WARSZAWA

Warszawa. Co strażacy ćwiczą w nocy w metrze?

Metro Warszawskie

Jak bezpiecznie wydobyć osobę poszkodowaną spod pociągu metra i jak szybko oraz sprawnie przeprowadzić akcję ratunkowo-ewakuacyjną na wypełnionej dymem stacji kolei podziemnej?

Tego między innymi uczą się warszawscy strażacy podczas nocnych ćwiczeń w metrze.

W ciągu trzech kolejnych nocy, czyli w czasie, kiedy metro ma przerwę w kursowaniu, stacje warszawskiej kolei podziemnej wypełniły się strażakami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 z ul. Powstańców Śląskich. Na stacji Bemowo ćwiczyli oni m.in. wydobywanie osób poszkodowanych spod pociągu metra.

Jak ratować w ekstremalnych warunkach?

Podczas szkolenia w tak specyficznym i trudnym otoczeniu, jakim są perony metra, ważny jest dosłownie każdy szczegół. Dlatego oprócz przypomnienia rozkładu stacji, rozmieszczenia newralgicznych pomieszczeń i rozwiązań technicznych w metrze, podczas akcji ratowniczych stołeczni strażacy uczą się jak wykorzystywać różnego rodzaju sprzęt i reagować w zależności od rozwoju sytuacji. W minionym tygodniu druhowie z JR-G 7 ćwiczyli więc m.in. ewakuację rannych z użyciem noszy płachtowych, noszy rolowanych (MSTS – Tactical Streacher) oraz noszy podbierakowych.

Warszawa. Ćwiczenia strażackie w metrze (fot. JRG7)

Podczas ćwiczeń – prowadzonych cyklicznie wraz z Zakładową Służbą Ratowniczą Metra Warszawskiego – nie brakuje również symulacji akcji ratunkowych w warunkach pożaru czy silnego zadymienia. Chcąc osiągnąć warunki zbliżone do zadymienia powstałego w wyniku pożaru na stacji metra trzeba więc użyć świec dymnych. Takie szkolenia odbywają w każdym miesiącu – w tym roku strażacy ćwiczyli już na stacjach: Szwedzka, Młynów i Świętokrzyska.

Kadeci też ćwiczą

Ale to nie jedyne szkolenia, które odbywają się w warszawskim metrze – w czasie, kiedy większość mieszkanek i mieszkańców spokojnie śpi, czyli nocą. W ramach zajęć pt. „Taktyka zwalczania pożarów w transporcie drogowym i szynowym”, w lutym br. na stacji metra Bródno ćwiczyło 33 strażaków Państwowej Straży Pożarnej w służbie kandydackiej – członków Koła Naukowego Działań Gaśniczych Akademii Pożarniczej. Pod okiem instruktorów z Działu Doskonalenia Zawodowego i Poligonu Akademii Pożarniczej oraz funkcjonariuszy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Akademii Pożarniczej przy ul. Słowackiego przyszli strażacy uczyli się, jak nieść pomoc poszkodowanym w metrze – podczas pożaru i innych niebezpiecznych zdarzeń. 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button