

Czytanie książek w latach 2000 – 2018 (fot. BN)

Podstawowe wskaźniki czytelnictwa są stabilne. W dłuższej perspektywie czasowej widać, że deklaracje czytania książek (co najmniej jednej i co najmniej siedmiu w ciągu roku) wyraźnie spadły w latach 2004-2008. To, że zainteresowanie czytaniem książek nie rośnie, ma zapewne wiele przyczyn; należą do nich m.in. style życia i sposoby spędzania czasu wolnego, popularyzacja rozrywki cyfrowej, niewielkie przełożenie czytania książek w dorosłym życiu na powodzenie na rynku pracy, a także fakt, że za sprawą przemian w dziedzinie technologii komunikacji książki nie są dziś jedynym źródłem wiedzy i informacji.

Ponad 700 książek na wyciągniecie ręki

Za darmo, w kilka sekund, bez dźwigania. Zawsze możesz mieć je przy sobie – w komputerze, telefonie czy tablecie. O czym mowa? O stronie www.lektury.gov.pl. Warto tam zaglądać. Nie tylko w taki dzień jak dziś – Światowy Dzień Książki.

Nie przez przypadek na Światowy Dzień Książki wybrano 23 kwietnia. To symboliczna data dla światowej literatury. Tego dnia, dokładnie 403 lata temu, zmarli Miguel de Cervantes i William Shakespeare.

Na www.lektury.gov.pl znajdziecie dzieła obu mistrzów oraz oczywiście wiele innych tytułów. W sumie czeka tam na Was ponad 700 utworów – nowele, opowiadania, dramaty, wiersze, poematy i powieści. Każdy znajdzie coś dla siebie – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka.

Do korzystania z zasobów zachęcamy jednak tylko uczniów, ale i tych którzy szkołę skończyli już lata temu.

– Portal www.lektury.gov.pl to odpowiedź na postulaty budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Przy okazji wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i przyzwyczajeniom nie tylko młodych ludzi, ale i tych nieco dojrzalszych. Nieograniczony dostęp, możliwość czytania na urządzeniach mobilnych, bez kolejki i karty bibliotecznej… Nic tylko czytać – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak wynika z najnowszego badania NASK „Nastolatki 3.0” – 15, 5% polskich nastolatków używa Internetu do poszerzania wiedzy potrzebnej do szkoły. Nieco ponad 21% – do przygotowania do klasówek i sprawdzianów, 50% – do odrabiania lekcji, a ponad 65% – do słuchania muzyki. Na lektury.gov.pl jest też coś do posłuchania…

Książki są tam udostępnione poprzez zawarty w serwisie czytnik ebooków lub odtwarzacz audiobooków. Możesz też ściągnąć wygodną aplikację mobilną. Serwis daje dostęp do ponad 220 darmowych nagrań. Możesz ich słuchać w trakcie uprawiania sportu, wykonywania obowiązków domowych czy jazdy autobusem. Nagrania to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą korzystać z tradycyjnych książek

– Nadchodząca majówka to świetny moment żeby nadrobić książkowe zaległości. Dzięki lektury.gov.pl nie musimy zabierać ze sobą opasłych tomów lub stresować się, że zapomnieliśmy ze sobą książki – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
(MC, BN)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button