WARSZAWA

Warszawa. „Okrążyli Ziemię trzy i pół raza”. Urzędnicy na rowerach

Stolica

Oszczędzili 6,5 tys. litrów paliwa i zmniejszyli przez to emisję CO2 o 15 ton.

Okrążyli Ziemię 3 i pół raza. To efekt pięciotygodniowej „Grywalizacji rowerowej Urzędu m.st. Warszawy”.

Grywalizację przeprowadziło już po raz drugi Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w stołecznym ratuszu. Akcja miała zachęcić pracowników biur i jednostek Urzędu Miasta oraz urzędów dzielnic do dojeżdżania do pracy na rowerach – własnych lub miejskich – oraz używania rowerów do przejazdów służbowych. Tegoroczna akcja rozpoczęła się 14 sierpnia i trwała do 15 września.

Zmniejszona emisja

W tym roku w akcji wzięło udział jeszcze więcej osób niż rok temu – w sumie 665 uczestników z 91 jednostek organizacyjnych włączonych do grywalizacji (blisko 30-procentowy wzrost). Więcej było kobiet (344) niż mężczyzn (320).

Każdy aktywny uczestnik pokonał średnio 11 kilometrów w codziennych dojazdach. Wszyscy uczestnicy akcji łącznie pokonali 136 tys. km. To jakby 3,5 razy okrążyć Ziemię po równiku!

– Mobilizacja rowerowa pracownic i pracowników naszego urzędu zasługuje na pochwałę. Ale celem takiej akcji jest coś więcej. Pokazanie, że używanie na co dzień roweru zamiast samochodu może ułatwiać dojazdy do pracy. Nawet jeśli ktoś dojeżdża z obrzeży miasta do centrum komunikacją, to przyjemne i zdrowe może być załatwianie służbowych spraw na mieście przy wykorzystaniu rowerów miejskich Veturilo. To zmiana myślenia – jazda na rowerze to nie tylko świetna rekreacja, ale też efektywny środek transportu w nowoczesnym mieście. Wygrywają na tym wszyscy – zarówno sami rowerzyści, jak i inni uczestnicy ruchu, a także środowisko – mówi zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski.

W przeliczeniu na auto osobowe uczestnicy akcji zaoszczędzili ok 6,5 tys. litrów paliwa. Przy założeniu że litr benzyny emituje ok 2,31 g CO2 daje to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla aż o 15 ton.

Zwycięskie biura

Które jednostki miejskie wykazały się największą aktywnością w korzystaniu z bezemisyjnego transportu? Największy udział aktywnych uczestników inicjatywy w stosunku do wszystkich pracowników w jednostce odnotowano w Biurze Strategii i Analiz (44 proc.). Drugie w kolejności jest Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (43 proc.), a trzecie Biuro Polityki Zdrowotnej (30 proc.).

Najwięcej aktywnych uczestników akcji to pracownice i pracownicy Straży Miejskiej m.st. Warszawy (53 osoby), Zarządu Zieleni (39 osób), Biura Geodezji i Katastru (37 osób), Zarządu Dróg Miejskich (27 osób) i Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (23 osoby).

Jeśli chodzi o sumę przejazdów, pierwsze 5 miejsc zajmują:

  • Straż Miejska Warszawy,
  • Biuro Geodezji i Katastru,
  • Zarząd Dróg Miejskich,
  • Dzielnica Ursus,
  • Zarząd Zieleni Warszawy.

Korzyści płynące z akcji to nie tylko zmniejszenie emisji CO2 w stolicy. To także zmiana nawyków transportowych – a to cel, jaki miasto chce osiągnąć w adaptacji do zmian klimatycznych. Im więcej osób w Warszawie na co dzień wybiera rower, tym mniej miejsca w przestrzeni publicznej zajmują samochody, a komunikacja publiczna jest odciążona. Rozpoczęcie dnia od aktywnego przejazdu to także poprawa samopoczucia, wzrost energii oraz dbanie o kondycję i zdrowie.

W piątek 22 września Warszawa włącza się do Europejskiego Tygodnia Mobilności świętując „Dzień bez samochodu”. Tego dnia komunikacja publiczna w mieście będzie dostępna za darmo. Można również dołączyć do święta wybierając rower zamiast samochodu. Prognozy pogody na piątek dla Warszawy przewidują temperaturę ok. 20-25 stopni, lekkie zachmurzenie i brak opadów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button