WARSZAWA

Majówka w Warszawie. Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann z ABBĄ i inne atrakcje

Warszawa zaprasza!

Pokazy w Multimedialnym Parku Fontann, Festiwal Europejski na Trakcie Królewskim lub Bieg Konstytucji 3 maja?

A może otwarcie sezonu plenerowego na Bulwarach nad Wisłą? To kilka z majówkowych atrakcji podczas zbliżającej się długiego weekendu. 1 maja rozpoczyna się kolejny sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Będzie można przejechać się m.in. zabytkowymi autobusami i tramwajami oraz przepłynąć – bezpłatnie – promem przez Wisłę.

– Warszawa, jak co roku, przygotowała na długi, majowy weekend moc atrakcji dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców. Majówkę inaugurujemy dziś nad Wisłą, na jednym z promów, które już od 1 maja będą wozić pasażerów pomiędzy oboma brzegami rzeki – mówił podczas konferencji prasowej na promie „Wilga” Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Zachęcam oczywiście do spacerów tutaj, na bulwarach, ale również po nowo otwartym moście pieszo-rowerowym, który cieszy się naprawdę olbrzymim zainteresowaniem. Już podczas pierwszego tygodnia od otwarcia skorzystało z niego ponad 200 tys. osób – dodał prezydent Warszawy.

Festiwal Europejski na Krakowskim Przedmieściu

Tegoroczna majówka zbiegła się z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Koncerty, tańce i teatry uliczne – to tylko niektóre atrakcje, które zaplanowane zostały na środę 1 maja. Na scenie przy Hotelu Bristol wystąpią muzycy z całej Europy. Roberto Ruggeri zaśpiewa najsłynniejsze włoskie szlagiery, Chris Schittulli francuskie, a celtycka mieszanka żywiołów Shannon wykona utwory z różnych zakątków świata.

– Wszystkie wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu odbędą się między godziną 12:00 a 18:00. Naprawdę warto tam być i miło spędzić czas – mówi Rafał Trzaskowski.

W tym wyjątkowym dniu Trakt Królewski stanie się kolorowym, europejskim miasteczkiem. Od ulicy Królewskiej do Placu Zamkowego przejdzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Mykanów. Zaprezentują się także artyści ze Szkoły Musicalowej B&B, którzy zaproszą na warsztaty „Roztańczona Europa”, czyli naukę podstaw polki, mazura, paso doble, zorby i wielu innych tańców.

Nad Wisłą i w miejskich parkach

Wiele stołecznych wydarzeń podczas długiego weekendu zaplanowanych zostało nad Wisłą. W tym roku warszawskie fontanny zatańczą w rytm przebojów grupy ABBA. Na weekend majowy zaplanowano inaugurację. Pierwsze tegoroczne pokazy w Multimedialnym Parku Fontann będą odbywać się codziennie, od 1 maja do 4 maja, o godz. 21:30. Na pobliskich Bulwarach wystartuje również sezon ogródkowy. 

Wielkie Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła planowane jest na weekend 25-26 maja. Z tej okazji zaplanowano wiele atrakcji i niespodzianek. Jedną z nich jest wyjątkowa świetlno-muzyczna parada łodzi RiverLights organizowana przez Fundację Do Dzieła! Ale już w najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, na plaży Saskiej odbędzie się twórcze spotkanie z Janem Sajdakiem. Artysta-rzeźbiarz jest autorem wiklinowych kopuł, które znalazły się w pobliżu plaży i już w ten weekend wszyscy chętni będą mogli wziąć udział we wspólnym ozdabianiu tej wiklinowej wioski. Podczas warsztatów z plecenia zaplanowano także ognisko i występ zespołu Sen Motyla.

– Zapraszam również do spędzenia wolnego czasu na terenach zielonych – czy to pięknie przebudowanym Polu Mokotowskim, czy też Kopcu Czerniakowskim z parkiem Akcji „Burza”. To niezwykłe miejsce zdobyło właśnie Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Zachęcam gorąco tych wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli, żeby odwiedzili to wyjątkowe miejsce – mówi Rafał Trzaskowski.

