WARSZAWA

Warszawa świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. Koncerty, strefa kulinarna i lotnicza

20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej

Koncerty, tańce i teatry uliczne – to tylko niektóre atrakcje, które zaplanowano na 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

To doskonała okazja, aby lepiej poznać kulturę i sztukę krajów wspólnoty europejskiej. Festiwal Europejski odbędzie się 1 maja, w godz. od 12:00 do 18:00, przy Trakcie Królewskim.

Na scenie przy Krakowskim Przedmieściu, na wysokości Hotelu Bristol, wystąpią muzycy z całej Europy. Roberto Ruggeri zaśpiewa najsłynniejsze włoskie szlagiery, Chris Schittulli francuskie, a celtycka mieszanka żywiołów Shannon wykona utwory z różnych zakątków świata.

Będzie można usłyszeć także Tyrolia Band, który ma w repertuarze melodie austriackie, bawarskie, szwajcarskie, włoskie i słoweńskie oraz grupę Mythos, wykonującą zarówno dawne pieśni greckie, jaki i współczesne przeboje z Peloponezu. Występy będą też okazją do tańca – chętni zatańczą zorbę. Na wielokulturowej scenie zagra także Madrugada Sombra, czyli niepowtarzalna muzyczna fuzja polskiej muzyki ludowej z flamenco, elektroniką i jazzem.

Z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej jeden z balkonów hotelu Bristol zamieni się w specjalną scenę. Pojawią się tam polscy tenorzy z repertuarem Jana Kiepury, a artyści operowi w towarzystwie Warszawskiego Chóru Chłopięcego wykonają „Odę Do Radości” Ludwiga van Beethovena – hymn Unii Europejskiej.

Atrakcje na Trakcie Królewskim

W tym wyjątkowym dniu Trakt Królewski stanie się kolorowym, europejskim miasteczkiem. Od ulicy Królewskiej do Placu Zamkowego przejdzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów. Zaprezentują się także artyści ze Szkoły Musicalowej B&B, którzy zaproszą na warsztaty „Roztańczona Europa”, czyli naukę podstaw polki, mazura, paso doble, zorby i wielu innych tańców.

Wystąpią też teatry uliczne: A3 Teatr oraz Scena Kalejdoskop, a grupy instrumentalne Ritmo Bloco oraz Brass Federacja będą towarzyszyły spacerującym warszawiankom i warszawiakom. 

Strefa kulinarna, lotnicza, zdrowia i europejska

Na zgłodniałych czekać będzie strefa kulinarna, gdzie będzie można spróbować różnych europejskich dań, od polskiego żurku z kiełbasą, przez hiszpańską paellę, włoskie penne aż po węgierskie leczo.

W trakcie wydarzenia, na całej długości Krakowskiego Przedmieścia rozstawione będą stoiska spółek miejskich, które intensywnie rozwijały się podczas dwudziestu lat obecności Polski w Unii Europejskiej: Wodociągi Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Metro Warszawskie, Szybka Kolej Miejska, Tramwaje Warszawskie oraz Straż Miejska.

Na terenie festiwalu znajdą się też: strefa lotnicza, gdzie czekać będą niespodzianki przygotowane przez PLL LOT, PPL i PANSA oraz strefa zdrowia, w której dorośli będą mogli dokonać pomiaru ciśnienia krwi, poziomu glukozy i nauczyć się, jak dokonać samobadania piersi.

W strefie europejskiej, przy pomocy gier i zabaw, najmłodsi uczestnicy oraz młodzież będą mogli lepiej poznać Unię Europejską. Swoje stoiska będą miały Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Komisja Europejska, Fundacja Geremka, wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button