WARSZAWA

Wisłostrada. Nurogęsi maszerują do Wisły

Nurogęsi gatunkiem chronionym

Są i one! Nurogęsi. Pierwsza w tym roku rodzinka nurogęsi pokonała trasę z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego.

Warszawa na FB napisała:

„Dziękujemy wszystkim, którzy co roku pomagają tym uroczym zwierzakom – mieszkańcom działającym w ramach Zielony Wolontariat, członkom Kanał Piaseczyński – ostoja ptaków, pracownikom Straż Miejska w Warszawie i Zarząd Zieleni Warszawy!

JEŚLI ZOBACZYCIE NUROGĘŚ Z MAŁYMI:

✔ zatrzymajcie się i nie zbliżajcie się do nich (na odległość mniejszą niż 3-4 m)
✔ trzymajcie psy na smyczy
✔ zachowajcie ciszę i spokój
✔ nie próbujcie samicy z małymi zaganiać z powrotem do parku
✔ nie przeganiajcie ich od jezdni, bo właśnie tędy chcą przejść, by dostać się nad Wisłę
✔ nie karmcie rodziny nurogęsi
✔ postarajcie się powstrzymać idących w tym momencie przechodniów, osoby biegnące, jadące na rowerze czy deskorolce
✔ obserwujcie wrony, mogą chcieć porwać pisklę, które oddaliło się od matki

WAŻNE TELEFONY:

  • Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – 48 22 277 42 00
  • Straż Miejska – 986
  • Policja – 997″

Miasto i mieszkańcy pomagają

Od kilku lat Zarząd Zieleni Warszawy wraz z mieszkańcami zaangażowanymi w ochronę ptaków, Policją i Strażą Miejską pomaga nurogęsiom bezpiecznie przejść z Łazienek Królewskich do Wisły.


Już przygotowuje się do tej akcji, spodziewając się ptasich wędrówek na początku kwietnia.

Wiosną w Parku Agrykola można zaobserwować wyjątkowe kaczki z charakterystycznie nastroszonymi brązowymi piórami na głowie. To samice nielicznie gniazdujących w Polsce nurogęsi. Wiosną po opuszczeniu gniazda matki z nielotnymi jeszcze młodymi pokonują niebezpieczną dla nich drogę z Łazienek Królewskich do Portu Czerniakowskiego. Przemieszczają się Kanałem Piaseczyńskim, następnie muszą przejść przez dwie ruchliwe ulice, rozdzielającą kanał Myśliwiecką i sześciopasmową Czerniakowską. Od kilku lat pracownicy Zarządu Zieleni Warszawy wraz ze służbami warszawiakami angażują się pomaganie ptakom podczas tych wędrówek.

Nurogęsi to chroniony gatunek

Nurogęś to od niedawna spotykany w śródmiejskich parkach rzadki gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Jest to prawdziwy ewenement. Miłośnicy przyrody obserwują w okolicach Kanału Piaseczyńskiego grupki rodzinne składające się z samic i piskląt.


Nurogęsi są objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. Co ciekawe, w Warszawie gniazdują niemal wyłącznie w parku Łazienki Królewskie i jego okolicach, mimo że nurogęś nie należy do gatunków parkowych, a park jest położony dość daleko od Wisły.

Zanim ptaki przeniosą się do koryta rzeki, zamieszkują dziuple drzew. Żywią się głownie rybami, których brakuje im w parkowych zbiornikach i kanałach. Dlatego od razu po wykluciu piskląt matki prowadzą je do Wisły. W wodzie matki transportują młode na grzbiecie. W ten sposób chronią je przed niebezpieczeństwami, ale także natłuszczają swoją wydzieliną z gruczołu kuprowego, zabezpieczając pióra piskląt przed przemakaniem.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button