Warszawskie Linie Turystyczne biją rekordy

– Tradycyjnie, jak co roku, również w tym, dokładnie 1 maja, uruchamiamy Warszawskie Linie Turystyczne. Z rejsów wiślanymi promami można korzystać bezpłatnie, a w zabytkowych autobusach i tramwajach obowiązują bilety i zniżki Warszawskiego Transportu Publicznego. To doskonała okazja, żeby zwiedzić stolicę lub pokazać jej uroki naszym gościom – mówił prezydent. – Ta oferta cieszy się ogromnym zainteresowaniem – od początku działalności WLT z naszej oferty skorzystało niemal 2 mln osób. Tylko w zeszłym roku było to 210 tys. pasażerów. Te liczby dobitnie pokazują, że Warszawa, z bogatą ofertą turystyczną to miasto, w którym chce się żyć, ale również odpoczywać, relaksować i przyjemnie spędzać wolny czas – dodał Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy (fot. Bartosz Buk/UMW)

W ofercie Warszawskich Linii Turystycznych są bezpłatne rejsy promami „Słonka”, „Pliszka” i „Wilga”. W wakacje będą pływały codziennie, poza nimi w weekendy. Czyli od 1 maja do 30 czerwca i od 1 do 22 września w soboty, niedziele i dni świąteczne a od 1 lipca do 31 sierpnia przez cały tydzień. Z kolei do Serocka można popłynąć w całodzienny rejs. Bilet normalny kosztuje 36 zł, ulgowy połowę mniej.

Od 1 maja na torowiska wyjadą również zabytkowe tramwaje linii 36 i „T”, a po stołecznych ulicach jeździły będą – na linii 100 – zabytkowe ikarusy i słynny jelcz – „ogórek”.

Inną propozycją na weekend poza stolicą jest Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. WLT organizuje pierwszy przejazd 1 maja, a następnie co sobotę do końca wakacji. W ofercie jest również opcja cateringowa na grilla lub ognisko.

Majówka z ABBĄ w Parku Fontann

Po ubiegłorocznym sezonie z bohaterami filmów Disneya, fontanny zatańczą w rytm przebojów legendarnej grupy ABBA. Na weekend majowy zaplanowano inaugurację pokazów w Multimedialnym Parku Fontann. Bezpłatne widowisko nadaje się dla całych rodzin i dla tych, którzy planują spędzić majówkę w Warszawie. 

U podnóża Starego Miasta, Stołeczna Estrada co roku przygotowuje nowe pokazy świetlno-dźwiękowe. Warszawskie fontanny przyciągają setki tysięcy widzów, opowiadając magiczne historie i miejskie legendy. Spektakularne połączenie wody, obrazu, muzyki i świateł tworzą niezwykłe widowiska, dla widzów w każdym wieku.

Pokazy na stałe wpisały się w kulturalny krajobraz Warszawy, stając się jedną z najpopularniejszych atrakcji dla mieszkanek, mieszkańców, a także turystów z Polski i zza granicy. Tegoroczny pokaz, zatytułowany „Dancing Queen”, przeniesie widzów do 1976 roku, kiedy Warszawę odwiedził słynny zespół ABBA. Szwedzka grupa przyleciała do Polski w przededniu wydania płyty „Arrival”, aby nagrać koncert dla programu telewizyjnego Studio 2. Nowe widowisko w Multimedialnym Parku Fontann przypomni o tym historycznym wydarzeniu.

Pierwsze tegoroczne pokazy będą odbywać się codziennie, od 1 maja do 4 maja o godz. 21.30. Później widowiska o tej samej godzinie będzie można podziwiać w każdy piątek i sobotę maja, czerwca oraz lipca, w sierpniu o 20:30, a we wrześniu o 20:00. Wstęp na pokazy w Multimedialnym Parku Fontann jest bezpłatny. Pokazy są współfinansowane ze środków m.st. Warszawa. Organizatorem wydarzenia jest Stołeczna Estrada.

W trakcie pierwszego pokazu inauguracyjnego (1 maja) na terenie Multimedialnego Parku Fontann zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie wyposażona w podest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby niesłyszące będą miały zapewnioną pętle indukcyjną. Osoby niewidome i słabowidzące skorzystają z audiodeskrypcji, która będzie dostępna na stronie https://estrada.com.pl/multimedialny_park/2024/.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button